Mikähän puu/pensas kukkiin juuri nyt Juhannuksena puutarhoissa ja puistoissa mm. Hangossa ja Taalintehtaalla, joka ilmeisesti viihtyy rannikolla. Pensas tai puumainen jopa 3-4 korkea, marjapuuronpunaiset tiiviit nyrkin kokoiset kukkarykelmät ja lehti vähän muistuttaa villiviinimajan lehteä.
Mikä puu/pensas
8
2429
Vastaukset
- veikkaisin
arvelisin että kyseessä on hevoskastanja.
- Yxi ompputarhuri
mieleeni tuli mongolianvaahtera, tässä pari kuvaa:
http://www.mobot.org/gardeninghelp/images/low/J190-0628051cs.jpg
http://www.mobot.org/gardeninghelp/images/low/thmb/J190-0628058cs.jpg- puunainen kukka
Ei ole mongolian vaahtera eikä hevoskastanjakaan, tunnen ne molemmat. Lehti pyöreämpikärkinen kuin mitä mongolian vaahteralla. Kukkaterttu muistuttaa kerrottua tulilatvaa halkaisialtaan noin 7-10 cm levyinen.
- aceristix
Pakko kysyä oletko koskaan nähnyt mongolian vaahteran kukkivan? Kukinto on aika kaukana punaisista nyrkinkokoisista kukkarykelmistä.
- monen sävyistä..
aceristix kirjoitti:
Pakko kysyä oletko koskaan nähnyt mongolian vaahteran kukkivan? Kukinto on aika kaukana punaisista nyrkinkokoisista kukkarykelmistä.
miksi noin vihamielinen kommentti?
http://www.gardenwiseonline.ca/files/u3/ClaySoil_Venusta_1.jpg - aceristix
monen sävyistä.. kirjoitti:
miksi noin vihamielinen kommentti?
http://www.gardenwiseonline.ca/files/u3/ClaySoil_Venusta_1.jpgEi kommenttini ollut mitenkään vihamieliseksi tarkoitettu. En vaan nähnyt, enkä vieläkään näe mongolianvaahteralla mitään yhteyttä kysyjän esittämiin tuntomerkkeihin: "marjapuuronpunaiset tiiviit nyrkin kokoiset kukkarykelmät"
Mongolianvaahteran kukinto on suhteellisen vaatimaton, vihertävän valkoisine kukkineen.
- aceristix
Kuvauksesi perusteella voisi olla ruusuorapihlaja, Crataegus laevigata.
http://puutarha.net/keskustelu/aihekuva.asp?id=386425- Kiitos!
Ruusuorapihlaja se on.
Kiitos vaivannäöstänne ja hyvää kukkivaa kesää kaikille vastaajille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1384734- 1773883
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1153586Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432901- 1381846
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401658Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261289Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?541277Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211251Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231203