Suomessa liian kovat

Omistan pääkaupunkiseudulla olevan siivousyrityksen ainoa ongelma on työvoiman saanti ja työvoiman pysyminen. Tämä vaikuttaa jo yrityksen toimintaamme kun emme uskalla laajentaa toimintaamme, kun ei tiedä saako työvoimaa. Toinen ongelma on työvoiman saanti, ihmiset eivät ymmärrä kuinka kovasti kilpailtu siivousala on ja jotkut kehtaavat vaatia n. 10 € tunti. Myös AY (kommunistien) minimipalkat on enemmän kuin reaalimaailmasta vedetty. Olen laskenut että nykyisillä katteilla voimme maksaa palkkaa n. 6,5€ tunti mutta koska haluamme olla reilu ihmisistä huolehtiva talo maksamme n.7,5-8€ tunti. Kun henkilö oppii työt ja näen että halukas sitoutumaan pidemmäksi aikaa palkka on tietysti aivan eri... Ehkäpä nykyiset pullamössö työläiset eivät vaan halua töitä tehdä kun kotiin maksetaan.. Järjetöntä...
302805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

kun alkupalkka on tuo 7.5 euroa niin oletko ajatellut kuinka sillä pärjää pääkaupunkiseudulla, varsinkin kun katsoo vuokrien tasoa siellä päin maailmaa.

tuolla palkalla pärjää täällä maaseudulla pienessä taajamassa jossa vuokrat on 300 euroa kk tai hyväkuntoinen ok-talo maksaa 100000e.

oma työnantaja valittelee kun palkat on niin korkeita 7-9 euroa teollisuudessa, ja samaan aikaan nostaa useiden satojentuhansien osinkoja plus palkka päälle.

Äänestä
  • Kyllähän tuo alkuperäinen viesti vaikuttaa sarkasmilta. Työvoimapulaa on paremminkin palkatuilla aloilla, sinne nuoriso mieluiten hakeutuu.

    Äänestä

Järki käteen!
Kyllä varmasti saat pysyvän ja hyvän porukan, kun maksat työntekijöillesi palkkaa!!!
Ja kohtelet muutenkin inhimillisesti.

Äänestä

siivousalalla,ja minun mielipiteeni kovasta kilpailusta ja alan palkkauksesta on se ,että nämä suuret siivousalayrittäjät ovat ajaneet asian siihen malliin kuin nyt on.hintaan alle melkein tuottavuuden hamstraavat paikkoja,eli ei siitä katteesta enää siivua jää työntekijälle.alalle tulisi kyllä työvoimaa kunhan palkka olisi sellainen että sen kanssa pärjäisi,kun näyttää tuo suomen hintataso nousevan enemmän kuin palkat.eli jos elinkustannukset pysyisi edes hanskassa,mutta ei päivääkään ettei joku nouse.en esim.ennen kuin ostin kaupasta ainostaan litran kevytmaitoa,tiennyt että purkin hinta oli 1 euro eli kuutisen mummoo...ja se maidontuottaja joka on alku koko maitopurkille saa murto osan,on väliportaita ne kyllä nettoaa enemmän kuin tuottaja.jollei olisi ay:ta(kommareita)(ovatko kaikki akavan jäsenetkin kommareita??) työvoimaa olisi vielä vähemmän alalla,on ainakin jonkunmoinen alin palkka mitä voi maksaa,ja mielestäni alalla työskentelevän on hyvä kuulua ammattialansa liittoon,kai sinäkin olet työnantajaliiton jäsen?

Äänestä
  • Itse tiedän jo pari yrittäjää, jotka ovat ulkoistamisesta luopuneet ja palanneet takaisin omiin siivoojiin. Syynä halvalla ei saa hyvää, eli huono siivouksen taso -> sairaspoissaoloja jne. Kyllä tähän aletaan mennä pikkuhiljaa takaisin. Itsekin tein töitä pölyssä ja paskassa, kun kerran viikosssa vilautettiin luuttua vähän ovelta, itse siivosin mm. pöydät joka päivä. Paperi pölyää paljon, toimistoa pitäisi siivota enemmän kuin kotia. Mitähän järkeä työnantajan oli maksaa siivouksesta kun monet työntekijät tekivät puuttuvat osat kuitenkin itse, sitten joidenkin piti jopa ylitöinä tehdä omia töitä. Paljon kannatti halvalla ostaa.

    Äänestä

  • kohta lähtee kirjoitti:

    Itse tiedän jo pari yrittäjää, jotka ovat ulkoistamisesta luopuneet ja palanneet takaisin omiin siivoojiin. Syynä halvalla ei saa hyvää, eli huono siivouksen taso -> sairaspoissaoloja jne. Kyllä tähän aletaan mennä pikkuhiljaa takaisin. Itsekin tein töitä pölyssä ja paskassa, kun kerran viikosssa vilautettiin luuttua vähän ovelta, itse siivosin mm. pöydät joka päivä. Paperi pölyää paljon, toimistoa pitäisi siivota enemmän kuin kotia. Mitähän järkeä työnantajan oli maksaa siivouksesta kun monet työntekijät tekivät puuttuvat osat kuitenkin itse, sitten joidenkin piti jopa ylitöinä tehdä omia töitä. Paljon kannatti halvalla ostaa.

    Itse olin kanssa töissä eräässä pienessä yrityksessä, joka käytti, näitä siivousyrityksiä, joiden siivoojat tulivat autolla varttitunniksi paikalle. Siivoojien vaihtuvuus oli suuri. Aina piti omat työpisteet siivota ja roskakorit viedä itse. Isompien yritysten kannattaisi lopettaa siivousten ulkoistaminen ja palkata oma siivooja pitämään toimistojen paikat puhtaina.

    Äänestä

Vai kehtaavat vaatia raskaasta ja terveyden vievästä tytöstä 10€?
Että pitäisi tyytyä 7,5 euroon? Kyllä palkalla pitäisi myös tulla toimeen niin ettei tarvitsisi kitkutella kaikessa säästäen. Mielestäni palkan perusteeksi pitäisi ottaa myös työn raskaus, ei vain koulutus. Nykyisillä alle kahdeksan euron palkoilla ja työalueiden kiristämisillä on turha odottaakaan työvoiman sitoutumista.

Mistä otat rahat palkanmaksuun, jos sinulla on varaa maksaa vain 6,5 euroa tunti?

Pitäisikö siivoojien tuntea solidaarisuutta työnantajia kohtaan: voi voi kun te olette niin kovasti kilpailutettuja, kyllä minä voin tyytyä 6,5 euroon?

Sen sijaan pitäisi alkaa ajamaan tämän nykyisen kilpailutuksen purkamista eikä vaatia siivoojilta ymmärrystä palkan pienuuteen!!

Järjetöntä on kilpailla hullun lailla hinnat mahdollisimman alas. Laatua ei synny halvalla, se pitäisi jokaisen ymmärtää.
Miksi olet välistä vetämässä?
Liity ajamaan ulkoistuksia pois...

Äänestä

Siivousyritykset eivät nähtävästi osaa kilpailla kuin hinnalla. Ja sitten ruikutetaan
julkisuudessa, kun on pula nälkäpalkkasiivoojista

Äänestä

muutama vuosi sitten siivous hommissa eräässä siivousalan yrityksessä.törmäsin myös tähän asiaan ettei suomalaisille haluttu maksaa kunnon palkkaa kun ulkolaisia saa halvemmalla,esim.virolaisia tummaihosia ym.ei tarvitse mennä kun etelä sataman laivaterminaaliin siellä on heti aamulla useampi kymmenen tummaihosta miestä ja naista odottamassa kun laiva saapuu ,usein myös näiden työ jälki on tosi huonoaa työ pitää vaan teeeehdä nopeasti että ehtivät seuraavaan paikkaan.myöskin työnantajat mitoittavat työn ala kanttii,pitää tehdä nopeasti ettei työnantaja joudu maksamaan liikaa.siivous työ on kuitenkin kovaa työtä,ja palkkojen pitäisi olla paremmat että työn tekijät pysyisi.kuitenkin se on ala arvostetuin homma mutta sitten kyllä vaaditaan että jälki pitää olla viimisen päälle.

Äänestä

Eikohan niita tyontekijoita loytyis, jos KAIKKI siivousfirmat pitas huolta omistaan eivatka ois ahneita saamaan asiakkaita hinnalla milla hyvansa...eli eivat suostuis ottamaan asiakkaaks sellaisia, jotka haluu maksaa vaan sen minimin (ja mielellaan alle sen). Tiedan, ei toimi toi ajattelumalli, kun aina loytyy se hullu, joka tekee riisto tarjouksen, mutta pitais olla laki sille kuinka alas noita palvelunmyynti hintoja voi polkea. Parempi se ois siivousfirmallekki ku alkais voittoa tulemaan eika kohteen tuotto ois /-0.

Kylla ihmiset lahtee sen paremman palkan perassa tekemaan jotain muuta kuin siivoomista, vaikka alasta saattais tykattakkin. Ei kukaan halua vuosi tolkulla kituuttaa, etta paasis paremmin tienaavien ystavien kanssa matkalle tms. Ja vuokrat yms. on aika kovat joillain paikoilla.

Palkat ja tyolot (aikataulut, tuntimaarat, heittosakki hommat ja muut missa mattaa) kohdilleen niin vois ne tyontekijat pysyakkin. Ihmisilla on omakin elama, ei sita firmalle tarvii elaa, jotta sais sen leivan poytaan ja leikkeletta paalle.

Äänestä
  • mahdollinen, koska monikaan asikasyritys ei arvosta oia työntekijöitään sen vertaa, että vaivautuisi kustantamaan näiden työpaikalle kohtuullisesti siivousta. useimmiten on ostettu jonkinlainen tarkistussiivous, mutta ei ollenkaan oikeaa siivousta. Paitsi tietysti johdon huoneisiin, jotka yleensä siivotaan eri ohjelmalla. Syyt saa siivooja, kun ei siivoa. Monikaan toimistoihminen ei tunnu tajuavan, että vaikka työohjeessa lukisi pöydät, lattia jne, se ei tarkoita sellaista täydellistä siivousta kuin he toivovat ja jost ehkä jossain kotitalouskirjoissa puhutaan.

    Äänestä

Toivottavasti kapitalisti itsekin elää 6.5e tuntipalkalla. Itseasiassa kaikilla maailman kommunisteilla olisi enemmän rahaa jos kapitalisti eläisillä 6.5e tuntipalkalla. Ei siis hullumpi ajatus. Jos ei ole rahaa maksaa kunnon palkkoja niin laskuta enemmän. Jos ei ole kanttia laskuttaa niin lopeta yrittäminen. Ei ketään työläinen halua harjoittaa köyhäinapua jonkun yrittäjäparan elättämiseksi. Me maksetaan jo veroina sosiaalitukia.

Äänestä
  • perään kun joku käy vaatimaan työstä palkkaa. Kapitalistisen markkinatalouden mukaan kannattamattoman toiminnan kuuluukin kuolla pois ja ihmisille kuuluukin maksaa mahdollisimman isoa palkkaa ettei sosialismia tarvita. Valitettavasti kapitalisti ei tajua tarvitsevansa sosialismia joka elättää kaikki kapitalistin nälkärajalla elävät työläiset. Näin kapitalistillakin on mersu ja iso asunto. Ei kannata purra sosialismin kättä joka kapitalistinkin ruokkii...

    Äänestä

NO minä en ainakaan tekisi siivous ( tai mitään työtä ) 7 eurolla tunti, se on aivan varma. Kyse on vain periaatteesta, ei siitä, että kotona olisi mukava lojua.
Pitäisi olla vieläkin enemmän niitä periaatteellisia jotka boikotoisivat siivousalaa, joka maksaa huonoa palkkaa. Kun ei kukaan enää tekisi siivoustyötä, palkkoja olisi pakko nostaa.
Mutta ei tuu tapahtuun, kyllä sitä halpatyövoimaa raahataan kiinasta asti ennemmin kuion maksetaan suomalaiselle kunnollinen palkka.
Minä ainakin vaatisin juurikin tuon 10 e tunti, vähemmällä en lähtisi. Olen tehnyt siivoustyötä 8 vuotta ja aloitin aikanaan 37 markalla tunti, näiden vuosien aikana ei siivoojien palkkataso ole noussut kovinkaan paljon.Tällä hetkellä alkupalkka on kait jotain 7 euron luokkaa. Kuntien, kaupunkien ja valtion liksat ovat vielä sellaisia, että niillä tulee toimeen, mutta ei tuolla 7,5 eurolla tunti. Tai no okei, kyllähän sillä nyt tulee toimeen jos haluaa laskea senttejä, mutta kyllä minun mielestäni työstä pitää saada sellainen korvaus, että vielä pakollisten menojenkin jälkeen jää rahaa vähän muuhunkin. Itse tienaan 11,40 tunnissa valtiolla, ja aina kuulee valitusta, että kuinka valtiolla siivoojat on ylipalkattuja. Tämä on täyssä paskaa. Me emme ole ylipalkattuja vaan siivousfirmojen siivoojat ovat alipalkattuja työn raskauteen, työtahtiin jne huomioon ottaen.Itse kuulun ns matalapalkkaisiin jotka tienaavat noin 20 000 e vuodessa. Miten siis minulla esim voi olla liian kova palkka?? Ei se ole sen kummallisempi kuin kaupan tädeillä tai lähihoitajillakaan.
On totta, että siivousala on liikaa kilpailutettu, hinnat on poljettu alas, ja tämän suuntaisella kehityksellä ei mikään ihme etteivät saa työntekijöitä ja toivon etteivät saisikaan. Jotakin muutosta pitää tapahtua, tietäis vaan mistä sitä vyyhtiä pitäisi alkaa avaamaan....

Äänestä
  • muihin nähden. Teillä on lepposat hommat, tosin teillä on kyllä ylipainoisia, eläkettä odottavia ja aikaansa kuluttavia enemmän kun muilla.
    Hyvä sinun on sanoa ettet tee mitään työtä 7e/h. Jos haluat työttömäksi niin onhan sinulla ansiosidonnainen ihan kelpo korvaus.
    Kuinkahan kauan saat olla valtionsiivooja, niitähän ulkoistetaan ja silloin tahti senkun kiihtyy, hitaat putoo kyydistä.
    Tampereella ISS on saanut niskoilleen valtionsiivoojia vanhoina työntekijöinä ja kaikki keinot yrittävät että saavat kalliin työvoiman harteiltaan.

    Äänestä

  • tiedän vaan kirjoitti:

    muihin nähden. Teillä on lepposat hommat, tosin teillä on kyllä ylipainoisia, eläkettä odottavia ja aikaansa kuluttavia enemmän kun muilla.
    Hyvä sinun on sanoa ettet tee mitään työtä 7e/h. Jos haluat työttömäksi niin onhan sinulla ansiosidonnainen ihan kelpo korvaus.
    Kuinkahan kauan saat olla valtionsiivooja, niitähän ulkoistetaan ja silloin tahti senkun kiihtyy, hitaat putoo kyydistä.
    Tampereella ISS on saanut niskoilleen valtionsiivoojia vanhoina työntekijöinä ja kaikki keinot yrittävät että saavat kalliin työvoiman harteiltaan.

