Sinustakykardia????

kyllä jytkii

Eli olisin kyselly kohtalotovereita. Mulla tulee noin kerran kuussa sellainen rytmihäiriö jossa sydän hakkaa niin nopeasti, että syke nousee päälle 190.
Silloin heikottaa tosi paljon ja pelko tilanteessa vaan pitkittää kohtausta. Menin vuosi sitten päivystykseen kohtaus päällä ja ottivat sydänfilmin. Olin kuutisen tuntia tarkkailussa ja päääsin sit kotiin sinustakykardia diagnoosin saaneena.... sen enempää eivät mulle selittäneet asiaa. Onkohan tuo sinustakykardia sitten joku sairaus vai mitähän se tarkoittaa. Lääkäri iski vielä beetasalpaaja reseptin käteen. Lääkkeitä en ole koskaan ottanut. Kohtaus kestää viitisen minuuttia ja lääkkeet auttaa vasta 20 minuutin päästä. Onko kohtalotovereita??

2

2767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Määrännyt betasalpaajaa

      Säännöllisesti otettavaksi,itselleni ainakin määrättiin aikoinaan betasalpaaja joka päivä käytettäväksi juuri sen takia että tiuhalyöntikohtaukset pysyisivät kurissa,muutenkin mulla oli vähän liian tiuhalyöntinen kone.

      Kannattaisikohan käydä uudestaan lääkärissä vaikka kohtaukset eivät tulisikaan kuin kerran kuukaudessa.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Rytmihäiriö

    • Anonyymi

      mulla tuli korona ajan alussa aamulla heti herätessä helteen jälkeen. oli kyllä erikoinen kokemus. stressikin liittynee asiaan. sitten oli kolme vuotta sydän silloin tällöin kipee johon auttoi jokin liikeraja. nyt uudestaan tahikardia kolmen vuoden jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      176
      7816
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4298
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3928
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3245
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3006
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2669
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2406
    8. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      40
      2268
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      274
      2076
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2035
    Aihe