Samurain kestotesti lehdessä

lue kuinka sujui

Eli kiistelty ja hypetetty uusi Samurai 250 nestejäähdytteisellä koneella on testattu Offroad Pro -lehdessä. Pyörä vietiin Ylöjärven radalle röykytettäväksi ja revitettäväksi pöytähyppyreille ja röykkysuoralle ihan krossikurujen toimesta. Uusi Samurai 250 kirvoitti asiantuntijan käsissä seuraavat kommentit:

"...päällisin puolin asiallisen näköinen ja ihan aikuisten motocrosspyörän kokoinen laite."
"...Olihan sitä pakko testata pyörän kestävyyttä hypyissä. Ainoa tekninen vika, mikä ajon aikana ilmeni oli jalkatapin irtoaminen pultin autettua." (toisaalla mainittiin, että vain seisontatuki irtosi).
"...virtaviivainen satula ja muotoilu, levyjarrut ja asiallisen näköiset iskuvaimentimet."
"...ulkoisesti Samuraissa ei ole valittamista."
"Iskunvaimentimet ovat kuitenkin säädettävissä kuten myös kaasutin."
"Pyörän käyntiääni oli kuin isommissa pyörissä konsanaan. Samurai kuulosti jopa tehokkaalta."

"...pyörä kyllä jaksoi liikkua tasaisen tappavasti..."
"Sitekyttä löytyi..."
"Kun Samurain äärirajoja oli haettu ja todettu sen kestävän sisäradan röykytyksiä - oli aika ajatella ajamista todellisen harrastelijan kannalta."

"Satulahan oli muotoiltu mukavasti, joten siinä oli hyvä istua. Ajoasennossa ei muutenkaan ollut valittamista ja kahvoihin sekä polkimiin ylettyi helposti."

"Kaksi takahaarukkaan kiinnitettyä ketjuohjainta ovat asiallisen oloisia ja pohjapanssari on todella iso, joten ainakin ketjut ja moottori ovat hyvin suojassa."
"Vaimennusta ei ollut oikeastaan kumpaankaan suuntaan, mutta kyllähän pelkällä jousellakin pystyi ajelemaan."
"Etupäässä ei suuremmin ollut valittamista."
"Samurai ei todellakaan ole kiinalainen katastrofi, ei läheskään."

"...moottori oli sen verran sitkeä, että lajin alkeisiin pääsee käsiksi tälläkin pyörällä."

"Pohjapanssari on järeää tekoa..."
"...nesteletkut on suojattu metallilla."

"Loppujen lopuksi kaikki muut kohdat tehoja lukuun ottamatta olivat suhteellisen kohdallaan..."

"Levyjarrut purivat, kun ne oli ensin ajettu sisään, iskunvaimennus jousti pateissa, ajoasento oli toimiva, ja mustanmuovinen ulkoasu muistuttaa isompien merkkien pyöriä."

"Varaosapuolelta en voi sanoa kuin sen, mitä maahantuojan edustaja kertoi. Eli osia on saatavissa suoraan heiltä sekä jälleenmyyjiltä. Ja jos osaa ei löydy hyllystä, sitä saa Kiinasta nopeastikin. Joten miksei nuori tai aikuinen voisikin harkita Samuraita ensimmäiseksi pyöräkseen motocrossiin tai vaikkapa enduroon. Hankintahinta on ainakin edullinen ja sillä saatava paketti kohtuullinen."
(Offroad Pro -lehti 5/2008, s. 32-35)

Eli Samurai ei levinnytkään pitkin rataa niin kuin irvailijat niin itsevarmoina ennustivat. Jotain kertoo jo se, että varaosia ei tarvittu ainoatakaan. Jos alan konkarin mielestä uusi Samurai 250 on näin hyvä, niin satunnaisella krossaajalle ja montunkiertäjälle tämähän on unelmapeli!

Laitoin tämän siksi, että on hölmöä mennä haukkumaan joku pyörä josta ei ole kokemusta. Samoin kehujen kanssa. Samuraita on haukuttu, mutta kuinkas kävikään alan lehden testissä.

Kyllä ne kiinapyörät kestää.

3

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rossari...

      parempi kuin takavuosien husseissa.

      • ex samurain omistaja

        Vuosi sitten omistin samurai 110cc.. Se ei kestänyt puolta vuotta pitempään.. Piti jatkuvasti korjata ja tilata osia.. Mutta nyt olen ruvennut kuulemaan näistä uudemmista samuroista parempia uutisia.. Samuraita suosittelen ENSIMMÄISEKSI krossipeliksi. Mutta jos oikeasti rupeaa harrastamaan krossaamista, niin sitten ostaa ihan oikea krossipyörä..


    • Tunnin ajo!!!!

      Todellinen kestotesti, ajoaikaa taisi tulla peräti tunti! Vai yrität kehua kuinka hyvä pyörä samurai on? Tunnin testin aikana ei takajousitus toiminut(remontoitiin monta tuntia ennen testiä), jalkatappi putosi, sivujalka putosi, jne.....

      BTW:olet sentään oikealla palstalla, siitä iso plussa!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      73
      8104
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5737
    3. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      44
      3882
    4. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      92
      3652
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      41
      3630
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      59
      3272
    7. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      24
      3086
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      111
      2985
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      52
      2850
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      97
      2833
    Aihe