Miesystävälläni on kummallisia pakko-oireita pään ja suun alueella. Olen kiinnittänyt huomiota, että niitä on eniten iltaisin. Oireina ovat suun aukominen apposen ammolleen, kielen "vilauttelu" tai plärääminen suun ulkopuolella, ilman haukkominen, yskiminen ja röhiminen ym. Mistähän tämmöinen voisi johtua?
Joskus kuulemma jotkut tuntemattomat ihmiset ovat huudelleet hänelle kadulla, koska liikkeet on sen verran näkyviä ja hurjan näköisiä.
En oikein tiedä, miten pitäisi asiaan suhtautua. En ole ottanut oikein asiaa puheeksikaan koskaan. Hän on todella mukava mies, mutta onhan se kurjaa että nuo liikkeet, nykimiset, aukomiset ja kielen heiluttelut kiinnittää ihmisten huomiota ja saa pahoja katseita osakseen.
Täytyy myös myöntäää, että olen vähän pettynyt, ettei hän kerro asiasta, vaan ne tulivat täytenä yllätyksenä kun oltiin yhdessä ilta-tilaisuudessa. Säikähdin sitten, että mikä ihme hänellä on, kun hän nyki, muljautteli kurkkuaan ja ties mitä muuta. Nuo oireet voidaan pahimmassa tapauksessa myös käsittää väärin, kuten ilveilynä tai pelleilynä ym.
Hänellä on käytössää yksi psyykelääke (nimen en tiedä). Olen kysynyt sen sivuoireista, mutta aiheuttaa hänelle tätä yskää. Mutta mitä nää nykimiset sun muut on?!
Pakkoliikkeet päänalueella
4
5715
Vastaukset 4
- Markku.S
Oma arvaukseni on että saanut hammaspaikasta amalgaamia pikkuaivoihin josta tulee kurkun osittaista halvaus/kohtaus oireita.Kyseessä ylähampaat.
- Oletko kuullut?
Tuollaiset oireet ovat meidän perheessämme tuttuja, kun pojalla on Touretten syndrooma. Tutustu nettisivuihin, siellä on keskustelupalsta ja infoa. Se3 voisi olla yksi mahdollinen nimi vaivoille.
- on kuules
Touretten syndrooma.
Parane se ei ikinä, mutta on siihen lääkkeitäkin.
http://www.tourette.fi/Palsta/index.php - Anonyymi
No tietysti mielenterveys häiriöt. Mulla on sellasta että leuka aukeaa pakonomaisesti jatkuvasti. Lisäksi Haukon happea. Naama on muutenkin levoton. Stressi ja ahdistus ja jotkut psyyke lääkkeet aiheuttaa tota. Yritän piilottaa ne mut aina siinä ei pysty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3161335Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101287- 991051
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50988- 103945
- 106930
- 111782
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh21739- 69621
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5607