"Eli että kielletään uskonnonharjoitus ja uskonnon opetus muualla kuin sille erikseen varatuissa tiloissa tai ilman erillistä lupaa."
Käsi ylös ketä kannattaa tuota??
http://takkirauta.blogspot.com/2008/06/konventikkeliplakaatti.html
Käsi ylös ketä kannattaa tuota??
http://takkirauta.blogspot.com/2008/06/konventikkeliplakaatti.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tunnustuksellinen uskonnonopetus ehdottomasti pois kouluista.
Sen sijaan eri uskontojen tuntemus on erittäin tarpeellista. Se voitaisiin opettaa elämänkatsomus-tunneilla.
Tuo kohta, missä kiellettäisiin uskonnon harjoitus julkisilla paikoilla, pitäisi määritellä tarkemmin, mitä se käytännössä tarkoittaa.
Olisi älytöntä kieltää rauhallisten ja hyvää tarkoittavien ihmisten uskonnonharjoitus yksityistiloissa. Yleensä uskovaiset pyrkivät elämään hyvää elämää ja kontrolloivat itse itseään.
Pitäisi siis erottaa hyvä uskonto ja huono uskonto.
Paha uskonto on poliittinen, kuten on poliittinen ja sekava islam.
Islam on tuonut tullessaan sen, että jotkut pitävät kaikkea uskonnonharjoitusta pahana. Sehän on selvää typeryyttä, mutta sitä tehdään.
Toisaalta islam on osoittanut, kuinka hukassa ihmiset voisivat olla ilman hyvää opetusta. Se avaa silmiä ja hyvän opetuksen arvo tajutaan selvemmin. Nuoriso tarvitsee todella vanhempien hyvää tarkoittavaa ohjausta. Lapsista kehotukset hyvään elämään tuntuvat turhilta, mutta osa tarttuu kumminkin mieleen. Voihan sitä oppia löytää vielä aikuisenakin jos etsii.
Sellainen opetus, kun esimerkiksi palestiinalaiset terroristit antavat lapsilleen on todella saatanallista. Siitä ei vielä kukaan tiedä, mihin tällainen systemaattinen vihaan opetus johtaa. Se on huonoa uskonnonopetusta. Se uskonto pitäisi kieltää kokonaan.