Visan käyttöraja ollessa esim. 1500 € ja lasku on juuri tuolle summalle. Jos nyt Visa muutetaan luotolliseksi ja tätä yhtä laskua sitten makselen minimilyhennyksen tilapäisen muutaman kk:n kestävän niukkuuden vuoksi, niin tarkoittaako se sitä:
a) voin käyttää visaa kuukausittain normaalisti käyttörajan 1500€ puitteissa ja maksaa sen sitten kuten tähänkin asti aina seuraavalla laskulla.
Eli vain tämä yksi 1500€ suuruinen aiempi Visa-lasku tavallaan 'roikkuu' luoton puolella minimilyhennyksenä?
b) vai tarkoittaako se sitä, etten voi kuukausittain visaa käyttääkään enää, kun tuo 1500€ on jo luotolla, vaan voi aina käyttää vain sen verran mitä sitä olen jo lyhentänyt. Eli siis käytännössä nyt alkuun en yhtään?
Toivon asiallista ja selventävää vastausta, en kommenttia siihen miksi joutuu luottoa yms käyttämään 'tappiin asti'.
Kiitos jos joku viitsii asiallisesti selventää ja ihan selkokielellä esimerkein varustettuna. Termistö kun on itselle ihan outoa ;)
Luotollisesta Visasta
3
601
Vastaukset
En ole mikään Visa-virkailija, mutta ymmärtääkseni vaihtoehto b on oikea, jos luottoraja on 1500 euroa.
Jos Visa-maksuaikakortin käyttöraja on 1500 euroa, sillä voi tehdä joka kuukausi 1500 euron ostokset, vaikka edellisen kuukauden ostokset ovat vielä maksamatta. Maksamattomia ostoksia voi siis olla yhteensä 3000 euron arvosta.
Mutta jos luotollisen Visa-kortin luottoraja on 1500 euroa, siinä ei ole mitään kuukausikohtaista käyttörajaa, vaan ostoksia voi aina tehdä tuohon 1500 euron luottorajaan saakka. Jos koko luotto on käytetty, ostoksia voi tehdä vasta sitten kun luottoa on lyhennetty. (Luottoa voi lyhentää milloin tahansa. Siten kuukausiostosten määrä voi olla paljon suurempikin kuin 1500 euroa, jos maksaa lyhennyksiä monta kertaa kuukaudessa vapaaehtoisesti eikä jää odottamaan laskua.)
Sampopankin korttiuudistuksen yhteydessä ymmärtääkseni siirryttiin luottorajan käyttöön siten, että uuden kortin luottoraja on kaksi kertaa niin suuri kuin vanhan kortin käyttöraja. Siinä tapauksessa uuden kortin luottoraja olisikin siis 3000 euroa, jos käyttöraja oli aiemmin 1500 euroa.- visaiseen kysymykseen
...
"Visa luottokortti toimii silleen että kuluvan kuukauden ostot saa maksaa korottomana seuraavan kuukauden sovittuna eräpäivänä ja seuraavan kuukauden alussa on koko käyttöraja käytettävissä.Voit myös maksaa vain osan velasta eräpäivänä jolloin loppusumma siirtyy luotolle ja siitä menee korkoa ja luottolimiitti pienenee velan verran.
Kuukausittainen käyttöraja on kokonaisuudessaan aina käytettävissä kalenterikuukauden alussa mutta luottorajaa on vain sovitun luottolimiitin verran.Jos luottolimiitti on kokonaan käytössä niin sen ylittävä osa sovittu lyhennys % on maksettava eräpäivänä.
Eli Visa kortissa on maksuaika puoli jonka käyttöraja on erikseen sovittu ja luottolimiitti jonka maksimimäärä on myös erikseen sovittu.Nämä summat ei tarvitse olla yhtäsuuria.
Käyttöraja voi olla esim 2000e ja luottolimiitti 4000e tms
Wink
Nordean Visassa näin""
Elikä em vastaus viittaisi siihen että vaihtoehto a) olisi oikea ja käyttöraja säilyisi joka kk 1500€, vaikka taas erillinen luottoraja 1500€ olisikin jo kokonaan käytetty.
Kenelläkään ihan fakta tietoa; omakohtaista tai ammatin puolesta...?
- - satunnainen käyttäjä -
Olen sopinut oman pankkini kanssa nuo realiteetit joiden puitteissa Visa kortin luotollisia ominaisuuksia saan käyttää.
- Nämä ehdot ovat sovittu jo silloin joskus, joten summien koko saattaa hyvinkin vaihdella vuodesta toiseen kun nämä omat varallisuustietoni vaihtelevat vuosittaisen tulorajojeni/mme puitteissa.
- vaikkapa olen sopinut kuukauden viimeisen päivän maksuksi tekemilleni ostoksista edellisen kuukauden aikana on ne kyllä kohdallamme maksettava seuraavan kuukauden viimeisenä pankkipäivänä ja emme ole sopineet mistään muista erillisistä järjestelyistä maksujemme myöhentämiselle tai muulle kun kerran tuo on ollut ihan sopivan tuntuinen järjestely.
- koska olemme sopineet suoraveloituksesta niin vaikkapa koko edellisen kuukauden ostot lankeavat seuraavan kuukauden lopussa maksettavaksi.
- eräissä valtioissa et edes voi asustaa hotellissa tai vaikkapa vuokrata autoa ilman todella arvostettua korttijärjestelmää ylläpitäviltä, joten olemme varmistaneet tuonkin Masterilla, joten tuplavarmistus takaa sen minkä oma pankkiryhmäsi puitteissa lienee se reaalisin arvio omasta maksukyvystäsi.
- on hyvinkin ilmeistä, jos joidenkin maksutapahtumien puitteissa tulee väärinkäytöksiä niin siitä vain kopiot ostamistasi tuotteiden kassapäätteiden kuiteista, eli älä koskaan erehdy sellaiseen jossa korttisi viedään joihinkin takahuoneisiin mukamans laskutettavaksi kun pääte on juuri siellä takahuoneessa kun tuo nykyinen on rikki... joten jos maksamiselle luvataan visan tai masterin edut niin se on molemminpuolisen luottamisen takuuna kortin käyttöä taikka käyttörajojen puiteissa tahtuvaan luotonantoon perustuvaa perusluottamusta ja jos jokin taho niin juuri oma pankkiryhmäsi todella takaa oman asiakkaansa maksukyvyn kulloisellakin kerralla ja jos luoton määrän osoittamalle summalle ole pankissasi varoja, olisin hyvin kiinnostunut siitäkin, miten oman pankin kanssa tullee vastaisuudessa menetellä jos laskulle ei ole omalla tililläsi tarpeeksi varoja.
- ihan vain hyvällä ystävyydellä annan neuvoja -
on asioita joissa henkilö saattaa olla kokonaan suomen ulkopuolella jopa vuosia niin silti oman pankkisi kanssa voit sopia ihan melkein mistä tahansa asiasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä2212908Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa772567SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1792171Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää251929Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1131630Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.861363HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363301310Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1161199- 841161
Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten251008