Tarkoituksena ois hankkia piilarit, mutta en ole löytänyt mistään tähän kysymykseeni vastausta:
Eli miten kauan kertakäyttölinssejä saa pitää ylensä silmässä (tuntimäärä)? Siis sen jälkeen kun on opetellut käyttämään niitä vähitellen.
Mietin vain, että jos niitä ei voi pitää tarpeeksi pitkää aikaa, minun ei ole järkeä hankkia piilareita ollenkaan, sillä tarvitsisin niitä esim. tilaisuuksissa joissa ne pitäis olla silmässä pitkiä aikoja.
Eli miten kauan kertakäyttölinssejä saa pitää ylensä silmässä (tuntimäärä)? Siis sen jälkeen kun on opetellut käyttämään niitä vähitellen.
Mietin vain, että jos niitä ei voi pitää tarpeeksi pitkää aikaa, minun ei ole järkeä hankkia piilareita ollenkaan, sillä tarvitsisin niitä esim. tilaisuuksissa joissa ne pitäis olla silmässä pitkiä aikoja.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli ei voi yleistää, että kertapiilareita voi pitää silmissä vaikkapa 10 tuntia.
Kaikki riippuu ihan käyttäjän omista silmistä, joku saattaa pitää huoletta 14 tuntia ja joku toinen saattaa pitää maksimissaan 2 tuntia. Joidenkin ihmisten silmät vaan sopii paremmin piilolaseille kuin toisten.
Mene ihmeessä piilolasisovitukseen ja kokeile kertapiilareita muutama päivä, niin tiedät kuinka kauan sinä voit pitää niitä. Ja sitten vielä se ÄLYÄLÄJÄTÄ kohta, eli jos linssit tuntuvat silmissä ikäviltä niin silloin ne on syytä ottaa pois samantien, eikä yrittää väkiselle venyttää käyttöaikaa.
Käyttäjän silmien lisäksi käyttöaika riippuu olosuhteista. Pölyisiin oloihin niitä ei suositella. Saunoessa piilarit kuivuvat nopeammin kuin muualla. Tupakansavussa ovat ikävät, mutta onneksi useimmat ravintolat ovat nyt savuttomia. Väsyneenä niitä on kurja pitää. Tuuli voi hankaloittaa lasien käyttöä. Jne.
Piilarit on kuitenkin kivat. Jos ensimmäiset eivät sovi, niin toiset saattavat olla paremmat silmissäsi. Sovituksessa optikot antavat kokeilupiilareita, jotta jokainen saisi hyvät piilolasit.
Minulla oli välillä sellaisetkin joita pidettiin viikkojakin kerrallaan mutta lopulta silmät eivät sietäneet piilareita enään ollenkaan. Kävin sitten laser-korjausoperaatiossa silloin kun se oli vielä aika uutta.
Käyttöaika on tosiaan yksilöllistä. Itse voin pitää kertakäyttöisiä tarvittaessa ihan niin kauan kuin pysyn hereillä eli suunnilleen kellon ympäri. Normaalina arkipäiväinäkin pidän 12 - 13 tuntia. Ja hyvin on mennyt, noin 20 vuoden piilarikokemuksella.
eli 15 v. käyttökokemuksella, lopulta saattaa tulla krooninen tulehdus silmäluomien sisäpinnalle ja sitten ei siedä enää käyttää
Silikonipiilolinssejä, ainakin eräitä merkkejä voi pitää useita päiviä. Se on kätevää jos ei ole paikkaa jossa voisi puhtain käsin ottaa linssit pois ja pana silmään. Pidin just juhannuksena 3 päivää putkeen. 2 päivää meni mukavasti, kolmantena silmät alkoi tuntua kuivilta. Tämäkin kannattaa kokeilla omilla silmillä ennen kuin ostaa ison satsin piilareita.
Silikonipiilarit (=yötä-päivää-linssit) ovat tuttuja minullekin. Esim. kertausharjoituksissa pidin viikon putkeen ilman minkäänlaisia ongelmia. Todella kätevää myös mökkireissuilla jne.
Mutta noiden linssien ongelma on se, että kuukauden käyttöaika kertyy linsseihin aika paljon likaa - vaikka ne ottaisi yöksi pois ja puhdistaisi. Kertyvä lika heikentää linssien hapenläpäisykykyä. Siksi ainakin minulla kertakäyttöpiilarit mahdollistavat käytännössä (optikon kommenttien mukaan)paremmin mahdollisuuden linssien runsaaseen käyttöön kuin nuo silikonipiilarit. Yön yli kertakäyttöisiä ei toki voi pitää, mutta jos tavoitteena mahdollisimman runsas käyttö valveillaoloaikana kertikset ovat ehkä parempia. Yksilöllistä toki.