Kyllä vähän etukäteen harmitti kun tuli ralli Askolaan,ja jäimme jumiin silakanojantielle.
Puoli vuotta oli suunniteltu siltatansseihin menoa ja nyt sinne pääsylle oli uhka.
Sanoin herralle että mennääs tuohon seurantalolle kattoon rallia kun on aikaakin ennen illan koho kohtaa-tansseja.
Kun saavuimme seurantalolle oli ensimmäinen yllätys kilometrien jonot autoja parkissa,ja väkeä satamäärin kuin kuopion markkinoilla!
Lippua ei kuulemma tarvinut ostaa-ilmaista huvia.
Ja sitten alkoi pihalla selostus kisasta pauhaa ja ralliautotkin alkoivat pörrätä.
Julkkisten haaastatteluja kuuli ja näki livenä(ainakin pikku geen tunnistin ja sen tv-ääni Janne Katajan),ja vieläpä live bändi alkoi soittaa rokahtavaa musaa.
Mahtava tunnelma!Ja nuososeurakin piti mahtavaa buffettia.
Sitten siltatansseihin.Hyvä meininki sielläkin mutta sade haittasi.Ja sitten ne ylihumalaiset tanssaajat,liikaa pohjia.Mutta ihan ok.
Ralli vei voiton,toivottavasti sitäkin askolassa vielä nähdään kunten siltatansseja.
Ompas mukavaa ja positiivistä kun kylällä tapahtuu!
-S-
Ralli vs. siltatanssi
5
830
Vastaukset
- rallikansaa
Toiveissa ja yrityksissä on että tuo ralli toteutuisi ensi vuonna jälleen =)
- Wsi
Ensi vuonna Kerava ralli on elokuun lopulla.
Ratamestarihan(Askolalainen) sen reitin tekee,ja tietääkseni tiehoitokunnat on ollut tietääkseni myötämielisiä rallin suhteen.
Joten ralli tulee melko varmaan ensi vuonnakin Askolan suuntaan.
Porukkaa oli tosiaan liikkeellä tuhatmäärin,rallipakettejakin tiettävästi myyttiin parituhatta kappaletta.
Mutta kivat oli siltatanssitkin,mutta tarviiko siellä se kaljateltta olla? - Ristoraitis
Wsi kirjoitti:
Ensi vuonna Kerava ralli on elokuun lopulla.
Ratamestarihan(Askolalainen) sen reitin tekee,ja tietääkseni tiehoitokunnat on ollut tietääkseni myötämielisiä rallin suhteen.
Joten ralli tulee melko varmaan ensi vuonnakin Askolan suuntaan.
Porukkaa oli tosiaan liikkeellä tuhatmäärin,rallipakettejakin tiettävästi myyttiin parituhatta kappaletta.
Mutta kivat oli siltatanssitkin,mutta tarviiko siellä se kaljateltta olla?Siltatansseista olisi voinut sen kaljateltan jättää pois.
- kesässä on kuukausia 3
Ristoraitis kirjoitti:
Siltatansseista olisi voinut sen kaljateltan jättää pois.
Tanssia voisi kesä-heinä-elokuussa.
Edes sen kerran kuussa.
Kaljateltalla saa olla käymättäkin.
- rallaava tankotaituri
Käytiin ralleissa päivällä ja tansseissa illalla,mukava päivä oli illan tihkusadetta lukuun ottamatta,eikä sekään haitannut kun pyrähdeltiin sillalla ja vähän teltallakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4863326Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1532365- 1352192
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel361673Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71645Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131426Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1771414Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien161289- 91192
- 571136