senttipelit

korttihaikala

Perkele.

Pelaan pääasiassa 2-4 ja 3-6 pottiomahaa, kohtuullisella menestyksellä jopa. Taannoin erehdyin kaljapäissäni lätkimään 0,50-1 pöytään, arvattavin seurauksin.

No, ei siinä mitään, mutta nyt tuosta perkeleen senttipöydästä on tullut apina selkään, mitä ei saa millään pois. Tällä hetkellä noista senttipeleistä on persnetolla toista tonnia, eikä pääse millään omilleen, että vois taas keskittyä täysillä niihin normaaleihin pöytiin. Nyt, ja varsinkin näin kesällä muiden askareitten ohella ehdin pelata normipelejän vain sen verran, että saan katettua tappiot pikkupöydässä, sitä kun ei voi lopettaakaan tappiolla.

Kun isommissa kerta pärjää isommissakin pitäisi pärjätä pienemmissäkin, eikös niin. Tuntuu vain, että noissa senttipöydissä ei vain kertakaikkiaan voi voittaa, kun väkeä ei saa panostettua ulos millään, maksua tulee melkein minkälaisilla korteilla vaan. Menee hermo.... rupeen ryyppään.

6

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli tämä

      Yrittää saada muita pelaamaan isompaa peliä, ja häviämään enemmän. Oikeasti voitat helpommin pienemmästä pelistä.

      • ei varmaan kummassakaan

        Jotkut pelaajat pelaavat shotteina isompia ja voittavat paremmin... Tämä saattaa tosiaan johtua tuosta, että isommissa tyypit eivät uskalla maksaa isoja bluffeja kun taas pienemmissä uskaltaa... tai saattaa olla niin että on hyvillä korteilla saanut tuplattua rahat kun stakki on ollut niin pieni...

        Veikkaan tosin että näillä pelaajilla ei rolli oikein riittäisi siihen isompaan, mutta siihen pienempään riittäisi jossa he eivät tunnu pärjäävän... Pitemmällä aikavälillä uskoisin että se isommassa limiitissäkin pelaaminen kostautuisi.


    • P. Rovo

      Joo ei muuta kuin isoon pöytään vain, missä sun korotuksia kunnioitetaan. Itse olen hävinnyt pari tonnia 1/2 sentin pöydissä tässä kuussa. Vaikka minireissaan joka streetillä niin en saa korotettua ketään ulos. Nyt otankin parin tonnin lainan ja yritän paikata tappiot NL1000 HU:ssa. Siellä minireissujani varmasti kunnioitetaan.

    • aösjkratkjsds.dmn

      Tuo on taivahan tosi. Senttipeleissä ei todellakaan voi voittaa juuri siitä syystä, että maksajia riittää aina loppuun asti. Omahassa varsinkin.

      Niistä ei todellakaan ole, kuin ajankuluksi sohvakännien kera.

      • sentteinä

        Senttipeleissä opetellaa peliä,tai sitten ajankuluna toisen pelin ohessa. Niissä ei voi juurikaan voittaa,omilleen tai ehkä pienelle plussalle voi päästä.Plussatkin menettää,kun jatkaa peliä.
        Pokerissa on otettava riskiä, siis jos voittaakin haluaa, niin jossain vaiheessa on otettava riskiä, ja euro/dollari limiitteihin mentävä omilla rahoilla.
        Itse yritin mennä taso kerrallaa ylöspäin,voittorahojen kera,mutta ei niillä senttipeleillä kassaa saanut kartutettua kuin nippanappa seuraavaan tasoon,ja sitten taas takas alkuun.
        Kun oppii pelaamaan, niin heti 1/2 e/$ peliin pelaamaan. Jos siis haluaa oppia oikeaa rahapokeria ja rahaakin voittamaan.


      • ei tarkoita välttämättä voi...
        sentteinä kirjoitti:

        Senttipeleissä opetellaa peliä,tai sitten ajankuluna toisen pelin ohessa. Niissä ei voi juurikaan voittaa,omilleen tai ehkä pienelle plussalle voi päästä.Plussatkin menettää,kun jatkaa peliä.
        Pokerissa on otettava riskiä, siis jos voittaakin haluaa, niin jossain vaiheessa on otettava riskiä, ja euro/dollari limiitteihin mentävä omilla rahoilla.
        Itse yritin mennä taso kerrallaa ylöspäin,voittorahojen kera,mutta ei niillä senttipeleillä kassaa saanut kartutettua kuin nippanappa seuraavaan tasoon,ja sitten taas takas alkuun.
        Kun oppii pelaamaan, niin heti 1/2 e/$ peliin pelaamaan. Jos siis haluaa oppia oikeaa rahapokeria ja rahaakin voittamaan.

        Hehe.... Kyllä niistä senttipeleistä juuri voittaa jos tulee paljon niitä huonoja maksuja... Tietysti isommista limiiteistä voi voittaa nopeammalla tahdilla mutta se ei välttämättä tarkoita voitollista pelaajaa... Jos ei pysty pärjäämään senttiepeleissä pitemmällä tähtäimellä niin on vaikeaa uskoa että sama pelaaja pärjäisi myöskään ylemmissä limiiteissä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7533
    2. 102
      5447
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5007
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4394
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3130
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2793
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2367
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2324
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      54
      1918
    Aihe