Löysin tuolta isältä vanhoja punatiilejä. Mietin et oisko niitä tyhmää käyttää pihakivinä. Kuitenkin ovat niin hyvässä kunnossa.
Vastaukset 4
- mapee
Vaikka tiili kestää seinässä lähes ikuisesti niin maassa ei. Eli ellei tiili ole todella ympäripoltettu ja ehjä niin se imee itseensä vettä maasta ja kun talvi tulee se murenee.
Joskus jollakin käy hulluntuuri ja projektit onnistuu jostain syystä, mutta rakennustiili on eri tavara kuin tiilet, jotka on maahan tarkoitettu asetettavaksi. - kokeiltu on jotakin
Mulla on mökillä yli 50v. vanhoja punatiiliä, jotka ajan hammas on pikku hiljaa murentanut mutta ne kestävät kyllä jonkun aikaa.Ne eivät ole hyvää laatua edes ja imevät kosteutta kuin sienet. Käyttöä on kuitenkin ollut monessakin tarkoituksessa ja sen vuoksi voisit ajatella, että otat omasi käyttöön siksi kunnes on aika vaihtaa uusiin tai käytät vain osana niin että rakennat kokonaisuuden jostakin uudesta ja korostat sitten tiilillä.Kunhan et nyt ala julkista kulkuväylää päällystämään ;)
Ajan patinoima tiili on ihan nätti ja vain mielikuvitus rajana miten sen hyödyntäisi.- silikooniliuoksessa
Tiiletkin käyvät omassa pihassa piharakentamiseen kunhan ne ensin liottaa silikooniliuoksessa. Hieman lisähommaahan siitä tulee, mutta jos tiilet saa ilmaiseksi niin mikäs siinä.
- Hölmöläinen-18
silikooniliuoksessa kirjoitti:
Tiiletkin käyvät omassa pihassa piharakentamiseen kunhan ne ensin liottaa silikooniliuoksessa. Hieman lisähommaahan siitä tulee, mutta jos tiilet saa ilmaiseksi niin mikäs siinä.
vastauksista. :) Enköhän saa niistä jotain aikaiseksi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411877Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101270- 991011
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 102888
- 62716
- 32612
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku12505- 78501