Kun englanniksi puhutaan "preparation area" tai "preparation areas" (keittiössä), mikä vastaa sitä suomen kielessä??? Te alan ammattilaiset: miksi aluetta kutsutaan?
Kuulin fraasin Kauhukeitiö (Hell's kitchen) ohjelmassa maikkarilla...
Kuulin fraasin Kauhukeitiö (Hell's kitchen) ohjelmassa maikkarilla...
Vastaukset 3
Vanhimmat
No eihän se tarkoita muuta kuin tiskin takana olevaa keittiöaluetta (=hellat, padat, keittimet jne) minne ei kyllä ole mitään syytä mennä itse loikkimaan. Jo turvallisuussyistä paras pysyä pois. Ja hygieniasyistä.
Jokaisessa ravintolassa missä olen ollut töissä, on keittiö kokkien oma place minne ei mennä!
Siis, jos olet esim. tarjoilija.
Se voi myös tarkoittaa renssiä eli lihojen ym. käsittelytilaa. Ulkomailla on myös usein 2 keittiötä. Toisessa valmistellaan kaikki (prep kitchen, preparation area) ja toisessa työskennellään serviisin ajan eli viimeistellään ja nostetaan annokset (service kitchen).
Aika suoraan suomennettuna esivalmistelu alue, eli siis juurikin jos on ns 2 keittiötä, toinen ihmisten silmien näköisyydellä ja toinen ovien takana tämä taka keittö olisi se esivalmistelu, missä siis tehdään kaikki esivalmistelut, mitä voi tehdä.