    Me ei ola ylipalkattuja vaan yksityisen puolen siivoojat ovat alipalkattuja.

    Joo ja kyllä meilläkin töitä piisaa, vaikka työtahti onkin leppoisampaa kuin yksityisellä ja ei ole ylisuuret alueet. Mitä pahaa siinä on, että on aikaa tehdä työnsä hyvin?

    Asiakastyytyväisyys on ainakin korkealla.
    Ollaa jouduttu ulkoistamaan joitain rakennuksia ja kas kummaa, aina on ollut ongelmia. Asiakkaat eivät ole tytyväisiä työn jälkeen, tai sitten saat käydä itse opettamassa kädestä pitäen firman ihmisille kuinka siivotaan. Heidän omia esimiehiään asia ei näytä kiinnostavan. Meillä ainakin on ollut kokemus se, että kaikkialla missä kohteita on ulkoistettu asiakastyytyväisyys on laskenut.

    Totta on, että meilä on myös vanhempaa väkeä, kohta eläkkeelle pääseviä jotka ovat olleet töissä valtiolla 30 vuotta. Mistä se kertoo? Siitä, että on ollut hyvä työnantaja mitä ei ole kannattanut vaihtaa. Mistä taas kertoo yksityisellä puolella jatkuva vaihtuvuus?..No se kyllä tiedetään.

    Ikävä kyllä valtion tuottavuusohjelman takia minunkin työnantajani on ulkoistamassa tämän hetken tiedon mukaan suurimman osan siivouksesta, ja itse todennäköisesti olen siirtyvien listalla. Vuoden päästä työnantaja on todennäköisesti joku Iss.

    Luojan kiitos, meillä on 4 vuoden suoja-aika jolloin palkkaa ei voi pudottaa eikä voi irtisanoa tuotannollisista tai taloudellisista syistä. Sama työaika on myls säilyttävä.
    Tämän jälkeen jos palkka putoo euronkin minä ja useat kollegat nostetaan välittömästi kytkintä.

    Se ei paljon motivoi, jos olet 8 vuotta tehnyt töitä ( niinkuin minä ) tai monien muiden kohdalla 25 vuotta ja palkka on kohtuullisella tasolla, niin sitten sitä ruvettaisiin laskemaan. Eihän kukaan täysjärkinen sellaista hyväksy.Kyllä minun mielestäni me olemme kaikki ansainneet tämän 11 euron tuntipalkan, se ei nykypäivänä ole niin kummallinen liksa. Siivousalalla nyt vaan ei olla totuttu maksamaan yleensä kunnollista palkkaa, joten monien mielestä 11euroa siivoojalle on jotain ihan järjetöntä.Mutta kuten sanoin, se ei ole sen kummallisempi kun esimerkiksi kaupan tätien tai lähihoitajienkaan palkka.

    tjoo enkä mä kyllä kortistoon ajatellut jäädäkkään. Alanvaihto suunnitelmissa, mutta katsoo nyt rauhassa. Kyllähän sen tietää, että firmalle kun joutuu tahti kiihtyy, se nyt on selvä. Mutta mikäli mitoitukset mene siihen, ettei työtä enää kerkiä tekemään kunnolla ( en minäkään mikään hitaimmasta päästä ole ) ja liksa putoo niin mun puolesta saa ettiä tilalle uuden työntekijän.

    Ai niin soitin yhdestä Iss:n työpaikasta kun olin utelias mitä ne maksaa yötyöstä elintarviketehtaassa. alkupalkka oli 7 alkava, kokemusvuosia ei oteta huomioon koska olen valtiolla töissä. Olisin saanut urakalla ja yölisineen suunnilleen saman kuin nyt, että eipä kannatta vaihtaa.

