Minkälaista on sappikivikipu

Itsellä särkenyt oikeaa kylkeä tämän päivän. Lääkäri sanoi että on varmaan lihaksista johtuvaa kun eri asennoissa särky on erilaista. Minkälaista sappikivikipu on? Onko se enemmän sellaista vatsakipua johon ei asennot vaikuta? Nimim. Luulosairas lääkärikirjojen lukija.
21068
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

... tuntuu ylävatsassa, oikean kylkikaaren alla, mutta välillä vannemaisena yläkropassa eli siis myös selän puolella. Itselläni kipu vaelteli joskus myös ympäri vatsaa, mutta kipein paikka kuitenkin paikallistui tuonne oikealle kylkikaaren alle. Kivun voimakkuus voi samankin kohtauksen aikana vaihdella, mutta se on yleensä aina voimakasta, pahimmillaan salpaa hengityksen kun niin kouristaa. Eri asennot ei juuri vaikuta kiouun, ellei sitten asennon vaihteleminen saa sappirakossa sappitiehyeen suulla olevaa kiveä liikkumaan ja näin helpota tilannetta.

Jotkut oksentelevat sappikohtauksessa, itselläni ei ollut koskaan edes pahoinvoinnin tunnetta. sappikipu on kyllä yleensä niin voimakas, että sitä ei kovin kauaa pysty kotona kärsimään. Ellei se mene ohi muutamassa tunnissa-viim. vuorokaudessa, olo on jo niin kypsä että menet mielelläsi lääkäriin.

Äänestä

itselläni se jatkuva lievempi kipu oli enemmän oikealla kyljessä ja selässä, mutta kohtaus alkoi siten, että tuntui kuin olisi saanut kovan iskun palleaan. yleensä heti kohtauksen alkaessa alkoi myös oksentaminen. kohtaukset kestivät tunnista viiteen tuntiin ja kipu tuntui kovana sekä ylävatsassa, että selässä... tosin kyljetkin olivat kipeät. oikein ei pystynyt istumaan, mutta ei seisomaankaan. makuulla ei voinut olla. pahimmillaan kököttelin pitkiä öitä polvillani pää sankossa vältellen koskemasta käsilläni yläkroppaa ja välillä oksennellen.
joskus luulin synnytyksen olevan kipeintä maailmassa, mutta voin nyt sanoa, että synnytys oli lastenleikkiä sappikivihelvetin rinnalla.

mikäli on kohtauksia niin kannattaa vaatia tutkimuksia ja hoitoa, sillä ainakin minä jouduin todella taistelemaan ultraan pääsystä ja aika vaikeaa oli löytää lääkäri, joka ymmärsi ettei sappikivet poistu sairaslomalla. melkeen vuosi meni velli linjalla ja kohtauksia tuli silti useita viikossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeaa kylkeä särkee kirjoitti:

Itsellä särkenyt oikeaa kylkeä tämän päivän. Lääkäri sanoi että on varmaan lihaksista johtuvaa kun eri asennoissa särky on erilaista. Minkälaista sappikivikipu on? Onko se enemmän sellaista vatsakipua johon ei asennot vaikuta? Nimim. Luulosairas lääkärikirjojen lukija.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu