Eli olisin kyselly kohtalotovereita. Mulla tulee noin kerran kuussa sellainen rytmihäiriö jossa sydän hakkaa niin nopeasti, että syke nousee päälle 190.
Silloin heikottaa tosi paljon ja pelko tilanteessa vaan pitkittää kohtausta. Menin vuosi sitten päivystykseen kohtaus päällä ja ottivat sydänfilmin. Olin kuutisen tuntia tarkkailussa ja päääsin sit kotiin sinustakykardia diagnoosin saaneena.... sen enempää eivät mulle selittäneet asiaa. Onkohan tuo sinustakykardia sitten joku sairaus vai mitähän se tarkoittaa. Lääkäri iski vielä beetasalpaaja reseptin käteen. Lääkkeitä en ole koskaan ottanut. Kohtaus kestää viitisen minuuttia ja lääkkeet auttaa vasta 20 minuutin päästä. Onko kohtalotovereita??
Sinustakykardia????
2
2870
Vastaukset
- Määrännyt betasalpaajaa
Säännöllisesti otettavaksi,itselleni ainakin määrättiin aikoinaan betasalpaaja joka päivä käytettäväksi juuri sen takia että tiuhalyöntikohtaukset pysyisivät kurissa,muutenkin mulla oli vähän liian tiuhalyöntinen kone.
Kannattaisikohan käydä uudestaan lääkärissä vaikka kohtaukset eivät tulisikaan kuin kerran kuukaudessa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rytmihäiriö - Anonyymi
mulla tuli korona ajan alussa aamulla heti herätessä helteen jälkeen. oli kyllä erikoinen kokemus. stressikin liittynee asiaan. sitten oli kolme vuotta sydän silloin tällöin kipee johon auttoi jokin liikeraja. nyt uudestaan tahikardia kolmen vuoden jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14811357- 288092
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565864- 94604
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1604543Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324321Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844183- 843467
- 803230
- 481731