    Totuus on se, ettei mun kannata vaihtaa mihinkään muualle siivoamaan jos en halua hävitä palkassa, koska esim kunnatkin maksaa henkilökohtaista palkanosaa 5-15% kun meillä se on 15-30 %. Yksityisellä häviää taas paljon enemmän kuin kunnalla.
    Eli pakko on sopeutua ajatukseen, että jos siivoustyössä haluaa pysyä, on sopeuduttava liksan putoomiseen vaihdoin työpaikkaa tällä alalla melkein mihin hyvänsä.

    No aika näyttää mihin päädyn.

    Äänestä

Siivousfirman omistaminen on vapaaehtoista; jos se ei miellytä niin siirry ihmeessä siivoustyöhön. Siinä työssä näkisit kuinka helppoa on tulla toimeen sillä palkalla, jota itsekin maksat.

Näkisit siivoustyön "palkkaa" nauttivana kuinka "reiluja" maksamasi palkat todellisuudessa ovat. Jollet ole perintönä tai muuten saanut asuntoa itsellesi niin maksamalla puolet tuloistasi vuokraa huomaat ettei se palkka oikein tahdo riittää edes pakollisiin menoihin.

Kannattaisi sinunkin kouluttaa itseäsi eteenpäin niin ei tarvitse tuskailla siivousfirman omistajan ahdinkoa täällä (kun ei voi laajentaa firmaa).

Suomen hintatasolla allle 15 euron palkat on ihmisten riistämistä.

Äänestä

Veronmaksajien varoilla toteutettu kotitalousvähennys pitäisi lopettaa, koska sen hyöty menee siivousalan riistofirmoille.

Äänestä
  • palkkaa jolla ihminen elää? Miehen veli on työssä jossa painaa välillä nappia ja katsoo kun osa tipahtaa liukuhihnalta ulos. Päivät menee leffoja katsellen ja musiikkia kuunnellen. Tästä hänelle maksetaan 13e tunti. On se kumma kun ihan oikeasta työstä ei voi maksaa palkkaa, mutta lusmuamisesta kylläkin.

    Äänestä

  • Siivoojien kannattaisi lyödä hynttyyt yhteen ja pistää pystyyn vaikkapa osuuskunta, kun ammattitaitoakin löytyy. Ei kai pienipalkkaisilla siivoojilla olisi paljon menetettävää.

    Äänestä

Työntekijän sitoutuminenko siis niitä katteita nostaa että sellaiselle olisi varaa maksaa enemmän?! Neuvoisin tekemään työt ihan itse taikka toiminimellä, pakkoyrittäjyyttäkään kun ei ole. Saat pitää kovan palkan itse.

Äänestä

- Työvoiman saanti ja pysyminen on jokaisessa siivousyrityksessä suuri haaste.
Työvoiman saantiin vaikuttaa yrityksen maine, esimiehet, palkka ja edut. Pysymiseen vaikuttaa esimiehet, firman toiminta esim. siivousvälineet, välitetään oikeasti työntekijöistä, annetaan positiivista palautetta myös ja ennen kaikkea mitoitetaan kohteet niin että työntekijöillä on mahdollisuus siivota annettuun aikaan.

Siivousala on kovasti kilpailutettu ja jokaisen siivousyrityksen on erottauduttava massasta omalla konseptillaan ja hakea ne asiakkaat jotka haluavat puhdasta siivousta.

Itse yrittäjänä ja siivousalan kannalta niin työehtosopimuksiin pitäisi TES 1 olla 9 Euron luokkaa ja senhän maksaa asiakas loppupeleissä sekä jokainen yritys osaa tehdä kustannuslaskelman ja sen mukaan tarjota palveluitaan omilla hinnoilla. Hinta ei ole kaikille asiakkaille se tärkein vaan LAATU ja se pitää osata myydä oikein asiakkaille.

Oletko sopimuksiin tehnyt TES yleiskorotuksia? Me teimme jokaiseen kohteeseen yleiskorotukset ja yhtään asiakasta ei ole irtisanonut sopimusta. Taas tulemme siihen että miten hoidat korotukset että asiakas ne hyväksyy. Siihen on monta tapaa ja jokainen yritys korottaa hintoja omalla tavallaan.

Jos yrityksessä vaihtuu jatkuvasti työntekijät niin yrityksen esimiehet ja johto pitäisi ottaa laput silmiltä ja katsoa peiliin.
Hyviä työntekijöitä on, mutta ne ajautuvat muille aloille, koska siivousalalla on liikaa kieroutunutta porukkaa ja tällä tarkoitan yrityksiä ja siivoojien esimiehiä.
Monesti syytetään siivoojia vaikka todellinen syntipukki olisi heidän esimies.

Ei anneta aikaa, hyviä välineitä, ei osata antaa palautetta yms.

Jos siivousala halutaan saada kuntoon niin perusasiat olisi ehdottomasti laitettava kuntoon.

Hyvää kesää kaikille lukijoille
IT-alalta siivousyrittäjäksi

Äänestä
  • kerrankin olisivat tyytyväisiä,sekä asiakkaat,firma ja siivoojat,hyvää kesää sinulle(;

    Äänestä

  • moppi2 kirjoitti:

    kerrankin olisivat tyytyväisiä,sekä asiakkaat,firma ja siivoojat,hyvää kesää sinulle(;

    Pitkän päälle siivousyrittäjät sahaavat omaa oksaansa, kun he dumppaavat hintoja ja toimivat markkinahäirikköinä. Tuottavuus ja lisäarvo asiakkaille pitää saada aikaisiksi myös muilla keinoilla kuin pelkästään siivoojan selkänahasta.

    Äänestä

  • sivusta seurannut kirjoitti:

    Pitkän päälle siivousyrittäjät sahaavat omaa oksaansa, kun he dumppaavat hintoja ja toimivat markkinahäirikköinä. Tuottavuus ja lisäarvo asiakkaille pitää saada aikaisiksi myös muilla keinoilla kuin pelkästään siivoojan selkänahasta.

    vaan sen takia, että väärien mitoitusten vuoksi on LIKAISTA. Eräskin kaupungin omistama kohde irtisanoo käyttämänsä yksityisen firman siivoojan ( yksi niistä pahamaineisista isoista), koska tilat ovat tulleet niin likaisiksi, että niissä on ikävä olla. Mieluummin maksavat siis sen 1540e/kk lähtöpalkan siivoojalle joka tekee työnsä ajan kanssa ja hyvin kuin riistofirmalle joka tekee halvalla huonosti. Siivousfirmat voisivat alkaa markkinoimaan puhtautta ja jättää ajan markkinoimisen vaikkapa kännykkäliittymä kauppiaille.

    Äänestä

  • Juu olen samaa mieltä kanssasi, mut käytäntö on vaan todella toisin valitettavan usein.

    Äänestä

  • hylkää hinnan takia kirjoitti:

    vaan sen takia, että väärien mitoitusten vuoksi on LIKAISTA. Eräskin kaupungin omistama kohde irtisanoo käyttämänsä yksityisen firman siivoojan ( yksi niistä pahamaineisista isoista), koska tilat ovat tulleet niin likaisiksi, että niissä on ikävä olla. Mieluummin maksavat siis sen 1540e/kk lähtöpalkan siivoojalle joka tekee työnsä ajan kanssa ja hyvin kuin riistofirmalle joka tekee halvalla huonosti. Siivousfirmat voisivat alkaa markkinoimaan puhtautta ja jättää ajan markkinoimisen vaikkapa kännykkäliittymä kauppiaille.

    aina paljon paljon isompi kuin siivoojan palkka kuluineen. Tietääkö joku onko verotuksellisesti edullisempaa maksaa firmalle kuin omalle työntekijälle?

