2003->accord

Elikkäs 2003 uudempi sedan 2.0 moottorilla ois hankinta listalla lähiaikona.
Tiedän että honda on yleensä varma peli,mutta onkos mitään erityisiä tyyppivikoja kyseisessä mallissa?
81790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei siinä mitään muuta vikaa ole kuin että ajat 5v.Vanhalla autolla joka on nykyaikaisemman näköinen kuin moni uusi.On hyvä auto ajaa ja omistaa.Sama pätee uusiin Civiceihin 5d on vieläkin modernimpi kuin yksikään muu kilpailija.

Äänestä
  • Hondahan menettää arvonsa nopeasti juurikin siksi, että ylimuotoillut korimallit muuttuvat vanhanaikaisiksi nopeasti ja tietty ajattomuus muotoilusta puuttuu totaalisesti.
    Esim. uusi Civic on vähän ajan päästä vastenmielsitä katsottavaa ellei se ole sitä jo nyt!

    Markkinoilla hyvin arvonsasäilyttävät autot ovat konservatiivisesti ja hyvällä maulla muotoiltuja.

    Äänestä

  • joku raja kirjoitti:

    Hondahan menettää arvonsa nopeasti juurikin siksi, että ylimuotoillut korimallit muuttuvat vanhanaikaisiksi nopeasti ja tietty ajattomuus muotoilusta puuttuu totaalisesti.
    Esim. uusi Civic on vähän ajan päästä vastenmielsitä katsottavaa ellei se ole sitä jo nyt!

    Markkinoilla hyvin arvonsasäilyttävät autot ovat konservatiivisesti ja hyvällä maulla muotoiltuja.

    Vai menettää Honda arvonsa nopeasti.Tutki vähän hinnastoja niin ei todellakaan menetä arvoaan nopeammin kuin muut . Honda muotoilu on palkittua ja tyylikästä olematta harmaavarpunen kuten esim. Corolla , volkkarit yms... Civic on todellakin modernin näköinen niin sisältä kuin päältäkin.

    Äänestä

Totaalinen väännönpuute on pahin ongelma.
Kiljutettava kierroskone.

Ruostuu myös herkästi.

Äänestä
  • 2003 lähtien accordit on varmoja autoja, itse ajoin 2003 mallisella accordilla yli 100 000 huoletonta kilometrejä. Ei sitä tartte kiljuttaa, kyllä se vetää alhaalta kivasti. 2500 rpm:stä lähtee reippaasti.

    Äänestä

  • 2.0sport kirjoitti:

    2003 lähtien accordit on varmoja autoja, itse ajoin 2003 mallisella accordilla yli 100 000 huoletonta kilometrejä. Ei sitä tartte kiljuttaa, kyllä se vetää alhaalta kivasti. 2500 rpm:stä lähtee reippaasti.

    takana ja vain perushuollot tehty, loistava auto kaikinpuolin!

    Äänestä

  • 66000 kirjoitti:

    takana ja vain perushuollot tehty, loistava auto kaikinpuolin!

    mulla on 2005-mallinen 2-litrainen farkku ja kaksi vikaa tai ominaisuutta on tullut eteen:

    1. kytkinpolkinen nitinä, tästä taisi olla aikoinaan juttua Tuulilasin testissäkin. Mulla se korjaantui kun suihkutin polkimen akselille moottoripyöriin tarkoitettua ketjuvoiteluöljyä. Muut öljyt olivat liian ohuita, eikä poistaneet kitinää pitkäksi aikaa.

    2. Moottorin pehmeä tuenta - ilmenee hitaassa ajossa nytkymisenä kun ajaa ykkösellä melkein tyhjäkäynnillä. Tokenisikohan tuo jos laittaisi moottorin ja korin väliin yhden joustavan tuen?

    Äänestä

Moro!
Paras hankintani aikoihin. 1 vika oli n. 15000 km kohdalla, kun happianturi hajosi. Vaihdettiin takuulla. Anturin hajoaminen ei haitannut isommin kuin, että autolla pitää ottaa lunkisti, kunnes uusi anturi on vaihdettu (kone anturivian jälkeen ajaa ns. muistissa olevilla säädöillä eli "vanhasta muistista"). Anturi ei ole Hondan tekosia, joten näitä ilmenee myös muilla. Muuten ei sitten ole ollutkkaan yhtään vikaa! Tilava ja järkevä kärry. Hinta pysyy mielestäni hyvin, kun huomioi myös sen, että ei ole muutenkaan kallis. Rengasäänet kuuluvat ehkä hieman turhna hyvin näillä Suomen karkeilla teillä, mutta isommin sekään ei ole minua kiusannut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko vikoja kirjoitti:

Elikkäs 2003 uudempi sedan 2.0 moottorilla ois hankinta listalla lähiaikona.
Tiedän että honda on yleensä varma peli,mutta onkos mitään erityisiä tyyppivikoja kyseisessä mallissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu