onko

kokemusta lamictalin vaikutuksesta masennukseen? olen nyt syönyt sitä kolme vkoa eikä tehoja näy =(
9504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

moi, en tiedä auttaako tämä mitään, mut laitan tähän oman tarinani, miten selvisin masennuksesta,ahdistuksesta ja peloista. jos haluat kokeilla jotain luontaishoitoja lääkkeiden sijaan, niin ne ovat todellakin auttaneet monilla, älä luovuta, toivoa on! silloinkin on ollut apua kun masennuslääkkeet eivät auttaneet, joten aina kannattaa kokeilla! tässä se on;

mä sain apua eri luontaishoidoista, jotka auttoi masennukseen, ahdistukseen, pelkoihin,pakkoajatuksiin yms, kun en uskaltanut masennuslääkkeitä käyttää, ja luin paljon mitkä luontaistuotteet auttaa mielenterveyden ongelmiin, tässä kaikki jutut mitä käytin (ja nämä ihan oikeasti auttoivat): mäkikuismaa (masennukseen) valeriaanaa ja kärsimyskukkaa (ahdistukseen, jännitykseen, pelkotiloihin, rauhoitti ja rentoutti), ja gotu kola-nimistä yrttiä käytin myös. nämä auttoivat myös unettomuuteen. E-EPA-kalaöljyä (myös pellavansiemenöljy on kuulemma hyvä, siinä samoja omega 3-öljyjä) ja sinkkiä, magnesiumia ja dolomiittia (tutustuin ortomolekulaariseen lääketieteeseen jossa mielenterveyden ongelmia hoidetaan vitamiinein, mineraalein ja rasvahapoin, ja näin tasapainotetaan ja hoidetaan aivoja ja hermojärjestelmää ja näin mieli paranee) ja bachin kukkatipat olivat mulle tosi suuri apu: bachin kukkatippoja on 38 erilaisiin ongelmiin, kuten masennukseen, pelkoihin, päättämättömyyteen, ahdistukseen, vihaan yms ja niiden käyttö on tosi helppoa; 2 tippaa jokaista valittua kukkatippaa (samanaikaisesti voi käyttää 5 eri tippaa) lasiin vettä ja pari kulausta päivän mittaan. esim. mimulus ja aspen auttavan pelkoihin, rock rose kauhuun, cherry plum kun pelkää tulevansa hulluksi ja menettävänsä kontrollin ja tekevänsä jotain mitä ei halua, kun ei vaan kestä enää, white chestnut mieleen tunkeutuviin epämielyttäviin ajatuksiin, joista ei pääse eroon, mustard syvään masennukseen, gentian ja gorse toivottumuuteen jne. näitä tippoja saa luontaistuotekaupoista, noita yrttejä ja E-EPA:aa saa apteekeista. lisäksi jätin kaiken kofeiinin ja suurimmaks osaks sokerit, lisäaineet ja valkoiset vehnäjauhot (ortomolekulaarisessa lääketieteessä vitamiinien yms. ohella suositellaan myös gluteenitonta dieettiä, koska gluteiini aiheuttaa joissakin paitsi fyysisiä, myös psyykkisiä oireita, jos gluteeniallergia on voimakas, esim. autismista kärsiviä gluteeniton dieetti on auttanut paljon, se on suosittu ja hyväksikoettu apu). oon lukenut paljon netistä ja kirjoista mielenterveyden ongelmien luonnonmukaisesta hoidosta, ja toivottomissakin tilanteissa ovat monet apua saaneet. kirja joka auttoi mua tosi paljon oli tommy hellstenin "saat sen mistä luovut" se helpotti oloa ja toi levollisuutta ja rauhaa. toivon sulle joka tapauksessa kaikkea hyvää ja että elämä hymyilisi sulle, joku sanoi joskus että kun on ollut tarpeeksi sadetta, on auringon aika.

Äänestä
  • olet vaihtanut....

    Äänestä

ole kokemusta ko lääkkeen käytöstä??

Äänestä

on yli 2kk ja hyvin menee. Sain tuota Lamictalia mielialan tasaajaksi bipo-häiriööni. Mulla menee 50mg aamuin illoin. Lisäksi on masennuslääke ja Seroquel, jotta saan nukutuksi.

Äänestä
  • kauan sinulla meni että alkoi vaikuttamaan? mulla olis tarkotus nostaa se kahteen sataan, en ole bibo, mutta masennuslääkkeet vain pahentavat oloani.

    Äänestä

  • vastauksestasi kirjoitti:

    kauan sinulla meni että alkoi vaikuttamaan? mulla olis tarkotus nostaa se kahteen sataan, en ole bibo, mutta masennuslääkkeet vain pahentavat oloani.

    ...meni n.2 viikkoa ja koko ajan paranee!

    Äänestä

  • Kaisa61 kirjoitti:

    ...meni n.2 viikkoa ja koko ajan paranee!

    annoksella alkoi vaikuttamaan?? t. eppätoivoinen

    Äänestä

Minulla sitä käytettiin myös masennuksen ehkäisyyn kun epäiltiin bipolaarista häiriötä, eikä oikein mitkään masennuslääkkeet tehonnu. Mulle EI Lamictalista ollut yhtään mitään apua.

Äänestä
  • Täysin sama homma minulla kuin angels.wings:llä. Ei ollut apua Lamictalista (eikä sen puoleen masareistakaan) minun mielialahäiriööni. Ja maniavaihettakin oli sitten ihan turha odotella, hahah. Lähinnä sellainen olo jäi bipolaarispekuloinneista, että joku muotidiagnoosi oli kyseessä, uusi nimikin oikein keksitty. No, kärsiihän maanis-depressiivisyydestä oikeastikin tietty monet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teillä kirjoitti:

kokemusta lamictalin vaikutuksesta masennukseen? olen nyt syönyt sitä kolme vkoa eikä tehoja näy =(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu