Parisuhde

Onko kellään muulla sellasta fiilistä, että parisuhteen vaikeudet esim. kommunikaatiossa, kun ei ymmärretä, jos luonteet ei vaan sovi yhteen, aiheuttais masista? Mulla on se tunne, että oonko ehkä väärän ihmisen kanssa yhdessä kun vaan masentaa. Oon tehny virheitä, sanonu pahasti, mutta jos kaksi ihmistä syyllistää ja morkkaa niin ei siinä oikein voi parantuakaan. Masentuneena kun ei oikein muutenkaan usko mitään hyvää itsestään, ei paljon auta kun toinen pistää vielä pökköä pesään moittimalla huonoista teoista tai sanoista? Mahtaako suhteen lopettaminen auttaa pääsemään eroon masennuksesta?? Ei ainakaan vois syyttää enää ketään muuta omista oireista jos ei olis ketään rinnalla? Muistan vaan niin hyvin edellisestä suhteesta, että kun mies ottaa villasella tai ei stressaa niin pahasti, niin en ollut myöskään masentunut ainakaan pitkään. Oli näet niin, että ne asiat meni huumorilla ohi, joten ei ollut syytä kauaa murehtia!
6487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ois ehkä hyvä puhua ja muutenkin pohtia masennuksen syitä ja lähestymistapoja.
Siten ehkä tietää jotenkuten mitä tehdä.

Äänestä

Minulla ahdistusta tekee jo tämä ihmismäärä, joten kyllä se parisuhde masentaa, jos joutuu liian paljon olemaan tekemisissä toisen kanssa. Kommunikaatiosta ei ole mitään hyötyä minun tapauksessani.

Seurustelin ennen tätä tapausta vuoden erään kanssa jota tapailin 2-3 krt viikossa, mutta se teki minut hyvin alakuloiseksi. Tämä tyyppi oli mielialalääkehörhö, joten en pysynyt masentuneena paniikkihäiriöisenä hänen perässä. Seksi oli mahtavaa, mutta muuten miehellä ei ollut aivoja. Tervehtyin masennuksesta ja p.häiriöstä, kun laitoin välit poikki.

Äänestä

Tunnet juuri niinkuin minäkin. Kumpanin pienetkin moitteen sanat syö itsetuntoa. Mietin kovasti miksi hän on kanssani jos en kelpaa tälläisenä kuin olen. Kun kysyn hän sanoo rakastavansa muttei kuitenkaan näytä sitä mitenkään. Emme keskustele enää mistään (varmaan kolmeen vuoteen) samoin emme enää käy yhdessä ulkona (joskaan emme edes erikseenkään). Tuntuu että hän pitää minua vaan rahapussina joka turvaa paremman elämän.
ITKETTÄÄ KOKO PARISUHDE, ENKÄ KOSKAAN SAA TYYDYTTÄVÄMPÄÄ PARISUHDETTA. aviopuolisoni ei ole muistanut inua koko yhdessä olo aikana mitenkään vaikka itse muistan kaikki pienimmätkin merkkipäivät ostamalla hänelle lahjoja. En saa edes kukkia milloinkaan.

Äänestä
  • Niin miksi et saa parempaa ihmissuhdetta? Toki saat, jos haluat. Vai koetko ettet ansaitse parempaa? Minä ja niin moni meistä ansaitsisi paljon parempaa joten ei luovuteta. Miksi menit miehesi kanssa naimisiin? Huomioiko hän sinua alussa? Vai ei milloinkaan? Älä anna hänen pitää sinua itsestäänselvyytenä. Äläkä ainakaan tue taloudellisesti, jos mies ei vaivaudu töihin..

    Minä mietin eroa päivittäin. Ei mikään suhde ole sen arvoinen, että oma mielenterveys menee. Vaikka eihän se toisaalta miehen vika ole. Jos antaa omasta olostaan vastuun toiselle niin huonosti on asiat. Olen päättänyt alkaa elää omaa elämääni. Jos en kelpaa sellaisena kuin olen niin so what, ei ole minun ongelmani. Kyllä tässä maailmassa miehiä riittää, ja jos ei satu kohdalle enää ketään kunnollista, niin otan vaikka koiran. Minun onnellisuuteni ei ole enää kiinni miehen päätöksistä, loppui se vallan anto jollekin muulle siitä millaisia päiviä minä vietän!

    Äänestä

moi, en tiedä auttaako tämä mitään, mut laitan tähän oman tarinani, miten selvisin masennuksesta,ahdistuksesta ja peloista. jos haluat kokeilla jotain luontaishoitoja lääkkeiden sijaan, niin ne ovat todellakin auttaneet monilla, älä luovuta, toivoa on! silloinkin on ollut apua kun masennuslääkkeet eivät auttaneet, joten aina kannattaa kokeilla! tässä se on;

mä sain apua eri luontaishoidoista, jotka auttoi masennukseen, ahdistukseen, pelkoihin,pakkoajatuksiin yms, kun en uskaltanut masennuslääkkeitä käyttää, ja luin paljon mitkä luontaistuotteet auttaa mielenterveyden ongelmiin, tässä kaikki jutut mitä käytin (ja nämä ihan oikeasti auttoivat): mäkikuismaa (masennukseen) valeriaanaa ja kärsimyskukkaa (ahdistukseen, jännitykseen, pelkotiloihin, rauhoitti ja rentoutti), ja gotu kola-nimistä yrttiä käytin myös. nämä auttoivat myös unettomuuteen. E-EPA-kalaöljyä (myös pellavansiemenöljy on kuulemma hyvä, siinä samoja omega 3-öljyjä) ja sinkkiä, magnesiumia ja dolomiittia (tutustuin ortomolekulaariseen lääketieteeseen jossa mielenterveyden ongelmia hoidetaan vitamiinein, mineraalein ja rasvahapoin, ja näin tasapainotetaan ja hoidetaan aivoja ja hermojärjestelmää ja näin mieli paranee) ja bachin kukkatipat olivat mulle tosi suuri apu: bachin kukkatippoja on 38 erilaisiin ongelmiin, kuten masennukseen, pelkoihin, päättämättömyyteen, ahdistukseen, vihaan yms ja niiden käyttö on tosi helppoa; 2 tippaa jokaista valittua kukkatippaa (samanaikaisesti voi käyttää 5 eri tippaa) lasiin vettä ja pari kulausta päivän mittaan. esim. mimulus ja aspen auttavan pelkoihin, rock rose kauhuun, cherry plum kun pelkää tulevansa hulluksi ja menettävänsä kontrollin ja tekevänsä jotain mitä ei halua, kun ei vaan kestä enää, white chestnut mieleen tunkeutuviin epämielyttäviin ajatuksiin, joista ei pääse eroon, mustard syvään masennukseen, gentian ja gorse toivottumuuteen jne. näitä tippoja saa luontaistuotekaupoista, noita yrttejä ja E-EPA:aa saa apteekeista. lisäksi jätin kaiken kofeiinin ja suurimmaks osaks sokerit, lisäaineet ja valkoiset vehnäjauhot (ortomolekulaarisessa lääketieteessä vitamiinien yms. ohella suositellaan myös gluteenitonta dieettiä, koska gluteiini aiheuttaa joissakin paitsi fyysisiä, myös psyykkisiä oireita, jos gluteeniallergia on voimakas, esim. autismista kärsiviä gluteeniton dieetti on auttanut paljon, se on suosittu ja hyväksikoettu apu). oon lukenut paljon netistä ja kirjoista mielenterveyden ongelmien luonnonmukaisesta hoidosta, ja toivottomissakin tilanteissa ovat monet apua saaneet. kirja joka auttoi mua tosi paljon oli tommy hellstenin "saat sen mistä luovut" se helpotti oloa ja toi levollisuutta ja rauhaa. toivon sulle joka tapauksessa kaikkea hyvää ja että elämä hymyilisi sulle, joku sanoi joskus että kun on ollut tarpeeksi sadetta, on auringon aika.

Äänestä

Minulle on käynyt juuri päinvastoin, eli parisuhteen löytymisen jälkeen kaikki masennukset ja univaikeudet ym. ovat kadonneet olemattomiin.
Tässä joitakin hyvin helposti noudatettavia vinkkejä, miten parisuhteessa ollessa voi menetellä jotta masennus parantuisi:
-seksiä 1-2 kertaa päivässä
-joka yö nukutaan sylikkäin
-kaikki vapaa-aika (kaupassakäynnit, bileet ja kavereiden tapaamiset ym) tiiviisti yhdessä
-julkisilla paikoilla kävellään aina käsi kädessä, ja kotonakin istutaan aina sylikkäin eikä erillään
-jos toiselle tulee paha mieli ja alkaa itkettää tms, silloin pitää halata ja lohduttaa eikä esim. alkaa riidellä turhan takia tai loukata toista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja masennus kirjoitti:

Onko kellään muulla sellasta fiilistä, että parisuhteen vaikeudet esim. kommunikaatiossa, kun ei ymmärretä, jos luonteet ei vaan sovi yhteen, aiheuttais masista? Mulla on se tunne, että oonko ehkä väärän ihmisen kanssa yhdessä kun vaan masentaa. Oon tehny virheitä, sanonu pahasti, mutta jos kaksi ihmistä syyllistää ja morkkaa niin ei siinä oikein voi parantuakaan. Masentuneena kun ei oikein muutenkaan usko mitään hyvää itsestään, ei paljon auta kun toinen pistää vielä pökköä pesään moittimalla huonoista teoista tai sanoista? Mahtaako suhteen lopettaminen auttaa pääsemään eroon masennuksesta?? Ei ainakaan vois syyttää enää ketään muuta omista oireista jos ei olis ketään rinnalla? Muistan vaan niin hyvin edellisestä suhteesta, että kun mies ottaa villasella tai ei stressaa niin pahasti, niin en ollut myöskään masentunut ainakaan pitkään. Oli näet niin, että ne asiat meni huumorilla ohi, joten ei ollut syytä kauaa murehtia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu