Hinta/laatusuhde huono. Uuslada maine. Ja turha vedota hyvään itsetuntoon.
Miksi joku
ostaa Kian?
462652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
kuin toyotan.
Se on vaan helevetin hyvä auto.
Mitä muuta tarvit tietää ??
............ja saa monet monnit kateelliseksi, lukekaa vaikka tämän keskustelupalstan viestejä. Jopa sokea Kreetakin sen jo näkee, et kadehtijoita on paljon!
Miten muka Kiassa on huono hinta/laatusuhde? Ja mikä ihmeen uuslada??? Täällä palstalla suurin osa ei ole edes käynyt liikkeessä katsomassa Kiaa, vaan varmaan suurin asiantuntemus on tullut marketin pihassa viereen parkkeeratun auton katselusta sillä aikaa kun isi käy kaupassa.
Kannattaa käydä tutustumassa Ceediin liikkeessä ja jättää ennakkoluulot kotiin lähteissä, ja myös se karvalakki joka kiristää. Vaikka on ajanut erilaisilla autoilla koko (Japsit ja Eurooppalaiset) ikänsä, niin kyllä on pakko myöntää että Kia on saanut hyvän paketin kasaan. Auto on yksinkertaisesti hyvälaatuinen (ei vikoja, kitinöitä, nitinöitä, rohinoita, pellit ja sisustan osat hyvin toisiinsa sovitettuja (ei saumoissa epämääräisiä rakoja yms). Hieman "tavallinenhan" auto on, eli ei premium-tyyliä (vrt Audi A3 vs Golf, sama auto, mutta Audissa "sitä jotain") mutta niin ovat myös muut Korollat, Fokukset, Golffit ja muut tavisten autot.
Meillä meni tammikuussa eräs entinen markkinajohtaja vaihtoon ja Ceed tilalle... Eipä ole tarvinnut luovutuksen jälkeen Deltassa käydä, muuta kuin kangasmatot ostamassa.
viehättää tuo ylivoimainen hinta/laatu - suhde. Uusladasta puhuu juurikin noi isänsä V70 Volvon turvaistuimella nököttävät kakarat ja ne jotka eivät ikinä tule omilla tienesteillä uutta autoa ostamaan. Itse päädyin kauppoihin puhtaasti koeajamalla, ennekuin yksikään lehti oli autosta edes kirjoittanut mitään ja reilusti yli vuosi on kurvailtu ilman pienintäkään huomauttamista. Tuon paljon puhutun/etukäteen parjatun takuun toimivuutta ei kerta kaikkiaan ole omalla kohdalla tarvinnut testata kun pienintäkään vikaa ei ole ilmaantunut. jopa polttimet ja pyyhkijän sulat ovat tehtaan jäljiltä. Pissapoikaa on täytetty, sen verran konepelti on ollut tuona aikana auki ja tietysti vuosihuollossa.
Autoni Kia Sportage. Hankinnan syitä mm.
- hyvä maastokelpoisuus citymaasturiksi (vrt. esim. Honda CR-V)
- kattava varustelu, myös ESP vakiona (toisin kuin monissa kilpailijoissa silloin kun auton tilasin)
- erinomaisen monipuolinen ja helppo tilojen muunneltavuus
- ei varapyörää takaovessa (mikä oli vielä yleistä kilpailijoissa hankinta-aikana)
- muotoilu miellytti (etenkin verrattuna konserniveljeen Hyundai Tucsoniin)
- kyljet suojattu kunnolla leveillä muovisilla suojilla
- sopiva kokoluokka suhteessa käyttötarpeeseeni
- Hyundain tekniikka, uskalsin luottaa toimivuuteen
- ajo-ominaisuudet, hyvä suuntavakaus
- hyvä hinta-laatusuhde (mielipide ei ole vain omani, vaan myös useiden autoalan tiedotusvälineiden lausuma)
"Ja turha vedota hyvään itsetuntoon."
Turha vedota? No asian voi kyllä kääntää päälaelleenkin, joku on epäillyt näyttävän citymaasturin hankintaperusteeksi egon pönkitystä, mikä ei kyllä sekään ole ollut tavoitteena.
ajatukset. Hohhoijaaaaaaa
Kysymys: Miksi joku ostaa Kian? Hinta/laatusuhde huono. Uuslada maine. Ja turha vedota hyvään itsetuntoon.
Vastaus:tästähän selvisi hyvin kiakansan ajatukset. Hohhoijaaaaaaa
Jos oli kysyjä tyhmä, niin vastaaja on täysi idiootti.
säkin vaan punalippu kaapista.
pöljemmäksi muuttuu jutut.
????????????????????? Lähtekää joukolla marssimaan, kyllä se sitten siitä..................
Siinä määrin harhaiselta kuulostavat juttusi, että on pakko kysyä: häiriköitkö myös tuolla citymaasturipalstan puolella? Ihan vaikuttaa kuin olisit sieltä karannut.
kiakansa=aateveljet=entiset ladaihmiset=nykyiset työläiset=jne...........
Vedä vain noita yhtäläisyysmerkkejä mielivaltaisesti omassa päässäsi, mutta todellisuus onkin jo toinen asia kuin harhainen mielikuvituksesi.
Kia rinnastuu selvästi perustellummin vaikkapa Toyotaan kuin Ladaan.
haaahhaaa. olet todella harhainen.
Kia rinnastuu selvästi perustellummin vaikkapa Mersuun tai Lexukseen kuin Ladaan.
Kia on perkulen hieno peli kaikille fiksuille ihmisille. Uunot ajelkoot millä ajelee!
kuurakettia tai avaruusasemaa... On se sen verran viksu läite.
kerro minkä ostit ??
voin vielä harkita, menen ostelemaan ENSIKUUSSA,
menen ostamaan kaksostyttärille molemmille omat autot, kun opiskelamaan syksyllä lähtevät ja kortin marraskuussa saavat.
mikä olis parempi, ?
vai minkä mallisia??? Auto sen mukaan. Oikeinko ensikuussa menet? Jos varat ei riitä auton ostoon osta kiat tai pulkat talveksi.
eivät ole pullukoita,
voin kertoa että rahat riittävät mihin vaan,
mutta pitää olla taloudellinen että riittävät myös ajamiseen
ja joskus seuraavien hankkimiseen.
täytyy katsoa mitä ostaa ei rahat riittää ajamiseen. OLET OIKEA TALOUSNERO.
Ostin uuden Kia Sorenton V6 kakkosautoksi, jotta pääsisimme mökille kesällä/talvella. Kia on toiminut moitteettomasti ja upea on ollut ajella, huonot tiet tai talviolosuhteet eivät ole rajoittaneet mökkeilyämme. Auto on toiminut aivan upeasti ja emme ole jääneet myöskään jalkoihin Hesan kehäteillä (huiput >200km/h). Uskomattoman hieno peli! Suosittelen!
Kia Power is really Yes!
Ilo lukea positiiviisia viestejä Kia Sorentosta, itse tilasin uuden samanlaisen, mutta dieselkoneella, tänään!
paskanpuhuja isolla peellä. Tehdaskin lupaa huippuja vain 190km/h.
Tulipahan kokeiltua 1,4 litraista ceediä taannoin ja kyllä sen sai oikein piiskaamalla kulkemaan viisarin verran vajaan 200 km/h. Kyseessä oli aamuyö eikä liikennettä ja suora tie. Huippuja luvataan tollekkin jo muistaakseni 187 km/h. En uskaltanut siinä vauhdissa alkaa kuvaamaan kännykällä ja ohjaamaan yhdellä kädellä, mutta jos et usko, Youtubella löytyy videoita, jossa vastaavalla autolla ajetaan samoja nopeuksia. Ja kait n. 110 hevosvoimanen auto voi lähelle parisataa kulkeakkin kun sisäänajot on tehty ja uutuuden nahkeus vähän kaikonnu. Miksei sitten isolla kutoskoneella varustettu cittari ottas kahtamarkkaa lasiin???
Kyllä tolla Hyundai Getzilläkin pääsee 200 km/h tuntumaan.1,4 kone.
http://www.youtube.com/watch?v=Qt-egzkpFW0
reilusti yli 10% luokkaa.
mittaa gepsillä tai navilla. Tunturimopokin voi kulkea mittarin mukaan yli 200km/h.
