Suomessa on lait ja niitä "valvotaan". Oikeusasiamies valvoo virkamiesten toimia ja valtakunnansyyttäjä syyttäjän toimia.
Lueskelin tänään oikeusasiamiehen ratkaisuja kanteluihin ja kaikki lukemani päättyivät, että ei ole mitään virhettä tapahtunut, mutta saatan asian kuitenkin tietoon.
Valtakunnansyyttäjä puuttuu paljon herkemmin syyttäjien tekemiin jutttuihin. Ja tässä se miina on, sekä syyttäjät että poliisit varmasti tietävät kuinka asia menee.
Sain aika korkealta poliisin hallinnossa (lääninsä kanteluista vastaava) olevalta virkamieheltä ohjeen olla aktiivinen asianomistajana nimenomaan syyttäjän suhteen.
Mitä siitä opin, sen että poliisiin ei oikeastaan kannata luottaa liikaa. Jos konsta ja tutkinnanjohtaja ryssii niin kannattaa olla aktiivinen ja yrittää vaikuttaa syyttäjään ennen kuin syyteharkinta on valmistunut.
Entä ne, jotka luottavat sokeasti poliisiin kuten minäkin vielä reilu vuosi sitten??
Olet Poliisin armoilla
5
322
Vastaukset 5
- 3==0
Kyllähän se varmaankin ottaa inisijää kupoliin kun poliisi joka on suojatyöpaikassa ja ei tee mitään saa parempaa palkkaa kuin esim. kunnan eläinlääkäri.
Sekös inisijää vituttaa kun se sama poliisi antaa sakot ja inisijä ei asialle voi mitään. Valittaa tietysti voi, mutta oikeudessa asia ei miksikään muutu. Inisijä maksaa sakot ja poliisi nostaa isoja tilejä joka kuukausi, ja lisät siihen päälle vielä.
Vituttaako inisijää ?- kepulishepulis
Ei kannata luottaa ei. Käsitys muuttuu jokaisella jos muuttuu ja vain oman kokemuksen kautta.
Näin kävi minulle myös.
Poliisi tietää sen ettei ylin laillisuusvalvoja
puutu poliisin tekemisiin. Missä muussa virastossa ei voi sanoa asiakkaalle, emme ota, emme tutki, valittakaa lääninhallitukseen tai oikeusasimiehelle!
Poliisi on kansan palvelija ja on asioita joita ei voi viedä/kuulu muuta kun poliisille.
Poliisi käyttää hyväkseen immuniteettiasemaansa laillisvalvojan edessä - sehän on tilanne Suomessa. Poliisi tietää etukäteen, että sitä ei tulla syyttämään valtansa väärinkäytöstä tai käyttämättä jättämisestä. Se sama asema on kaikilla virkamiehillä Suomessa. Ainakin useimmiten. Hyvä siinä on valtaansa käytellä niin tai näin!
- kuitenkin...
Ilmeisesti olet todella lueskellut oikeusasiamiehen ratkaisuja, koska tiesit sanamuodon, joka lähes jokaisessa päätöksessä on.
Olisit tietysti voinut mainita, että 18.000 sekopäisten tekemää kantelua, joista yksi (1) syytemääräys. Lopuissa kertomasi ratkaisu, ei ole virhettä tapahtunut.- lukenut läheskään
kaikkia ratkaisuja, mutta yksikään lukemistani ei johtanut muuhun kuin saatan asian kuitenkin..
Tottakai joukossa on sekopäitä jonnenjoutavia kanteluita, mutta kirjoitinkin juuri sen vuoksi että kun poliisikin tietää millä prosentilla kanteluista tulee sanomista niin siksihän he toimivat täysin vapaasti mielensä mukaan. - sitten
lukenut läheskään kirjoitti:
kaikkia ratkaisuja, mutta yksikään lukemistani ei johtanut muuhun kuin saatan asian kuitenkin..
Tottakai joukossa on sekopäitä jonnenjoutavia kanteluita, mutta kirjoitinkin juuri sen vuoksi että kun poliisikin tietää millä prosentilla kanteluista tulee sanomista niin siksihän he toimivat täysin vapaasti mielensä mukaan.Tai sitten, että poliisit osaavat ammattinsa paremmin, mitä sekopäät luulevat.
Eli sekopäät, jotka eivät ole sekuntiakaan poliisin ammatissa toimineet, luulevat tietävänsä ja osaavansa, jolloin oikeusasiamies palauttaa heidät maan pinnalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7081985Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss3401061- 67917
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö148822Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65616- 31609
- 46604
- 88577
- 32570
- 37530