Auttakaa hyvät ihmiset miten saisin kompostista
toukan tekeleet pois. Olen myrkyttänyt sitä reilusti toukkien tappoaineella mutta ei ole ollut mitään vaikutusta, komposti kuhisee kärpäsen toukkia.
kompostissa toukkia
3
4708
Vastaukset
- Havunoksa
Kiehuvalla vedellä saa tapettua. Mutta syy toukkiin voi olla jo muutenkin liika kosteus, jolloin lisäkastelu ei oikein ole hyvä juttu. Mikäli komposti toimii oikein sen oma lämpötila tappaa haittaeläimet (lämpö voi nousta 70 asteeseen). Itse tekisin seuraavan toimenpiteen: Kaataisin runsaasti kiehuvaa vettä kompostiin (tappaisin toukat ja munat) jonka jälkeen sotkisin runsaasti uutta kompostoitavaa ainetta kuiviketta kompostiin. (Lue kompostin kosteus ja hapetus ohjeet vaikka täältä: http://puutarha.net/index.asp?s=/artikkelit/152/kompostointi.htm)
- Juffe
Kannattaa sekoittaa se komposti, niin palaminen lähtee uudelleen käyntiin. Sopivasti kun on kuohkeutta, niin tulee myös happea palamiselle -- ne kärpäset ei kasva hapettomassa, mutta ei myös kuumassa.
Siis toimivaa kompostia ei tarvitse myrkyttää ja toisaalta toimivan kompostin myrkyttämisellä heikentää sen toimintaa ellei pysäytä. - Mökkihöperö.
Juffe kirjoitti:
Kannattaa sekoittaa se komposti, niin palaminen lähtee uudelleen käyntiin. Sopivasti kun on kuohkeutta, niin tulee myös happea palamiselle -- ne kärpäset ei kasva hapettomassa, mutta ei myös kuumassa.
Siis toimivaa kompostia ei tarvitse myrkyttää ja toisaalta toimivan kompostin myrkyttämisellä heikentää sen toimintaa ellei pysäytä.Jos toukat ovat noin 1,5 cm. paksuisia,n.4 cm. pituisia ja väriltään harmaita on kyseessä turilaisen toukka. Älä niitä myrkytä,niiden läsnäolo kertoo sinulle että olet hoitanut kompostiasi hyvin ja se toimii.Anna niiden toukkien rauhassa asustella siellä,heidän maailma on sellainen. Liikkuessaan tekevät onkaloita joita pitkin kompostin ilmastointi toimii,siis hapekkaan ilman kierto lahottamaan jätteitä. Ja vielä ,mitäpä teet myrkytetyllä mullalla,laitatko esim. porkkanapenkkiisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783190
- 492400
- 322117
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313301752- 311745
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101569Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51310Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61264