Haluan erota OAJ:sta. Joo joo, tiedän, että täytän kaavakkeen ja lähetän sen OAJ:hin, ilmoitan palkanlaskijalle ja ilmoittaudun opettajien työttömyyskassaan jäseneksi.
Mutta tuleeko tässä "teknisiä ongelmia"? Eli miten koko proseduuri pitää ajoittaa, että kaikki menee nappiin, ettei olisi vaikkapa jonkin aikaa ilman mitään jäsenyyttä tai sitten päällekkäin samaan aikaan sekä liiton että kassan jäsen? Ja kauanko pitää ottaa aikaennakkoa, että on seuraavassa palkanmaksussa jo pelkästään kassan jäsen?
Liitosta eroaminen / ohjeet
6
2973
Vastaukset
- pythagoras
Olen ollut jäsenenä 5 vuotta ja korvaukset tulee ajallaan tilille.En ymmärrä miksi pitää rahoittaa surkean OAJ :n työttömyyskassaa.
Eroaminen luulisi menevän automaattisesti nappiin,onhan satamäärin opeja jo eronnut vätysliitosta,joka on kai viranhaltijoiden käpyseura. - 54 eu / vuosi
Eroat niinkuin kerroit ja sähköpostia
opettajien työttömyyskassaan
ETTÄ JÄSENYYS SÄILYY. ( opetk, fi lisää)
Sinne ei tarvi erikseen ilmoittautua, olethan jo jäsen !!!
Siinä kaikki, kerran vuodessa laskuttavat sen 54 euroa.- åbeddaca
vaan. Laitan paperit / meilit menemään. Niin ja jos tämä osoittautuu virheeksi, niitä virheitä on jo meikäläinen tehnyt elämässään muutenkin, kuten tämän alan valinta.
- ssskkkkk
åbeddaca kirjoitti:
vaan. Laitan paperit / meilit menemään. Niin ja jos tämä osoittautuu virheeksi, niitä virheitä on jo meikäläinen tehnyt elämässään muutenkin, kuten tämän alan valinta.
Niin oli virhe tälle alalle ryhtyä.80-luvulla oli töitä ja paskat palkat.90-luvulla työttömyys. Vaatimustasoa kiristettiin siten että jos esim opiskelit 70-luvun vaatimusten mukaan siten että matikasta lavi ja 3 abbroa.Jouduit jälkikäteen esim opiskelemaan fysiikasta cumun.Vaihtoehtona oli että olit vuoden opena peruskoulussa jolloin sait pätevyyden fysiikkaan ja kemiaan.Se,joka katsoi ettäpaskaa duunia ja siirtyi muualle mutta tuli laman aikana takaisin joutui siis opiskelemaan yhden vuoden lisää että sai sivuaineesta myös pakollisen pätevyyden.Nyt työttömyys,paskat palkat ja vittumaiset kakarat
- Anonyymi
åbeddaca kirjoitti:
vaan. Laitan paperit / meilit menemään. Niin ja jos tämä osoittautuu virheeksi, niitä virheitä on jo meikäläinen tehnyt elämässään muutenkin, kuten tämän alan valinta.
Eroamiseen on nykyään lomake: https://www.oaj.fi/jasenelle/omat-jasentiedot/eroaminen-oajsta/
- kassasta
Jos haluaa säilyä nimenomaan opettajien työttömyyskassan jäsenenä, riittää tosiaan se, että eroaa pelkästä OAJ:sta. Lain mukaan liitot ja kassat ovat erillisiä, eikä liitosta eroavaa saa automaattisesti edes erottaa kassasta. Periaatteessa kassalla ei nykyisten tietosuojalakien mukaan taida olla oikeutta edes saada tietää, onko joku myös liiton jäsen vai ei, jos kassan jäsen maksaa kassan jäsenmaksun suoraan kassaan.
Toinen vaihtoehto on vaihtaa myös työttömyyskassaa. Esim. YTK:n kassassa voi olla jäsenenä kuka tahansa, alasta riippumatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla722984Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632579SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1082303Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.871426Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341266Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o189962Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html96952Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83893Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html148826Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52746