Postinjakajan palkka

Paljonkohan Itellan postinjakaja saa kokopäiväisestä työstään palkkaa?
73963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

:)))))))))))))

Äänestä
  • No mikäs se nyt niin kovasti naurattaa? Posteljoonia moni odottaa päivittäin ja kyllä postia heti kaivataan, jos se tulee myöhässä. Eiköhän kaikille kuulu maksaa työstä palkka, varsinkin raskaasta ruumiillisesta työstä. Itellassa se ei kylläkään ole suuren suuri, mutta palkkansa se on posteljoonikin ansainnut.

    Äänestä

  • kun on hauskaa! kirjoitti:

    No mikäs se nyt niin kovasti naurattaa? Posteljoonia moni odottaa päivittäin ja kyllä postia heti kaivataan, jos se tulee myöhässä. Eiköhän kaikille kuulu maksaa työstä palkka, varsinkin raskaasta ruumiillisesta työstä. Itellassa se ei kylläkään ole suuren suuri, mutta palkkansa se on posteljoonikin ansainnut.

    eivät työskentele kokopäiväisesti! Johan he palaavat kotiinsa ennen 11.00!

    Äänestä

Nyt hiljaa ja takaisin töihin.

Työ itsessään on riittävä korvaus.

Äänestä
  • "Peruspalkka" on n. 1380 euroa muistaakseni.

    Äänestä

  • hmm... kirjoitti:

    "Peruspalkka" on n. 1380 euroa muistaakseni.

    Tahtoisin muistuttaa, että posteljooni aloittaa työnsä yleensä klo 6 ja lähtee kotiin kun työt on tehty. Joskus se on klo 11, joskus klo 17. Onhan se työaika yleensä alle sen kahdeksan tunnin, mutta ei se mitään "taskurahaa lisätyöstä" -hommaa ole.

    Äänestä

Yleensä työt alotetaan siinä 6 tai ennemmin. Istut otsa hiessä lajittelemassa. Sitten menet rahtaamaan postit odottaville mummoille ja mammoille. Juokset naamakurtussa paikasta paikkaan. Kk päästä voit hengähtää, että nyt se palkka tuli. Petyt pahasti kun katsot tiliäsi ja sielä rahaa hyvin tehdystä työstä alle melkeen oman vuokrasi, Palaat seuraavana päivänä lisä tienistien toivossa töihin. Ahkeroit ahkerammin suuremman palkan toivossa lisineen, mutta ei. Mitään korvausta siitä et saa, että painavia lehtiä kannat niskat vääränä. Sinusta tulee vähäpalkkainen orja johon asiakkaat pyyhkivät kuraset kenkänsä. Tervehdit jokaista iloisesti. Tulee vaan vastaan ilkeitä katselmuksia ja kysymyksiä miksi tämä lehti tulee aina väärään osotteeseen. Pahoittelet ja selität, että olet uusi etkä millään ehdi muistaa jokaista pikkuniksiä alalta vielä. Asiakas murahtaa ja soittaa pomollesi joka tulee seuraavana päivänä moittimaan huonosta työpanoksestasi. Ja sama rata jatkuu vähällä liksalla ja paljolla työllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä on? kirjoitti:

Paljonkohan Itellan postinjakaja saa kokopäiväisestä työstään palkkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu