toisen lapsen ilot/murheet

toinen lapsi mielessä

Kovasti on vauvakuumetta. Esikoinen nyt 1v2kk.

Mieheni sanoo että ajattelen ainoastaan niitä positiivisia asioita mitä toinen vauva tuo mukanaa, enkä ollenkaan ns negatiivisia. No, voipi olla ihan totta. Joten palauttakaa mut maanpinnalle. Listatkaa niitä "huonoja" puolia mitä toinen pikkuinen "aiheuttaa" :)

11

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sikuriini

      Noh, ensiksi tulee mieleen tämä: minulle oli aluksi yllätys, miten vaikealta tuntui kun oma aikani piti jakaa kahdelle pienelle. Kun esikoinen on niin rakas, niin sydän särkyy kun ei enää ole täysin häntä varten... Toisaalta, lapsihan kasvaa ja ehkä se on hyväkin ettei tule hemmoteltua ainokaista.
      Sisarusten pienellä ikäerolla on hyvät ja huonot puolensa, meillä ikäero on 1,5v.

    • villiruusu-kristalli

      hyviä puolia mutta en yhtäkään huonoa ja mulla sentään neljä lasta.

      Vanhintyttö kärsi koliikista ekat 5kk ja ekat 3v heräili joka yö ja silti vanhinmman ja toisiks vanhimman likan ikäero vain 1v4kk.

      En oo koskaan katunut!

    • pedakooki.

      vain niitä negatiivisia(?) puolia niin eihän kukaan tekisi lapsia.
      pitää ajatella positiivisesti mielummin.

    • Omia kokemuksia ja toisten

      Tässä asioita joita minulle tulee mieleen.

      Toisesta lapsesta saa ehkä leikkikaverin, mutta jos sukupuoli ja kiinnostuksen kohteet ovat kovin erilaiset tulee pikkusisaruksesta riippakivi, joka on pakko ottaa leikkeihin. Myöhemmin pikkusisar tulee kärsimään, kun isompi ei ole enää lainkaan kiinnostunut pienemmän tasoisista leikeistä.

      Kaikki pitää jakaa. Niin vanhempien huomio, tavarat, vahempien mahdollisuus tukea harrastuksia kuin sitten jonain päivänä perintökin. Sisarus voi tarkoittaa sitä, ettei kumpikaan lapsi pääse haluamiinsa harrastuksiin!

      Isompi lapsi kokee erittäin usein, että vanhemmat hylkäävät hänet toisen lapen synnyttyä. Tästä tuskasta paranemiseen ei kaikilla oma elinaika riitä.

      • käyttöön

        ja yhden lapsen politiikka voimaan. Sittenhän ei kukan enää kärsi yhtään mistään. Vai kärsiikö sittenkin?


      • ...jaa

        Voi kauhia mitä traumoja olenkaan aiheuttanut 4 vanhimmalleni!!Kuopus se sitte porskuttaa täysjärkisenä elämänsä.....;o)


      • aika monta

        ainoata lasta, jotka aikuisenakin yhä harmittelevat sisaruksen puutetta.

        Onko se negatiivinen asia, että oppii jakamaan? Onko se negatiivista, ettei opi lapsena saamaan kaikkea, koska aikuisena ei kuitenkaan voi saada?

        Vaikea sitä on sanoa, olisiko päässyt ratsastamaan, jos tuota sisarusta ei olisi.

        Itse katson sisaruksesta olevan enemmän hyötyä kuin haittaa. Ei ainakaan tarvitse yksin hoitaa kaikkia vanhempien hautajaisjärjestelyjä.


    • tekisinkö toisin?

      En varmaankaan, vaikka olisinkin tiennyt vaikeuksista, joita oli edessä. Meillä kävi hiukan huono tuuri, ja saimme "hapenpuutevauvan", joka toi omia murheitaan siihen alkuaikoihin. Alun jälkeen kuitenkin on negatiivisemmat puolet vähenemään päin, ja ei kai kukaan lapsia suunnittelekaan pelkän vauva-ajan perusteella. Pidemmällä tähtäimellä kuitenkin on selvää, että positiivista on enemmän kuin negatiivista. Meillä on kaikki lapset poikia, on melkein sama työmäärä, kuin yhdenkin lapsen kanssa, mutta saa tehdä hommia rauhassa, kun lapsista on seuraa toisilleen. Vaikka ikäeroakin on nuorimman ja vanhimman välillä, löytyy kuitenkin yhteisiä leikkejä.

      Tietysti raha on se asia, joka muuttuu, mitä enemmän on lapsia, sen tiukemmalla on talous, mutta onneksi vielä ei puutetta tarvitse nähdä, töitä riittää meille molemmille vanhemmille.

      Minun vankkumaton mielipiteeni on se, että lapselle on hyväksi, kun on sisaruksia. Heidän on pakko oppia ottamaan toisetkin huomioon, ja joutuvat opettelemaan sosiaalisia taitoja kotonakin. Ei tarvitse sitä varten päivähoitoon laittaa.

    • kristam

      Poika ja tyttö, ikäero 1v 4pvä

      -alussa itse koin riittämättömyyttä kun täytyi jakaa huomio molemmille...esikoinen onneksi tottui äkkiä siskoonsa joten omakin olo helpottui...hoitaa nykyään kovasti siskoonsa

      -lähteminen kotoa on hitaampaa, on enemmän muistettavaa ja kun olette astumassa ovesta ulos tuleekin toiselle kakka... :D mutta sekin hoituu vaivatta jos oma asenne on kohdallaan..

      -rahaa menee enemmän tietysti

      -oma-aika vähenee, mutta meillä ainakin vain vähän, koska tyttö on todella kiltti, nukkuu yöt..ei siis ole vaativa vauva..

      -esikoisen pullosta/tutista vierotus jäi myöhemmälle...mutta sama se, eihän tässä vielä niin kiire ole kun poikakin on vasta 1v 3kk..

      ..tää on vaikeaa, en oikein löydä mitään miinuksia..minusta tää on ihanaa kun on kaksi pientä jotka ehkä ovat kavereita toisilleen, ainakin nyt poika on kovin kiinni tytössä. aamulla haluaa heti antaa tytölle pusun ja silittää, antaa tutin jos tyttö inisee, keinuttaa sitteriä ja haluaa pitää sylissä (minun avustuksella sohvalla).. en itse olisi jättänyt tekemättä vaikka negatiivisia asioita olisikin..

    • Saritanen

      En voi vielä sanoa kun kakkonen ei ole syntynyt mutta raskausaika on aika rankkaa välillä kun ei voi eikä pysty jäädä "saikulle" vaikka kuinka väsyttää, oksettaa, hermo kireellä ym. raskausoireita. Esikoisen kanssa pitää jaksaa vaikka tuntuu että pää hajoaa ja kroppaa kuolee. Ajattelin ekassa raskaudessa että töissä käyminen on rankkaa mutta töistä pääsi aina kotiin lepäämään ja jos ei jaksa niin pystyy jäämään sairauslomalle hetkeksi. Nyt ei oikein pysty sellaseen. Meillä ikäeroa tulee olemaan 1 v.

      Todennäköisesti olen kuitenkin unohtanut nämä jutut vuoden parin päästä =)

      Joten anna mennä vaan =D Muista kuitenkin ottaa miehen mielipiteet huomioon (ja sitähän sä tässä haitkin kyllä), jos hän on vakavasti sitä mieltä ettei ihan vielä niin ei sitten ehkä ihan heti. Mutta keskustelkaa niin eiköhän ratkaisu löydy.

    • puolia

      No kun ei kukaan keksi huonoja puolia niin minähän kerron.

      Meteli.. sitä on homattavasti enemmän.. puheääni kasvaa kun yrittää toisten ohi huutaa.

      Joukossa tyhmyys tiivistyy, isosisko keksii kertoa pikkusiskolle kaikki kielletyt asiat ja oikeen kannustaa kokeilemaan, revi äitin viherkasvit, piirrä tussilla seinään..haenpas sulle kynän kun et itse ylettyisi.

      Riitely! mun lelu..anna tänne.. sitte vähän revittään ja muksitaan puolin ja toisin, joka asiasta riidellään ainakin täällä meillä!

      No mutta enpä kadu kuitenkaan, jossen toisen lapsen tahtoo niin hommiin vaan!

      Ehdottomasti lapselle mukavampaa kun on sisaruksia.. Äitiä kai enempi metely ja kinastelu häiritsee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe