Hejsan!
Ajattelin kirjotella siitä, kun en jostain syystä pidä ihmisten katseista.
En ole varsinaisesti ujo, uskallan jutella ihmisten kanssa - ihan ventovieraidenkin kanssa. Mutta jostain syystä kadulla ym kävellessä, en tykkään katsoa ihmisiä päin, oikein inhottaa ihmiset jotka katsovat suoraan silmiin, ja varsinkin tölläämistä, joka tuntuu aika yleistä olevan suomalaisten keskuudessa.
Onko kenelläkään muilla vastaavanlaista 'oiretta'? En hae tähän mitään hoitoa tai lääkitystä, lähinnä haluan tietää onko muilla ei-ujoilla (tai ujoillakin) samanlaista.
Hyvät syyspäivän jatkot ja viikonloput.
Ajattelin kirjotella siitä, kun en jostain syystä pidä ihmisten katseista.
En ole varsinaisesti ujo, uskallan jutella ihmisten kanssa - ihan ventovieraidenkin kanssa. Mutta jostain syystä kadulla ym kävellessä, en tykkään katsoa ihmisiä päin, oikein inhottaa ihmiset jotka katsovat suoraan silmiin, ja varsinkin tölläämistä, joka tuntuu aika yleistä olevan suomalaisten keskuudessa.
Onko kenelläkään muilla vastaavanlaista 'oiretta'? En hae tähän mitään hoitoa tai lääkitystä, lähinnä haluan tietää onko muilla ei-ujoilla (tai ujoillakin) samanlaista.
Hyvät syyspäivän jatkot ja viikonloput.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin ja siis, oikeastaan ainoa tilanne jossa tämä on ollut haitaksi, samanikäisten naisihmisten kanssa. Jotenkin tulee helposti epämukava olo ja ärsyttää, jos toinen katsoo suoraan päin.
"Etkö ole ennen ihmistä nähnyt?"-ajatus tulee aina mieleen ja tekisi mieli sitä kysyäkin joskus. :)
Joo kyllä ihmiset tuijottaa ja etenkin kun olen ujo niin se tuntuu 100- karmeammalta! menee mieli ihan rauhattomaksi!!!
Joo viime aikoina on siltä tuntunut. Toisinaan tuntuu erittäin rasittavalta. Naisten katseet tuntuu etenkin turhauttavilta. Saisipa joskus kulkea rauhassa tuolla kadulla.
itse yleensä katon takas ja alan vaik sitte ilmeileen jos ei toinen tajua lopettaa tuijotusta,monesti on käyny että oon alkanu huutaa jotai joskus jopa pätkiny kuonoonkin kun ei lopu
Luulen että tällaiseen löytyy aina joku syy ihmisen mielen syövereistä, nimenomaan niistä osista joita ei yleensä pysty itse näkemään. Melkein ainut keino selvitää syy on varmaan psykiatrin sohva. Syy saattaa olla vaikka seksuaalisuuteen liittyvä häpeä, vaikkei tietäisi lainkaan sellaista tuntevansa.
Itsekään en pidä siitä että tuijotetaan vaik linkissä, mutta ei haittaa jos joku kävelee ohitse ja katsoo silmiini. Sit saatan itsekin harrastaa tätä tuijottelua siis saatan, joskus en kovin usein, tuijottaa jotakuta naista. En ole lesbo tai ainakaa tunnusta ;) olen mielestäni ihan hetero, seurustelenkin. Mutta siis tuijotan joskus jotakuta naista siksi että hän saattaa olla kaunis tai jotenkin erityisen näköinen,en tarkoita rumaa,vaan ehkä hän on erityisen näköinen kauniilla tavalla... en osaa selittää. sitä niinkuin lamaantuu, ei voi muutakuin tuijottaa (tarkoitan kasvoja,en persettä yms).
Oletko nainen vai mies..??
Mietin vain. Ei ole helppoa, jos on keskimääräistä hyvännököisempi. Miehet tölläävät, kun niitä kiinnostaa/haluttaa ja naiset kirkuvat kateellisisna perään ja kommentoivat aina jotain paskaa, koska ovat niin kateellisia...eli jatkuva sekasotku pyörii ympärillä!!
Olisi tosiaan kivaa olla edes joskus rauhassa...
En edes tiedä, onko tuo ujoutta vai ei...en minäkään pidä tölläävistä ihmisistä. Minusta ihmisen yksityisyyttä pitää osata kunnioittaa. Eli jos hän viihtyy paremmin ns. "omissa oloissaan", niin miksi hän ei muka saisi olla rauhassa???
Toisten ihmisten asioita urkkivat, rahvaanomaiset tölläävät typerykset ovat ärsyttäviä!! Menisivät tuijottelemaan omaa peilikuvaansa, jos ei ole parempaa tekemistä! En minäkään jatkuvasti muita ihmisiä tuijottele ja tölläile..
hmm,kuulostaa kyllä aika kummalliselta..musta olis ainaki kauheeta jos kaikki vaan kadulla kävellessä tuijottais maahan,joka kyllä näyttää olevan aika yleistä suomessa.Mutta siis olishan se aika törkeetä ja antais susta tosi oudon kuvan jos alkaisit huutaan jolleki joka vaan kattoo silmiin..mikset katsois takas ja hymyilis ja vaikka moikkais tätä vastaantulijaa=)
Hei! minäkin inhoan kun ihmiset tölläävät vaikka ei olisi syytä.Mua töllätään koulussa aika paljon. voitko auttaa minua siinä miten ihmiset voisivat lopettaa tölläilyn minua kohtaan?