    Äänestä

  • lasku on kirjoitti:

    aina paljon paljon isompi kuin siivoojan palkka kuluineen. Tietääkö joku onko verotuksellisesti edullisempaa maksaa firmalle kuin omalle työntekijälle?

    Oma työntekijä nyt vaan on se kallein vaihtoehto.
    Sairastapauksia ( ja niitähän tulee), lomat sun muut.. se maksaa pitkän pennin. Siivousfirma taas hoitaa hommat keskeytyksettä - eli hoitaa tuuraajat sun muut eikä katkoksia siivouksiin tule. Puhumattakaan nyt peruspesuista, jotka hoidetaan myös siivousyrityksen kautta ( tosin eri korvauksia vastaan). Aineet ja välineet hoitaa siivousyritys, sopimuksesta paperit, saippua, vaihtomatot - eli on huomattavasti helpompaa ja aikaasäästävää käyttää siivousyrityksen palveluita.
    Ongelmahan on vain ja ainoastaan sopimusten laadinnassa - jos sovitaan, että esim. kaappien ja ovien pinnat pyyhitään kerran viikossa, niin totta mooses ne pyyhitään kerran viikossa oli sitten minkämoinen rähmäkäpälä ollut asialla sotkemassa.
    Useimmiten ei ymmärretä eikä haluta maksaa paremmasta ja taajuudeltaan laajemmasta siivouksesta. Hinta on tässäkin ratkaisevaa työn tilaajalta sanoi tai ehdotti se siivousyritys mitä tahansa.
    Ja tietenkin se veloitus on suurempi kuin se siivoojan palkka - tokihan työtä tehdään sopimksen aikaansaamiseksi aika paljon siellä kulissien takana ja tehdään koko ajan sopimuksen aikana - kyllä siitä korvaus tulee saada.Toisekseen vakuutukset, kirjanpito ( ja se palkanmaksukin) ja kaikki muut kulut tulee kattaa olkoonkin, että se siivooja on kuitenkin se kallein menoerä...

    Äänestä

ole siirtynyt tänne?

Äänestä

Monta vuotta olen ollut alalla ja monenlaisissa kohteissa. Työ olisi ollut ihan jees ja yksinasuvana pystyn palkalla itseni elättämään.

Sitten tuli siivousfirma ja osti pois. Sen jälkeen meno on ollut kuin Venäjällä.

Lähdin pois. Kiitos siivousfirmalle X, yhdelle isoimmista, näytitte minulle ettei tälle alalle kannata jäädä. Kouluttaudun 1-3 vuoden sisällä uudelle alalle, olen tehnyt tämän lupauksen itselleni. Ette tuolla systeemillä tule saamaan työntekijöitä. Ja toivottavasti oikeus tapahtuu joku päivä, niiden kaikkien siivojienne puolesta jotka voivat toimintanne vuoksi pahoin. Adios!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkat kirjoitti:

Omistan pääkaupunkiseudulla olevan siivousyrityksen ainoa ongelma on työvoiman saanti ja työvoiman pysyminen. Tämä vaikuttaa jo yrityksen toimintaamme kun emme uskalla laajentaa toimintaamme, kun ei tiedä saako työvoimaa. Toinen ongelma on työvoiman saanti, ihmiset eivät ymmärrä kuinka kovasti kilpailtu siivousala on ja jotkut kehtaavat vaatia n. 10 € tunti. Myös AY (kommunistien) minimipalkat on enemmän kuin reaalimaailmasta vedetty. Olen laskenut että nykyisillä katteilla voimme maksaa palkkaa n. 6,5€ tunti mutta koska haluamme olla reilu ihmisistä huolehtiva talo maksamme n.7,5-8€ tunti. Kun henkilö oppii työt ja näen että halukas sitoutumaan pidemmäksi aikaa palkka on tietysti aivan eri... Ehkäpä nykyiset pullamössö työläiset eivät vaan halua töitä tehdä kun kotiin maksetaan.. Järjetöntä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu