tien tukkeena oleminen ja muiden kisojen pilaaminen. Itse en nimittäin sellaista aikaa edes muista milloin asiat olisivat olleet toisin. Onneksi nykyään aika-ajo taktikointi on käytännössä poistunut, joten Toyota ja Trulli eivät pääse pilaamaan muiden kisoja kuin satunnaisesti.
Toyotan ja Trullin
kutsumus näyttää olevan
10283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
häntäpään tallit nopeampien menoa. Pois vaan pilaamasta muiden kisoja.
Ainakaan minulle ei tule sellaista aikaa mieleen, jolloin Toyota olisi ollut ohittamassa jotakin. Ok, tottakai heillä on oikeus ajaa millä tyylillä tahansa, mutta ei siitä silti tarvitse pitää. Annanpa esimerkin; Eilinen Venäjä-Hollanti -jalkapallo-ottelu oli erinomaista viihdettä. Tämä johtui pelkästään siitä, että kumpikaan joukkue ei keskittynyt "jarruttelemaan" ja tappamaan peliä. Myöskään mitään filmaamista/epäurheilijamaista toimintaa ei pelissä näkynyt. Aina ei kuitenkaan näin ole ja sama näyttää pätevän formuloihin..
ajoivat palkintopalli sijoituksista kaikkien sääntöjen mukaan,johan aika-ajokin sitä edellytti?
Sekö on kilpaautoilussa sitä reilua peliä että heti kun joku näkyy peilissä pitää ajaa radan sivuun ettei vaan olisi kenenkään tukkeena ?:)
Eli vähän saatan hidas , tien tukkeena joka kerta.
Ihmettelen tätä samaa, että pitääkö takana tuleva päästää ohitse samalla tavalla, kuin kierroksella ohitse tuleva? Ja mitäs on joutunut sinne taakse. Trulli ajoi aika-ajot hyvin ja nousi yhden sijan kilpailussa. Missä olivat esim. BMW:t, Renaultit ja Williamsit? Eivät ainakaan jonossa Trullin takana.
Aika hyvin jos kolmanneksi tullut on ollut tukkeena muille. :D Eipä siinä näyttänyt muita olevan perässä kuin Kovalainen kun kisan tuloslistaa katsotaan. Ja ohitsehan saa mennä jos osaa. Kovalainen taisi itse sanoa, että vauhti ei vain riittänyt Trullille. Taitaa varmaan tietää asian parhaiten.
Taktiikka ajaa aika-ajot kevyellä bensakuormalla ja sen takia joutuu pakostakin muiden tukkeeksi kun auto ei ole kisassa mikään huippunopea, mutta hyvin näyttää taktiikka toimivan. Trulli on loistava aika-ajaja ja tasainen kuljettaja joka ei tee paljoa virheitä ja on vaikea ohitettava ja tuo taktiikka hyödyttää häntä. Minusta on hyvä että ihminen tekee rohkeasti niin kuin itse haluaa eikä välitä muiden valituksesta.
...jos katsotaan esim. edellisen kisan tuloksia, niin eipä siellä mikään kovin tiivis "letka" ollut Trullin takana. Sellainen yhden miehen pituinen letka. Eli taitaa olla tämä Oskari Saaren "hyvä" Trulli-juna -läppä jäänyt ihmisten mieliin kun faktoista viis.
Jos ajaa aika-ajot kevyellä autolla, niin luonnollisesti kisassa joutuu tulemaan muita aikaisemmin tankkaamaan, jolloin muut pääsee ohi. Vai jääkö ne muut siihen maalisuoralle odottelemaan siksi aikaa kun Trulli käy tankkaamassa?
Jessus tätä lasten "asiantuntemuksen" tasoa täällä :)
"tien tukkeena oleminen ja muiden kisojen pilaaminen. Itse en nimittäin sellaista aikaa edes muista milloin asiat olisivat olleet toisin."
Katselepa siinä tapauksessa vaikka maikkarin F1-arkistosta esim. vuoden 2005 tuloksia. Taisi parissa ekassa kisassa maaliintulojärjestys olla Alonso-Trulli. Alonso ja Trulli taisivat molemmat vielä mennä menojaan eikä ketään peileissä. Tuosta alkoi kyllä sitten Toyotan hiipuminen, vaikka olikin muistaakseni neljäs valmistajien sarjassa.