Tarkoitus on mennä heinäkuun lopulla Mosel-jokilaaksoon pyöräilemään. Lähtöpaikkana Bernkastel-Kues. Onko tietoa pyöränvuokrauksesta; yhteystietoja tai yleisemmin sitä, onko pyörävuokraamoja runsaasti ko. kylässä ja alueella?
Lento on varattu Ryanairilta ja Bernkastel-Kuesiin aiotaan mennä taksilla. Matkaa on lentokentältä jotain 15 kilometria.
Mosel ja pyöräily
4
2748
Vastaukset
- pyöriä
Tulimme juuri Cochemista, ja siellä oli muutamia vuokraamoja (emme itse tarvinneet fillareita). Vuokraavat maasto- ja citypyöriä. Pyöräily siellä maisemissa Moselin varrella on helppoa ja mukavaa. Hyvää matkaa.
Muistakaa juoda riittävästi (muutakin kuin olutta ja rieslingiä).
Matkaa Hahnista Bernkasteliin on Ryanairin sivujen mukaan 17 mi (mailia) ja matka kestää n. 35 min., maksanee n. 35-40 € (taksi Cochemiin oli n. 72€). - pyöristä
bernkastel-kues löytyy pyörävuokraamoja moni"hotellikin" vuokraa pyöriä - edullisia vuokrata pariksi päivääkin kerralla. Hyvät ja hyvin opastetut pyörätiet.Siellä on infopiste missä on lähellä myös yksi pyörävuokraamo lähellä joen rantaa.Löytyy helposti.Mosellin laaksoon pääsee myös junalla.Hyvä valinta - itse olen jäänyt "koukkuun" mosell laaksoon uudestaan aina haluaa lähteä sinnepäin.
- make
Viime lokakuussa tuli pyöräiltyä jokimaisemissa. Vinoteekki viinimaistiaisineen ja paikalliset viinitilat on pakko nähdä ja kokea.
Bernkastel-Kues
http://www.bernkastel-kues.de/sport_fun/sport_fun.html
vapaa-aika, pyöräreittejä
http://www.matkaopaslehti.fi/artikkelit/artikkeli.asp?id=5399
- kolmen tähden ruokapaikat
http://www.tallinksilja.com/fi/tab3/destinations/restOfGermany/RouteTips/
Polkupyöriä:
Fun Bike Team, Schanzstraße 22, Tel.: 0 65 31 / 94 02 4, auki ke -18.30, to 9-19, pe 9-18.30
http://www.funbiketeam.de/content.htm
http://www.bernkastel.de/cms/cms/front_content.php- Moselle
Tuli käytyä pyöräilemässä. Bernkastel-Kuesiin oli siis matkaa vähän alle 30 km ja taksi maksoi 40 euroa, kuten tuolla edellä arveltiinkin. Tultiin sitten toiseen suuntaan bussilla, mutta se oli vähän hankala (vaihto Moerbachissa tai mikä se nyt olikaan) eikä kovin edullinen: n. 10 euroa/hklö. Varmaankin, jos haluaa käyttää bussia, kannattaisi mieluummin mennä Koblenziin. Siellä lienee myös parempi pyörävuokraamovalikoima kuin B-Kuesissa, jossa oli vain yksi Funbike-vuokraamo, joka myi ei-oota. Naapurikylästä, kolmen kilometrin päästä, sitten löysimme kaksi naisten City-pyörää (viimeiset jäljellä). Kyllähän niillä pyöräili, kun maasto ei ollut vaativaa.
Kaiken kaikkiaan oli mahtavan kiva reissu! Suosittelen. Majoitusvalikoima oli hyvä. Erityisesti Trittenheimin zimmer oli erinomainen: 24 euroa per henkilö ja jääkaapissa oli omistajaparin oman viinitilan viinejä noin 5 euroa per pullo. Prüm-Bollinger oli talon nimi. Mukavaa oli myös se, että talon emäntä puhui englantia, mikä ei ole aivan tavallista tuolla alueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 541302
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031072- 471065