Water planet Alanya?

kumiankka

Olisikohan joku käynyt itsenäisesti Alanyan Water Planetissa, mikä sijaitsee vajaan 30 kilometrin päässä Alanyasta? Millä sinne pääsee, meneekö jokin bussi Alanyasta lähelle puistoa?
Sivujen perusteella olisi käymisen arvoinen paikka, mutta kuljetuspalvelu ainoastaan 20 hengen ryhmille. Taksillahan pääsee minne vaan, mitäköhän se tulisi maksamaan?
Hintatietoja, onko paljonkin kalliimpi kuin Alanyan keskustan vesipuisto?

9

6128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös..

      kiinnostunut water planetista:) ja hinnoista, miten eroaa alanyan keskustassa olevasta vesipuistosta?

    • njn76

      Lueskelin noita vanhempia keskusteluja..
      Water planetiin oli viime kesänä maksanut sisäänpääsy 18 euroa ja Alanyan omaan 13,50.

    • Tapperi

      Olimme Aurinkomatkojen hotelli Isabellassa ja baarimikkomme Mehmet hommasi meille liput Water PLANETTIIN. PIKKUBUSSI HAKI MEIDÄT AAMULLA HOTELLIN EDESTÄ JA TOI TAKAISIN ILTAPÄIVÄLLÄ. oLIMME REISSUSSA N. KUUSI TUNTIA.kOKO LYSTI MAKSOI 30 LIIRAA PER NENÄ MYÖS 11 JA 14v. LAPSET. kYLLÄ KANNATTI MENNÄ, POJILLA AINAKIN OLI TOSI RIEMUISA PÄIVÄ. SE KESKUSTAN VESIPUISTO ON BAARIVÄKEMME MUKAAN TARKOITTU KORKEINTAAN 7 VUOTIAILLE. SEN HINNASTA EI OLE TARKKAA TIETOA MUTTA MUISTELISIN SEN MAKSANEEN JOTAIN 12 LIIRAA.
      PIKKUBUSSIMME NOUKKI ASAKKAITA AINAKIN NELJÄSTÄ ERI HOTELLISTA ELI VARMAAN TEIDÄNKIN HOTELLIN VÄKI TIETÄÄ ASIASTA. sE OLI YLLÄTYS KUN OLIMME VARANNEET VESIPULLOT MATKAAN MUKAAN NIIN KAIKKI JUOMAT OTETTIIN PORTILLA POIS JA PALAUTETTIIN KUN LÄHDIMME POIS.

    • matkanjärjestäjä

      Kaikki paikalliset retkien järjestäjät myyvät noita retkiä mm. Water Planetiin. Itse olimme viime kesänä tällaisella retkellä. Hinta oli muistaakseni n.15 e ja sisälsi ihan saman setin, mitä Finnmatkoilla kaupattiin. Paitsi hinta oli puolet siitä. Bussi haki meidät sovitusti aamulla hotellilta ja toi myös takaisin hotellille. Sis. pääsymaksu ja hampurilaisateria. Kyllä kannattaa käydä siellä. Varsinkin hiukan isommille lapsille paljon liukuja. Toki siellä on myös ihan pienille 1-3 vuoitiaille oma iso puuha-allas. Suosittelen.Ps. me tingimme siitä hinnasta matkan myyjän kanssa ;-)

    • Kitty24

      Kannattaa ottaa bussi Alanyasta keskustan dolmus asemalta, bussin kyltissä lukee Manavgat tai Side, myös kaikilla busseillä pääsee jotka menee Cimtur hotelliin joka on water planetin vieressä. Busseja menee noin 20 minuutin välein. Maksaa 4 liraa suunta.

      Water planet on ehdottomasti parempi paikka kuin Alanyan vesipuisto, olen kuullut että siellä on todella kallista eikä mitään omia juomia saa viedä mukana. Pieni vesipullo maksoi 2005 vuonna noin 2 euroa.

      Water planet on paljon suurempi ja parempi.

      Kannattaa myös käydä samalla Alara Shopping centerissä joka on avattu tänä vuonna, valikoima erilaista kuin Alanyan basaareissa.

      Suosittelen käyntiä Sultana kodintekstiilikaupassa jossa puhutaan suomea. Merkkitavaraa suomalaisittain edullisin hinnoin! Myynnissä mm Issimo, Pierre Cardin, Tac, Maisonette, Tivolyo....

      Sieltä löytyy pyyhkeitä, petivaatteita, kylpytakkeja hintalaatusuhteeltaan todella edullisesti.

      Mm huippusuosittuja bamboo pyyhkeitä alle puolella suomenhinnoista, ja todella hyvä laatuisia. Myös bamboo kylpytakkeja! Satiini, silkki, bamboo, puuvilla petivaatteita!
      Mikään ei voita bamboo petivaatesettiä kesällä, joka ei hiosta yhtään!

      • Erja 60

        Kauppa Alara shopping centerissä on muuten puoliksi suomalaisen omistama :)


      • : ) )
        Erja 60 kirjoitti:

        Kauppa Alara shopping centerissä on muuten puoliksi suomalaisen omistama :)

        Missäpäin alanyaa se sijaitsee?


      • KP5
        : ) ) kirjoitti:

        Missäpäin alanyaa se sijaitsee?

        Onko kellään tietoa milloin tämä vesipuisto aukeaa? Ollaan menossa 9.5.09 kyseiseen paikkaan. Onkohan se puisto silloin auki?


      • `linulanulonu
        KP5 kirjoitti:

        Onko kellään tietoa milloin tämä vesipuisto aukeaa? Ollaan menossa 9.5.09 kyseiseen paikkaan. Onkohan se puisto silloin auki?

        onko puisto auki toukokuussa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3714
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      95
      1631
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      103
      1363
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      101
      1106
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1103
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      97
      909
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      62
      803
    Aihe