Korttien myynti

mietityttää

Mietin korttibisneksen laajennusta, mutta en tiedä miten edetä. Missä painattaa kortit (ja mitä lie kustantaa? -en ole ihan mikään miljonääri) ja minne kannattaa tarjota myyntiin?

Toistaiseksi olen myynyt niitä vain satunnaisesti erinäisissä myyjäisissä ja näyttelyissä, osa käsintehtyjä kortteja osa painatettu Ifillä (mutta tulevat siellä aika kalliiksi).

Joku kuulemma ihan elääkin noilla. Itse en tarvitsis kyllä kuin jonkun satasen kuussa.

3

4373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytännön mainosmies.

      totta, korteilla tuskin helpolla rikastuu.

      ensiksin luulen käsin tehtyjen menevän helpommin kaupaksi. uniikkia nääs. noissa pisneksissä tarvii olla myyntitaitojen lisäksi myös myyvä mallisto.

      kortit kannattaa ehdottomasti painattaa oikeassa painossa. painaminen on kilpailtu ala, ei se tule järjettömän kalliiksi. kannattaa ottaa aika monta korttia samaan painokseen, tulee korttimallia kohti halvemmat kustannukset ja kappalehinta luonnollisesti laskee rutkasti samalla. ifillä tuskin on oikeaa painotoimintaa, luultavimmin tekevät digipainona ja se on monistamista eikä painamista. offsetpaino, kohopaino jne ovat oikeaa painamista ja näkyy myös jäljessä.

      en muuten ole kai koskaan törmännyt seripainettuihin kortteihin lukuunottamatta käyntikortteja. painaa voi toki itsekin vaikka keittiön pöydällä jos osaa ja on vehkeet. vehkeet ei paljoa maksa, kartongit, värit jne eivät ole ilmaisia kylläkään. painamisen alkeet oppii ossain kansalaisopistossa tms.

      niin, jälleenmyyjiähn pitää olla.ehkä jotain pientä aluksi vaikkapa kukkakauppoihin, kioskeihin tms. hyvä olisi löytä joku jonka kanssa voisi tehdä yhteistyötä, ei liikekumppani vaan joku jonka kanssa voisi kimpassa kaupitella tuotteitaan.

      muista sitten yrittäjälle kuuluvat asiat rekisteröitymiset y tunnukset jne. toiminimen perustaminen on ilmoitusluonteinen asia, ekä se yleensä ole esteenä vaikka tekisi jotain hommia vieraallekin. mutta verottaja muut tahot ovat tarkkoja jos kirttihommailusi alkaa olla liiketoiminnan omaista.

      • ap.

        Niin, jälleenmyyjiä olisikin jo tiedossa, yksi juuri kukkakauppa.
        Eräs henkilö mainitsi taannoin, että vois yrittää tarjota kortteja myös korttikustantajille, mutta ei selittänyt enempää.
        Yritin etsiä netistä, mutta en löytänyt sellaisia, mitähän tuo sitten meinaa?


      • vierailija
        ap. kirjoitti:

        Niin, jälleenmyyjiä olisikin jo tiedossa, yksi juuri kukkakauppa.
        Eräs henkilö mainitsi taannoin, että vois yrittää tarjota kortteja myös korttikustantajille, mutta ei selittänyt enempää.
        Yritin etsiä netistä, mutta en löytänyt sellaisia, mitähän tuo sitten meinaa?

        Minäkin pidän korteista ja noita juttuja tutkin jossain vaiheessa.

        Korttikustantajia näet esim. kaupassa olevista korteista :) Vaikka Paletti ja Karto. Kustantaja siis hoitaa korttien painatukset ja myynnin ja maksaa taiteilijoille kuvituksista. (ja Kuvaston kautta)

        Kortteja voisi tarjota myös nettiputiikkeihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      501
      1887
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      379
      1576
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1367
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      972
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      929
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      916
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      771
    9. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      764
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      763
    Aihe