Taitopelaajat

PellervoHollo

Miksei EM-kisajoukkueisiin ole valittu taitopelaajia. Joukkueet ovat täynnä kaikenlaisia roolipelaajia. Eilen kun kävelin iltalenkkiä ennen Skithousen alkua niin näin eräällä palloilukentällä varsinaisen pallotaiturin joiden poissaolo kisoista kummastuttaa. Tämä jalkapallotaituri pomputteli palloa jaloillaan ainakin 200 kertaa vaihtaen välillä jalkaa. Hän myös muutaman kerran nosti pallon reidelleen josta taas tiputti sen jalkapöydälle pompauttaakseen pallon jälleen ilmaan. Ikää miehenalulla ei varmasti ollut 18 vuotta enempää. Tälläiset taiturit kun Suomen maajoukkue saa kerättyä kasaan niin eihän vastustajat voi saada palloa mitenkään heiltä pois.
Löytyykö minkään maan maajoukkueesta teknisesti näin taitavia kavereita vai onko koko nykyjalkapallo vain sellaista roolipelaamista? Ainakaan kenenkään en ole nähnyt tekevän mitään hienoja kikkailuja vaan vastuuta pakoillessa palloa liikutellaan kokoajan vain itseltä pois.
Terveisin Peltsi Hollo ja B-patsas

4

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitoo taitoo

      Joo, oon ihmetelly miksei maajoukkueeseen oo esim. pomputtelurajaa. Jossei pysty vetää sääri-olkapää kombinaatiolla kahtahunttia, ei tarttis suami-paitaa pukee päälle. Maradonaki pomputteli hianosti ja se oliki ihan ylivoimanen. Pelissä ku pomputtelis nii alkas vasustajan puntti tutisee.

      • futisfani

        Ootteko pikkuse tyhmiä? se ei merkkaa paskaakaan, että osaa pomputella vaikka 5000, ei se silti kerro, että osaa pelaa.. huoh..


    • NUMERO10

      OMAT TAITOPELAAJA SUOSIKIT
      KIM KALLSTRÖM RUOTSI
      BASTIAN SCHWWEINSTEIGER SAKSA
      RUUD VAN NIISTELROY HOLLANTI
      LUCA TONI ITALIA
      PHILIP LAMM SAKSA
      NIHAT TURKKI
      KROATIAN PELAAJAT
      NOUSEVAT TÄHDET
      LAURI DALLA VALLE SUOMI
      PREPARIM HETEJMAJ SUOMI
      ROMAN EREMENKO SUOMI

    • jusmark

      niin ei tolla ole mitään tekemistä jalkapallon pelaamisen kanssa. kyllä noita kovia temppuilijoita riittää, mä tunnen muutamankin jotka pystyvät pomputtelemaan kolmea jalkapalloa samanaikaisesti jaloillaan aivan niin kauan kuin tahtovat (siis jonglöörejä, eivät ole jalkapalloilijoita lainkaan). ja yhdellä pallolla pystyn itsekin esim. juoksemaan suunnilleen täyttä vauhtia samaan aikaan kun pomputtelen päällä ja polvilla vuorotellen (ja siitä vauhdista pystyy tasapainottamaan pallon pysähdyksiin pään sivulle, niskan päälle, jalkataipeeseen jne.) - enrico rastelli pystyi selällään maaten jonkkaamaan jaloillaan kymmenellä pallolla 1900-luvun alussa.

      mut ei se tarkota että kellään edellä mainitusta olisi mitään jakoa edes suomen divaritason futiksessa.. se on ihan eri laji. itse en tosin tiedä onko jalkapallossa sallittua pitää jalkapalloa tasapainossa pään päällä.. luultavasti ei?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      44
      5145
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2098
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2046
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1867
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1740
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1137
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      241
      1048
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      46
      963
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      941
    Aihe