A Night At The Opera - 3 parasta ja paskin

Sammy who was low

1. '39: Varmasti paras Brianin itse laulamista kappaleista. Vaikka Brian ei omasta mielestään olisikaan Freddieen ja Rogeriin verrattuna kovin kummoinen laulaja, niin tähän biisiin hänen äänensä ainakin sopii, jopa paremmin mitä Freddien. Melodia, eteenkin kappaleen lopetus, on todella hieno.

2. Seaside Rendezvous: Lystikäs biisi joka tuo mieleen yhtäaikaa kesäisen tunnelman ja "vanhat hyvät ajat". Freddien ja Rogerin puhallin-imitaatiot ovat kerrassaan loistavia! :D Paras mahdollinen biisi päättämään levyn A-puolen.

3. You're My Best Friend: Biisin arvoa nostaa se, että lauluntekijänä ilmeisesti vielä melko vasta-aloitteleva John yllätti toisella tekeellään, joka kipusi listan 7:ksi sijoittuen paremmin mitä yksikään Brianin siihen mennessä tekemistä biiseistä. Johnin sähköpiano ja Brianin kitarisointi toisesta säkeistöstä alkaen sopii biisiin loistavasti eikä melodiassakaan ole valittamista. ADATR- ja NOTW-kiertueilla soitetussa medleyssä The Millionaire Waltzin muuttuminen You're My Best Friendiksi on muuten yksi Queenin historian upeimpia medleytä.

Heikoin lenkki: Mielestäni Sweet Lady on jotenkin tylsä ja mitäänsanomaton, muutenkaan en ole koskaan ollut ihan raskaamman musiikin ystäviä.

5

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soul Brother

      1. Seaside Rendez-vous: Smmyhan tästä jo kaiken oleellisen sanoikin :)

      2. Good Company: Ei voi kuin ihmetellä Brianin taitoa loihtia kitarastaan ei soittimilta kuulostavia soundeja. Lisäksi nämä Brianin "elämäntarinasanoitukset" ovat aina loistavia.

      3. Bohemian Rhapsody: minulta kesti 17 vuotta tajuta, että onhan tämä biisi maineensa veroinen.

      Heikoin lenkki: Sweet Lady: riffi on oiva osoitus Brianin oudosta rytmitajusta, mutta jotenkin tämä biisi ei ole koskaan minuun(kaan) oikein kolahtanut.

      • Bad.

        Tuntuu aina melkoiselta ylellisyydeltä laittaa legendaarinen valkokansinen CD-soittimeen, ja nyt ei puhuta Beatlesi ns. White -albumista :D


        A Night at the Opera (julk. 1975)

        1. The Prophet`s Song - taas yksi niistä kappaleista, joka kuuluu kuuluisaan "unohdetut helmet" -kategoriaan. Toinen toista upeimmista lauluharmonioista koostuva mestariteos!

        2. Bohemian Rhapsody - tämä ei kai vaadi lisäselityksiä, sillä tuodakseen jotain uutta näkökulmaa joutuisi keksimään uusia ylistyssanoja.

        3. Love of My Life - tämä kuolematon ja livenä vieläkin paremmin toimiva fanien ykkössuosikki on myös levyversiona sydäntä raapivan koskettava.

        Heikoin lenkki: yhdyn tässä tapauksessa poikkeuksellisesti edelläpuhuneisiin kollegoihin ja kallistun Sweet Ladyn kannalle, vaikkei mikään pohjanoteeraus kyseessä olekaan. ANATO-n taso vaan on niin korkea....


    • Vanha fani

      1. Bohemian rhapsody
      - Ei se turhaan ole klassikko, joten laitetaan ykköseksi vaikka usein mieli tekeekin korostaa vähemmän tunnettuja biisejä

      2. Prophet song
      - Tämä biisi on ollut levyn suosikeita siitä asti kun sen ekan kerran kuulin, vaikkakin silloin inhosin väliosan lallattelua, taisin jopa nauhoittaa kasetille version, josta lallatusosa oli jätetty pois, ettei tarvinnut sitä kuunnella

      3. Death on two legs
      - Tässä biisissä Brianin kitara ja Freddien laulu ovat upeita ja soivat hyvin yhteen. Harmi ettei tästä ole ikinä tehty instrumentaalia jossa kitara olisi miksattu pintaan


      Heikoin:
      Sweet lady
      Tämä biisi on aivan turhan hidas ja glam-rock tyyppinen, olisivat vaan tehneet reilusti nopeamman version, niin ehkä sitten olisi voinut toimia

      • Soul Brother

        "2. Prophet song
        - Tämä biisi on ollut levyn suosikeita siitä asti kun sen ekan kerran kuulin, vaikkakin silloin inhosin väliosan lallattelua, taisin jopa nauhoittaa kasetille version, josta lallatusosa oli jätetty pois, ettei tarvinnut sitä kuunnella"

        Heh heh, et ole ainoa, joka on moisen home-editin biisistä tehnyt. ;)

        Olenko muuten ainoa, jolle tästä biisistä tulee mieleen Yesin South Side Of The Sky? (mielleyhtymäni johtunee juuri upeista & pitkähköistä lallatus-väliosiosta)


      • Bad Co.
        Soul Brother kirjoitti:

        "2. Prophet song
        - Tämä biisi on ollut levyn suosikeita siitä asti kun sen ekan kerran kuulin, vaikkakin silloin inhosin väliosan lallattelua, taisin jopa nauhoittaa kasetille version, josta lallatusosa oli jätetty pois, ettei tarvinnut sitä kuunnella"

        Heh heh, et ole ainoa, joka on moisen home-editin biisistä tehnyt. ;)

        Olenko muuten ainoa, jolle tästä biisistä tulee mieleen Yesin South Side Of The Sky? (mielleyhtymäni johtunee juuri upeista & pitkähköistä lallatus-väliosiosta)

        "Olenko muuten ainoa, jolle tästä biisistä tulee mieleen Yesin South Side Of The Sky? (mielleyhtymäni johtunee juuri upeista & pitkähköistä lallatus-väliosiosta)"

        Enpä usko että olisit ainoa siinä kategoriassa, myös itsekin sen olen havainnut. Vaikkei sitä ole kovin paljon yleisesti mainostettu, myös Yes oli progejättiläisenä Q-in suurimpia vaikuttajia, varsinkin Rogerin kohdalla, ei sitä voi olla kuulematta tuotannosta.
        Mutta eipä tässä asiassa mitään ihmeellistä ole sinänsä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      149
      4493
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      74
      3452
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2453
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      34
      2341
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      236
      1707
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      26
      1346
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      235
      1283
    8. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      172
      1220
    9. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      69
      1146
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      63
      897
    Aihe