Vilja-allergia oireet???

p-ulla

Minkälaisia oireita on vilja-allergiassa, itsellä todettu maito-allergia ikää 37v. Oireita itselläni kielen kirvelyä, kutina ja punoitusta kaulalla, korvien kutinaa ja leukaperät kutiaa, laihtuminen, kauheat ilmavaivat, vatsakivut, ripuli, etova olo ruoan jälkeen, maidottomalla ruokavaliolla oltu n. 3kk, verikokeita otettiin n. kuukausi sitten ja vieläkin oli kuulemma allergiavasta-aineet koholla, eli voiko olla joku muu allergia vai vieläkö veressä maidon vasta-aineet koholla vaikka ollut maidottomalla ruokavaliolla, vatsatähystys edessä, tein keliakiatestin kotona miinusta näytti, eniten huolestuttaa tuo laihtuminen.

6

3633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tainuli

      Kokeile. Ei viljoja, sokeria, tärkkelystä.
      Syö vihanneksia ja lihaa, kalaa. Jos diagnosi oikea helpotusta tulee muutamassa päivässä. Sama jottu maidossa.

    • jestrandberg

      colostrum on auttanut monia ! =)
      www.kauneudenaakkoset.palvelee.fi

    • anskutin_89

      Asiallinen vastaus voi täällä olla kiven alla. Mutta asiaan. Vilja-allergia voi oireilla juuri noin, oireistosi on lähellä omaani vaikkei ihan sama mutta yksilöitä ollaan. Keliakiakin mahdollinen tai sitten jotain ihan muuta. Älä jätä viljoja pois ennen tähystystä, ettei mene tulos sekaisin siitä.

    • Jos epäilet keliakiaa ja odottelet esim puoli vuotta vehnää syömällä jotain suolitutkimusta jossa koetetaan nähdä vehnän aiheuttama selkeämpi vaurio, voit riskeerata jo henkesi, sillä aikuisen keliaakikon pahenemisvaihe on joskus suunnattoman nopea eikä mikään byrokratia ehdi pelastaa sitten kun alamäki on alkanut. Tällaista on tapahtunut.

      Et hyödy siitä, että vahingoitat suoltasi viljalla sen takia että hyvä vauriokuva endoskopiassa näkyisi,ja sitten vasta saisit käskyn noudattaa loppuikäsi viljatonta dieettiä, jos olet jo niin huonoon kuntoon mennyt että loppuikä on kyseenalainen.

      Jos suolinukan kärjet ovat rikki, ihminen ei pysty hajoittamaan laktoosia, koska laktaasientsyymi on suolinukan kärjessä.

      Siis kukaan keliaakikko ei siedä maitoa niin kauan kuin suolinukka on rikki. Kun suolinukka alkaa palata gluteenittomalla dieetillä, alkaa hieman laktaasin pilkkomiskykyä palata, ja hyvän eliminaatiodieetin pitävä voi myöhemmin käyttää maitoa pieniä määriä.

      (Mutta jos sinulla on todettu ilmeisesti IgE välitteinen allergia maitoproteiinille, niin se kyllä on maitoproteiiniallergiaa, ainakin)

      On olemassa myös IgE välitteistä allergiaa vehnälle ja viljalle, ja sellaisessa on hyvin allerginen viljalle eikä kyse ole geneettisestä keliakiasta, joka herättää IgA ja IgG-ryhmien vasta-aineita, jos on vielä tarpeeksi imusolutoimintaa eikä anergiaa vielä ole tapahtunut.

      Kelikiassa koko keho on "keliakiassa", sillä kaikissa soluissa on geenissä "keliakiageenit". siksi on ihokeliakiaa, neurokeliakiaa, keliakiadementiaa, keliakia psykoosia, keliakia depressiota, keliakiaödemaa, keliakialymfoomaa, lihaskeliakiaa- josta kaikesta välttyy, kun ei syö genominsa toxiinia, peptidijoukkoa, jota genomi ei osaa käsitellä muuta kuin aivolla:

      Järkiperäisesti ihminen välttää toxiiniaan ja superantigeeniaan. Ja voi mitä parhaimmin, siis ikäänkuin keliakiaa ei olisi, koska keliakia tautina muodostuu vain silloin, kun keho joutuu konfrontoimaan ikuisen toxiininsa kanssa.

      Keliakiaa ei ole olemass maissa, jossa ei ole vehnän rukiin, ohran ja kauran (liika) käyttöä.

      Jos sinulla on suvussa yksikin keliaakikko tai ihokeliaakikko tai aiemmassa suvussa paljon vatsatauteihin kuolleita, on mahdollista että sinulla on myös lisänä keliakia. Se on tavallinen Suomessa. Ei ole tarpeeksi erikoislääkäreitä, jotta joka ainoan vaivaisen suoli ehdittäisiin tähystää. Keliakian diagnosointiin koetetaan löytää uusia malleja kautta maailman.

      Mutta sinun omassa vallassasi on käyttää esim 3 kk keliakiadieettiä, jotta voit havaita 1) pysähtyikö painonlasku siihen , 2) vähenikö vaivat olennaisesti ja 3) tunnetko itsesi onnellisemmaksi, kun ruokasi on vähemmän vaivoja aiheuttavaa.

      IBS- dieetti( Irritabile Bowel Syndrome) perustuu tällaiseen kokeelliseen havaintoon ja on myös gluteenitonta, laktoositonta, maidotonta alkuvaiheissaan.Dietistit osaavat antaa tarkemmat neuvot siitä.

      KETÄÄN lääkäriä ei haittaa, jos joku ihminen voi paremmin. Kukaan lääkäri ei ole kovin onnellinen jos joku vahingoittaa lisää suoltaan saaden niin selviä vaurioita aikaan, että joka lääkärikin ne näkee ja TEHO, eikä vain harvat spesialistit.

      Se että sinä käytät keliakiadieettiä vähentämään vaivojasi ja jos onnistut, se ei tuota sinulle mitään ekonomista etua siitä jos lääkäri on onnistunut näkemään vaurioita ,
      mutta olet ainakin itse elämässä tätä elämää parempikuntoisena ja pystyt työhön paremin ilman vaivoja ja terveytesi antaa sinulle myös ekonomista korvausta löytämästäsi individuellista eliminaatiodieetistä.

      • Nimetön

        "Se että sinä käytät keliakiadieettiä vähentämään vaivojasi ja jos onnistut, se ei tuota sinulle mitään ekonomista etua siitä jos lääkäri on onnistunut näkemään vaurioita..."
        Kelan ruokavaliokorvausta varten tarvitaan suolitähystyksessä nähty suoinukan vaurio.


      • mitä?

        "Siis kukaan keliaakikko ei siedä maitoa niin kauan kuin suolinukka on rikki."
        Hirveetä bullshittiä. Mulla todettiin keliakia vuonna 2000. Ennen sitä ei mitään oireita. Ei edes maitotuotteista.
        Joten älä yleistä. Kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1208
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe