Onko kellään kokemusta, voiko ehkäisypillereiden käytön lopettamisen jälkeen tulla nokkosrokkoihottumaa? Ruoka tms. allergiaa ei ole, ja ihottuma tulee aina yllättäen erilaisissa tilanteissa. Allergialääkkeet ei auta. Ihottuma alkaa yleensä niskasta ja kasvoista, ja leviää nopeasti kaikkialle. Iho turpoaa, on punainen, ja kutisee kovasti.
Nokkosrokkotyyppistä ihottumaa
Leena
2374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, minullakin on taas näin syksyn tullen nokkosrokkoa, esim kun pyöräilen naama tulee punaiseksi ja kutiaa, jos olen paljain käsin myös kädet kutiaa ja turpoaa. Sama tilanne tulee jos käsittelen kylmässä vedessä jotain...pesen perunoita tms.
Minulla tätä nokkosrokkoa oli joskus nuorempana, sitten se oli kokonaan pois yli 10v. Itselläni ei ainakaan johdu pillereistä.
Terkuin Anneli
Pillereistä en tiedä,mutta muuten tuttua.
Naama turpaa,niinkuin olis viikon ryypännyt,niskaa kirvelee,vartalon iho punoittaa ,voimaton olo jne.
Sen pistin merkille,että oireet tulivat samaan aikaan kuukaudesta,eli kuukautiskierron puolivälissä.
Sain Prednisolon tabl.niitä 2kpl.heti kun oireet alkoivat ilmestyä,se pysäytti ihottuman etenemisen.
Nyt vaiva on poissa,eikä kestänyt kuin 20v.