Ruiskupumputhan antavat korkeamman polttoaineen paineen kuin perinteiset bensiinipumput. Ymmärtääkseni ruiskupumpuilla saadaan suuttimelle yli 1 barin paine, normaalien bensapumppujen tuottama paine on luokkaa 0,2 bar, eivätkä ne sovi ruiskumoottoreihin. Motonetin tarjonnassa on ruiskupumppu nimikkeellä halvin Fiat Tipo/Tempran pumppu vain 65 €. Kalleimmat pumput ovat lähes 300 €. Kysymys kuuluu: Onko tässä jotain muuta jippoa kuin pumpun ulkomitat ja sijainti tankissa tai ulkopuolella? Eli voiko tällaisen 'halvan' pumpun sovittaa muuhun kuin siihen alkuperäiseen polttoaineensyöttöjärjestelmään, johon se on valmistettu?
Ruiskupumput
xb41
4898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
älä erehdy ostamaan mitääm biltemasta !!
Sieltä ei saa auton osia!1
asioita.
"Normaalissa" kaasutinmoottorissa pumppu siirtää bensaa vain tankista kaasuttimeen (ja osan takaisin), josta moottorin oma imu imee sen sylinteriin.
Ruiskukoneessa polttoainepumppu kehittää noin parin barin paineen putkistoon kokoajan ja sähköiset suuttimet avautuvat oikealla hetkellä ja oikeanpituiseksi ajaksi, jolloin paine ruiskuttaa polttoaineen imusarjaan heti imuventtiilin lähelle. (on myös suoraruiskutus olemassa).
JOTEN! Pumppuja ET voi vaihtaa keskenään, mutta voit tietenkin laittaa kaasarikoneeseenkin sähköisen siirtopumpun, jos oma mekaaninen on rikki(niitä myydään tarvikkena) ja se on Biltemassakin ihan kelpo tavaraa!
Käsitit väärin kysymykseni tai se oli epäselvästi muotoiltu. Tietenkään ruiskukoneeseen ei voi laittaa perinteistä bensapumppua. Kysymys kuuluu: Voiko Fiat Tipo/Tempran ruiskupumpun (hinta 65 €)sovittaa muuhun kuin Fiatin järjestelmään? Useiden muiden ruiskujärjestelmien pumputhan ovat hintaluokkaa 150 - 300 € tarvikeosana. Alkuperäisvaraosana ties mitä. Tietenkin ruiskujärjestelmäkohtainen pumppu sopii heittämällä ilman mitään sovituksia. Pumpun tehtävänähän on vain kehittää riittävä bensiinin paine ja pitää se yllä järjestelmässä.
pumpuista että eri merkkien ja mallien punput toimivat eri tavoin kun se oikea. paine ei välttämättä riitä tai sit on liikaa jolloin tarvitset säätimen eli vakeeks menee. purkaamoilta löydät oikean pumpun jos ei pelisi ole ihan harvinainen.