Nyt täs sateilla pari kertaa ajellu ja ihmetelly ku auton takaosasta lotina kuulunu ku ajanu töyssyy tai kaartanu tiukasti.. aluks aattelin että siellä on takakontissa vaa joku juomapullo tai jotain mikä lotisee.. mutta äsken kävin tilanteen katsastamassa ja oikea takaovi täynnä vettä. takapenkin jalkaosa jo aika märkä ja ovea ravistellen vesi valuu sieltä pois. Oisko kellää hajua mikä syynä? Onks vesi voinu sinne muualta päästä ku siitä tiivisteistä ikkunan laidasta? Silmämääräsesti siinä ei aineka mitää koloja tai muuta näkyny.
P12 takavoi täynnä vettä
jokumies354
31058
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Auton oven alaosassa, tiivisteiden lähellä, on vedenpoistoreiät, josta vedet pääsevät pihalle. Tarkista, ettei oven vedenpoistoreiät ole menneet tukkoon.
Joskus olen katsellut autoja joissa ei koskaan ole pesty ovien reunoja. Tai alareunaa. Ei mikään ihme jos vedenpoistoreiät menee tukkoon. Se kannaattaa jo pelkästään ruostumisen eston takia edes kerran vuodessa(keväällä)
Mulla oli kahdessa ovessa irallinen pitkä punainen muoviliuska tukkimassa vedenpoistoreikiä.
Ne olivat ihan kuin jonkun tarran vastakappaleita tms.
Lienee tehtaalla sinne jääneet.