Voyagerilla 240km/h. Tai voi olla että akun lataus oli huono jolloin se starttivaiheessa teki sen..... EI KYLLÄ SE TÄYTYI OLLA TODELLISTA NOPEUTTA, OLENHAN SEN VERRAN KOVA JÄTKÄ.
Tota, kyllä kaikilla automerkeillä pääsee lujaa.
Ladasta en tiedä.
Ja mitä niillä huippunopeuksilla tekee kun suomessa
ei lain mukaan saa ajaa kuin 120km/h.
ja yhä vain kiihtyi. Isolohko 1,5:lla, 70 DIN ja vieläpä jyrkässä vastamäessä. Tosin kulkusuunta oli ylhäältä alaspäin.
bensa-Sorentoon viime syksynä ennen hintojen muutoksia.
Laskin, että minun ajoillani bensa tulee vuodessa käyttökuluiltaan 1000 euroa kalliimmaksi kuin diesel.
Eipä ole tarvinnut katua, varsinkin kun bensa ja diesl maksavat nykyisin lähes yhtä paljon.
22000km mittarissa eikä mitään murheita.
Kuutoskoneen ääntä on kiva kuunnella, suosittelen.
tullut hankittua gps:ää, mutta ei minkään nykyauton mittari heitä 10% missään nopeudessa, jos rengastus on valmistajan suosittelema!!! Jos ajat nykyautolla mittarin mukaan vaikkapa 200km/h, ei taatusti virhettä ole varmasti niin paljoa, että tod. nopeus olisi 180 km/h!!! 5% on noissa nopeuksissa vielä ihan mahdollinen heitto eli n. 10 km/H. Tällöinhän ylemmän kirjoituksen 1,4-litran ceed on kulkenut kuten valmistaja lupaa....eli vajaat 190 km/h. Autojen mittareiden tarkkuuksista on olemassa valmistajille ihan tyyppihyväksyntänormitkin ja lähes poikkeuksetta mittarivirheet ovat reilusti yli 100 km/h: kin nopeuksissa paljon pienempiä.
juuri mitään.
on myös autoja on myynnissä. Ensin oli työväen lada ja nyt duunarin kia.
....."on myös autoja on myynnissä". Mene kouluun opettelemaan kirjoittamaan sä jälkeenjäänyt ja hyödytön nahjus!
luo että hän vie sinut apukouluun Kalastaja-Eemelin Kia kala-auolla nopeasti roikkosuolesi venyen
.........." Kia kala-auolla nopeasti roikkosuolesi venyen". Typerys, teit sen taas! Osoitit kirjoituksellasi juuri sen, kuinka varsin vahva korrelaatio on alhaisen älykkyysosamääräsi ja kirjoitustaidon puutteen välillä. Siksi annankin sinulle saman neuvon uudestaan: Mene kouluun opettelemaan kirjoittamaan sä jälkeenjäänyt ja hyödytön nahjus!
aamen. Viulu-uskonnon pääjehu on jälleen puhunut. Ja ne kaksi muuta p-nuolija opetuslasta: ottakaahan nyt silmä tarkkana oppia Viululta kuinka heitellään näitä "nokkelia" vastakommentteja, tänään on niistä 20 palstasta jälleen Kia-palstan vuoro saada Isä-Viulun kommentit runomitassa.
50-luvun anjovis ja Hipp-Hoppari? Arvo Ylpön kokoinen, jolla on Leo Lastumäen housut.
aataminomena liukui kurkkua pitkin housuihln "pallovarastolle" tuplaamaan nolon tilanteen!
Teen ihan mitä käsket, Kiala Viulu-lahko ystäväin!!! Kirjoita taas joku naseva juttu Kiasta ja sen omistajista, please, kirjoita!!!!
Tänk efter lite före du slänger ut sådana idiotiska kommentarer, ditt patetiska jävla äckel! Du verkar inte ha någon form av intelligens över huvud taget. Det är enbart pinsamt att läsa dina barnsliga kommentarer som saknar innehåll men som däremot innehåller desto mera språkliga fel och tabbar. Ytterligare dina idiotiska kommentarer undanbedes.
Älykääpiön a'la Viulun typeriä kommentteja, joille nauravat vain ne älyllisesti jälkeenjääneet henkilöt, joiden älykkyysosamäärä on välillä 50-70.