Melkein tippa linssissä luin tätä artikkelia.
http://www.suomenkuvalehti.fi/files/library/attachments/2210878.pdf
En käsitä, miten se oma tulkinta Raamatusta voikin olla niin ehdoton, että sen takia ollaan valmiita tekemään tällaista henkistä väkivaltaa oman yhteisön jäsenelle.
http://www.suomenkuvalehti.fi/files/library/attachments/2210878.pdf
En käsitä, miten se oma tulkinta Raamatusta voikin olla niin ehdoton, että sen takia ollaan valmiita tekemään tällaista henkistä väkivaltaa oman yhteisön jäsenelle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Loot otti vieraanvaraisena heidät kotiinsa, mutta kun homo olivat kuulleet, että homouden vastustajat olivat saapuneet Sodomaan, he porukalla kiirehtivät sinne vastustamaan tuollaista!
Seuraavana aamuna Jumala tuhosi
sodoman ja Gomoran ja ne viisi klakeuden kaupunkia!
Ja Aabramhan varhain seuraAVANA AAMUNA KIIREHTI KATSOMAAN SODOMAAN PÄIN JA NÄKI,ETTÄ SANKKA SAVU NOUSU SODONMASTA! nIIN HÄN TIESI JUMALAN TUOMINNEEN SODOMAN!
näin se vaan on eikä muuksi muutu.
Kuka sen RAAMATUN kirjoitti Jumala vai ihminen????
Ihminen on heikko,ja osaa sepitellä tarinoita.Sukari teillä loisto uskova,porekylpyjä stipparien kanssa ja vaalirahat päälle!!!!
Kyllä täällä etelässä lestat rellestää ja sunnuntaina pakataan penskat autoon 'seurakarkkien' kera,hammaslääkäreillä töitä piisaa....
Hyvää suviseuraa vaan tekopyhyydet.
Raamatun aikaan ei tunnettu homoutta parisuhteena lainkaan.
Siihen aikaan, kuten nykyäänkin Lähi-Idässä, käyttivät viholisryhmät miesjoukon tekemää joukkoraiskaamista yhtenä vihollisen, kuten naapuriheimon häpäisykeinona.
Sellaisen raakuuden Raamattu tuomitsee. Siitä on kyse kielloissa jotka Raamatussa ovat.
Toiseksi: Vanhassa testamentissa on useita kieltoja ja käskyjä, joita ei lainkaan enää krisityssä maailmassa noudateta. Mistä syystä siis pitäisi ottaa vakavasti jokin kielto ja jättää toinen kielto omaan arvoonsa? Kyllä raamattua pitää lukea ja tutkia omanaikansa yhteiskunann valossa.
On outoa että ihmiset eivät ota selvää asioista vaikka tietoa on laajasti saatavilla. Ollaan valmiita julmasti tuomitsemaan lähimminen joka ei ole itse valinnut seksuaalista suuntautumistaan. Heterous ja homous on ihmisessa hänen syntyessään, se pitäisi olla jo selvää kaikille. Sama asia kuin silmien väri. Sitä ei voi muuttaa. Jumala on luonut homot kuten heterotkin, omaksi kuvakseen.
vanhoillislestadiolaisuuteen. Ei mitenkään. Hänen kotinsa oli lestadiolainen mutta ei vl. Mutta eihän voi kauhalla vaatia kun on lusikalla annettu, ota selvää ennenkuin kirjoitat.
Diibadaaba. Kyllä on hienoa yrittää käydä jonkinlaista perusteellista keskustelua Raamatun tulkinnasta (kyllä! Kyse on aina TULKINNASTA.), uskonnollisista auktoriteeteista, historiasta, hengellisyyden varjolla tehdystä väkivallasta, arvoista tai lähimmäisenrakkaudesta, kun aina löytyy joku neropatti, jonka ainoa argumentti asiaan on tuo. Kuinka kauan sinulta kului tuon kattavan ja sofistikoituneen ajatuksen muotoilemiseen? *Huokaus*
Paavali kirjoittaa monin paikoin, että mässäily, ylensyöminen ja ahneus ovat syntiä ja sellaisia harrastavat eivät tule pääsemään taivasten valtakuntaan.
Jos Raamattu on totta, niin yksikään ylipainoinen uskovainen ei tule pääsemään taivasten valtakuntaan, sillä ylipaino edellyttää ylensyömistä, mässäilyä ja ne taas edelyttävät ahneutta.
Ihminen, jonka ylipaino johtuu esim . sairaudesta, ovat asia erikseen. Mutta jos uskomme Raamatun olevan totista Jumalan sanaa, niin varma on se paavalin kirjoittama sana,
että ylipainoiset eivät missään nimessä tule pääsemään taivasten valtakuntaan, sillä sen kaltaisille ei taivasten valtakunta ole.
Sovellappa siis Raamattua myös heteroylipainoisiin ja muista kertoa heille, että heillä ei ole toivoa taivasten valtakunnan kodista, elleivät tee ensin parannusta ylensyönnistä, mässäilystä ja ahneudesta ja laihdu. Suviseuroissa näet taas tuhansittain ylipainoisia heteroita, jotka eivät totisesti tule pääsemään taivasten valtakuntaan, koska Raamattu sen selkästi ilmoittaa.
Kun olet julistanut ylipainoisille hetroille, että he elävät synnissä, eivätkä tule Raamatun mukaan pääsemään Taivaaseen, julista vasta sitten homoja syntisiksi. ja muisa soveltaa Raamattua myös itseesi: Raamatun mukaan sinä itse olet äärimmäisen syntinen, eikä siitä pääse yhtään mihinkään.
Eikö synniksi riitä, jos rikkoo kymmentä käskyä vastaan?
Tai tekee vääryyttä lähimmäiselle?
Miksi tarvitaan vielä muitakin syntilistoja?
Halutaanko keksityillä synnistämisillä alistaa ja käyttää valtaa heihin, jotka ovat erillaisia ja/tai heikompia?
Miksi?
Kaiken kaikkiaan kamalaa luettavaa. Lämpimiä tunteita minussa herättivät ainoastaan Voittosen kertomat asiat.
Kaiken kaikkiaan kamalaa ajatella, että on ihmisiä, jotka ovat ajattelussaan noin rajoittuneita. Lämpimiä tunteita minussa herättää ainoastaan se, että tuollainen fanaattisuus on yhteiskunnassamme vuosi vuodelta ahtaammalla.
siellä parhaalla lestadiolaisuuspalstalla: http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=1207&start=0
Muitakin ketjuja siellä on, mutta tuo on uusin. Tämä siis aloittajalle, mikäli hän ei ole jo Mopin palstaan tutustunut.
Kiitos linkistä! Pitäisi alkaa koota jonnekin tällaisia keskusteluja. Ja tietoa, tarkoitan uskovaisten käyttöön. Harva vasta tietää ett meitä on olemassakaan...