Vanhana armeijaan,,,,

Marsalkka lusmulheim

Sandikseen menossa, ikää 28. Jäi armeija suorittamatta nuorena muiden suunnitelmien takia ja nyt pitäisi hoitaa homma kotiin.
Olenkohan paikan vanhin alokas?

Viimeksi olin armeijassa v.2001 40 päivää, joten ei kai niitä sitten ole aamuja jäljellä, kuin tuo 140 vai lasketaanko vietetty aika hyväksi?

10

2923

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä meee

      Ei sinne kannata noin vanhana mennä. Joudut kärsimään kun joku 10 vuotta sinua nuorempi finninaamainen alikessurunkkari vittuilee sulle. Hommaa äkkiä vapautus. Se on tapauksessasi vielä jopa normaalia helpompaa kun olet noin vanha. Lääkäriltä vaan ruinaamaan vapautusta kipinkapin ni ei tarvitse ajatella koko paskaa armeijaa.

    • Sivarimajuri

      Meidän yksikössä oli yksi yli 30 vuotias ja eihän hän sielä viitsinyt olla edes yhtä kauaa kuin minä. Eihän 28 ole läheskään yhtä paljon kuin 35, mutta tuskin tuo herkulta maistuu kun leikkimielisyyttä tuskin löytyy enää yhtä paljon kuin 18 vuotiaana. Suosittelisin sinulle siviilipalvelusta. Kannattaisi ainakin ottaa selvää voisitko suorittaa siviilipalvelusta jotenkin omaan alaasi liittyen.

      • alokas 28

        vaikka pääsisin.
        Armeijan mokaaminen nuorempana alkoi vituttamaan, joten haluaisin kokeilla hommaa uusiksi.


      • gfdsgrtsg

        eihän armeijaan enää oteta kuin 28 vuotiaita ja sen alle.


      • II/94
        gfdsgrtsg kirjoitti:

        eihän armeijaan enää oteta kuin 28 vuotiaita ja sen alle.

        Itse täytin 30 vuotta AUK:n oppilaana ja lystiä oli:). Tosin kapiaisetkin luulivat minua vakioikäiseksi:).
        Tätini aviomies oli muuten talvisodan jälkeen alokkaana kunnioitettavassa 40 vuoden iässä. Hän kaatui Kannaksella 41-vuotiaana syyskuussa 1941.


      • Laiha

        Itekki olen ajatellut pääsisinkö kokeilemaan armeijaa käyhmään nyt täytän muuten 40 vuotta14 toukokuuta tänä vuonnamikaTuomasvaara


    • Luti 92

      40 aamua lasketaan hyödyksesi ja mopoajan jälkeen kirjuriksi

      • Hermot riekaleina

        Toivottavasti pystyn pitämään suuni kiinni mopoajan. Minullakun on aika suuri suu ja latelen sieltä mitä sattuu.


    • Älä mene, ei kannata.

    • Anonyymi

      Mää olin jo eläkkeellä tossa iässä.



      Allan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe