niittyleinikkiongelma

nurmikon hoitelija

Mitä tehdä? Aikaisempina kesinä ei ongelmaa ole ollut, mutta nyt keltaisia kukkia kasvaa jopa sorakäytävillä. Myrkkyäkö, mitä?

5

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peli menetetty

      Olen taistellut leinikkiä vastaan jo monta vuotta ja hävinnyt joka kesä. Meillä leinikki leviää tontin laidassa olevasta lehdosta. Siitä ei pääse eroon MILLÄÄN konstilla. Kukaan ei jaksa kitkeä toistatuhatta neliötä niin puhtaaksi, etteikö muutama juuri jäisi. Ainoa keino olisi mullan vaihto, mutta se on kallista puuhaa.

    • mapee

      Kitkemällä leinikki lähtee helpolal kunhan muistaa ottaa rönsyt myös huolella talteen. Maan laadusta kyllä kiinni paljon..

      Myrkyllä pääsee eroon vain tupsu tupsulta sillä jokainen rönsy kasvattaa nopsaan juuret eikä ole enää riippuvainen emostaan.

      Yhdistelmänä toimii parhaiten.. Myrkytys kerran viikossa alkuun on paikallaan jotta saa ne kasvamassa olevat pois leviämästä.

      Kun yksi leinikki kasvattaa vaikkapa sellaiset tavalliset 4-6 rönsyä jotka taas puolestaan kasvattaa saman niin siitä vaan laskemaan kuinka nopsaan se leviää. Ja vielä siemenestä sen päälle..

      • ja sitten pala

        mustaa muovisäkkiä sen juuren päälle ja kiviä ettei pala karkaa.
        tyhmän näköistä kun roikkuu mustaa muovia pihalla, mutta tappaa taatusti.
        Ja kun lumi sataa sitten (ehkä) ei kukaan näe.


      • mapee
        ja sitten pala kirjoitti:

        mustaa muovisäkkiä sen juuren päälle ja kiviä ettei pala karkaa.
        tyhmän näköistä kun roikkuu mustaa muovia pihalla, mutta tappaa taatusti.
        Ja kun lumi sataa sitten (ehkä) ei kukaan näe.

        Eihän tuollaisessa muovileikissä ole mitään tolkkua! Leinikin juuret on niin pinnassa, vaikka tupsuna ovatkin suht tiiviisti niin käsiharalla nousee helpolla jos ei ihan nyppäämällä lähde. Ja laajempaan kasvustoon voi käyttää talikkoa apuna..

        Tossa muovissa ei ole mitään tolkkua! Ja sitäpaitsi oman kokemukseni mukaan leinikki kasva aumpipimeässäkin ihan kiitettävästi kolmen rönsyn verran..


    • kaunispiha

      Meillä oli kolme kesää sitten nurmikko täynnä leinikkiä ja piharatamoa , kun talo ostettiin. Tapettiin elokuussa KAIKKI vihreä puutarhurin toimesta ruiskuttamalla.
      Seuraavana keväänä multa käännettin nuri (itse), ostettiin hieman pinnalle uutta täyspuhdasta, poltettua multaa, kylvettiin hyvä nurmikkoseos.
      No, aluksi yritti vielä tunkea jotain rikkaa, mutta kitkin kaikkia aina yksitellen. Kuulostaa vaikealta, mutta ei se sitä ole.
      Nyt on kaunis, tiheä nurmikko, helppo hoitaa. Jos väliin tunkee jonkun rikan, se on helppo sieltä heti poistaa, ennenkuin alkaa leviämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe