Liian vähän juomia

Autoa ei ole ja olen tehnyt muutamankin matkan kauppaan. Laskujeni mukaan käsinkannetut juomat ei kuitenkaan riitä juhannuksen yli, kun niitä kuluu jo etukäteenkin puolet kannetuista.

Tämä on rehellistä puhetta. Mitäs sanotte?
8336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

aikaa ne juomat vai pitääkö sinun ottaa vauhtia juhannukseen. Voithan aina kääntyä avuliaan naapurisi puoleen ja pyydä hänen tuomaan jomia lisää jos et itse ehdi kantaa niin paljon kuin juot.

Äänestä
  • Jos kantaa vähän matkaa, sitten istuu juomaan. Voi mennä takaisin ja ostaa lisää kannettavaa.

    Äänestä

  • konsti ;) kirjoitti:

    Jos kantaa vähän matkaa, sitten istuu juomaan. Voi mennä takaisin ja ostaa lisää kannettavaa.

    teki, kun polkupyörällä kävi handelissa. Nautti varmuuden vuoksi juomansa ennen kuin lähti polkemaan kotiinpäin. Ja viisaasti teki, sillä siinä selkärepussa pullo olisi voinut mennä rikki, kun hän kotimatkalla kaatui monta kertaa.

    Äänestä

  • konsti ;) kirjoitti:

    Jos kantaa vähän matkaa, sitten istuu juomaan. Voi mennä takaisin ja ostaa lisää kannettavaa.

    enempää kuin jaksaa kantaa.

    Äänestä

  • konsti ;) kirjoitti:

    Jos kantaa vähän matkaa, sitten istuu juomaan. Voi mennä takaisin ja ostaa lisää kannettavaa.

    Ihmeesti tuo ajatus tyssääntyy. Jos juomat loppuu, mistä neuvoja?

    Äänestä

Jussisi menee ihan surkeasti tuollaisen tärkeän asian vuoksi.
Jollei naapuri jeesaa oletko mittariautoa ajatellut?
Itse absolustina olen puolestasi hyvin hyvin huolissani ja taidankin toivoa iltarukouksessa että saat apua pulmaasi.
Työelämässä ollessani olin aina pyhinä töissä ja katselin viimeisessä duunipaikassani näitä ressukoita joille ei Alkosta jostain syystä kurkunkostuketta riittänyt tarpeeksi..ja olin tosi pahoillani kun He anelivat ympäripyörryksissä lisää joutavaa,jota ei voinut niin huonossa kunnossa oleville tarjoilla.

Varaudu nyt tämän kovan kokemuksesi vuoksi jo ensi Juhannukseen ja käy pyytämässä terv.kesk. tai sairaalasta rollaattori..ja tarpeeksi iso että saat riittävän määrän ilojuomaa kotiisi asti :)

Äänestä

saa vettä. Senkun alat laimennella. Mulla on auto ja kerran viikossa ostan ison Pommac-pullon. Edes mäyräkoiraa en ole koskaan ostanut.

Äänestä

Nyt on jo krapula. Sama pää kesät talvet... antakaa ymmärrystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhannukseksi kirjoitti:

Autoa ei ole ja olen tehnyt muutamankin matkan kauppaan. Laskujeni mukaan käsinkannetut juomat ei kuitenkaan riitä juhannuksen yli, kun niitä kuluu jo etukäteenkin puolet kannetuista.

Tämä on rehellistä puhetta. Mitäs sanotte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu