Haluaisin tietää hieman PS3:sta, ja äärettömän yksinkertaisia mutta omalle pienelle mielelle liian isoja juttuja:
40GBn pleikkarissa on kaksi USB -paikkaa. Mitä tällä on väliä ja mitä ongelmia voi kohdata?
HD-piuha - mihin sitä tarvitaan ja onko se pakollinen?
Kotikoneellani on netti mutta miten saan myös pleikkarini siihen kiinni? en ihan oikeasti tiedä... Sijoituspaikka on aivan toisella puolella kämppää..
Kiitos niille ketkä vaivautuvat!!
40GBn pleikkarissa on kaksi USB -paikkaa. Mitä tällä on väliä ja mitä ongelmia voi kohdata?
HD-piuha - mihin sitä tarvitaan ja onko se pakollinen?
Kotikoneellani on netti mutta miten saan myös pleikkarini siihen kiinni? en ihan oikeasti tiedä... Sijoituspaikka on aivan toisella puolella kämppää..
Kiitos niille ketkä vaivautuvat!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
hommaa wlan-tukiasema ja kytkeydy PS3:lla tämän jälkeen verkkoon (teet vain PS3:n verkkoasetukset)...usb-paikkoja tarvitaan tikkuja, ohjainlatausta, näppistä jne. varten...joku käyttää webbikameraa tai jotain lisälaite-härpäkkeitä! Itselläni on nuo 4 usb-paikkaa, mutta niitäkin on helppo lisätä hubeilla!
antaa 1080i tai 1080p sun taulu-tv:stä riippuen, mut toi taulu-tv kuitenkin HD-valmiudella tarvitaan!
"hommaa wlan-tukiasema" - olikos nyt niin että 40GBn mallissa ei tätä ole ja 60GBn on? Ja tarkoittaako se sitä että pääsen sillä tuohon omaan nettiyhteyteen? Entä onnistuuko se vain piuhoja käyttämällä-?? äh.
Ja jos nyt ostan laitteen, sitähän voi käyttää (näin aluksi) ilman nettiä vai täytyykö heti joku ohjelmistopäivitys ladata/asentaa? Ajattelin pöntön ostaa ja murehtia myöhemmin - onko ok?
"Ajattelin pöntön ostaa ja murehtia myöhemmin - onko ok?"
Juuri noin siinä tulee käymään.
et tarvitse nettiä pelataksesi PS3:sta! Ohjelmistopäivitykset voit ladata vaikka tikulle ja asentaa ne sieltä sitten! Ainoat asiat ilman nettiyhteyttä PS3:ssa ovat verkkopelaamisen ilmainen ilo ja suora päivitys itse konsoliin sekä storesta latailu...demot, wallpaperit, maksulliset pelit jne. jne. Ilman nettiä voi kuitenkin pelata, mutta on pelejä, jotka vaativat tuon nettiyhteyden! Peleihin saa myös korjauspäivityksiä, joten aika "kökköä" on pelata ilman nettiä...itseppä sen kuitenkin päätät!
laitat ADSL boxista verkkokortin johdon kiinni Pleikkaan (niinkuin sinulla pitäisi mennä ADSL boxsista tietokoneeseenkin) ADSL boxissa on yleensä 4 paikkaa.Tai sitten jos sinulla on langaton netti niin menet pleikkarissa "verkkoasetuksiin" ja sieltä "internet yhteyden assetukset" sieltä laitat asetukseksi "langaton" ja etsit automaattisesti langattoman verkon.Itselläni on langaton joten johtojen kanssa ei tarvitse pelleillä : ) jos jäi jotai epäselväksi,kysy ihmeessä : ) Btw,verkkokortin johto maksaa tietokone tarvike liikkeessä noin 10metriä=20€. Näin luulisin : )
Hienoa, kiitos kaikille vastanneille, peli-iloa!