Heippa!

Hei tää on nyt varmaan vähän väärä paikka kirjoittaa mutta haluaisin kysyä onko ketään muuta/muita jotka ovat aloittaneet nuorena tekemään lapsia?Itselläni on kauhee vauva kuume vaikka toinen on 1v.Ja ajattelin että olisin mennyt nyt syksyllä kouluun kun se koulutus vielä puuttuu mutta hormoonit hyrrää ja musta tämä ajan kohta olis tosi sopiva jos nuoremmalle leikki kaverin aikoo tehdä vielä.Onko muut käyny kouluja samalla kun on lapsia tehnyt vai onko se koulu vain sit jäänyt?Kiitos jo valmiiksi vastauksista =)
3305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

viimenen vuosi jäi muutamasta kuukaudesta kiinni, olisin valmistunut kesäkuussa 06 mutta jäin koulusta pois tammikuussa 06. tänä vuonna kävin koulua aina kun saimme hoitajan pojalle. vielä ois muutama kurssi ja työharjottelu jälellä, olen tässä nyt raskaana ja odotan toista syntyväksi joulukuussa. saa nähä pääsenkö käymään loppuun tänä vuonna mutta yritys ainakin kova, ei sillä valmistumisella kuitenkaan kiire ole kun olen lapsien kanssa kotona, jossain vaiheessa kuitenkin käyn koulun loppuun koska on noin vähästä kiinni.

Äänestä

Mulla meni tosi lujaa 20 vuotiaaks asti, kunnes asloin odottaan esikoista. Kouluja en ollu käyny mitään loppuun , töitä ei ollut (eikä ole vieläkään kouluja eikä töitä) ja sain esikoisen ennen ku täytin 21. Noh, parit menkat siinä tuli ja sitte aloin odottaan toista (toivottu), ja nyt heillä vuos ikäeroo,tasan. ja nyt neidit 2 ja 1, kolmas tulossa =) Kyl ne lapset nuorena on hyvä tehdä kun vielä jaksaa ja miks ihmeessä ei, jos on hedelmällinen?!? Turhaa jauhamista nää ku "ei ole ammattia, ei ole käyny kouluja jne" Eiköhän ole oma asia ja mä oon pärjänny hyvin!! Oon happy ja teen niin monta lasta ku saan, voin ja jaksan =) Sanoi siihen sitten ketä tahansa mitä tahansa ! Oikein hyvää jatkoa teille, lapsia maailmaan! :D
ps. Mä käyn koulut sitte joskus. Aina parempi jos käy tuuri ja löytää töitä mut turhaa stressata, asioilla on tapana järjestyä !

Äänestä

Itse aloin kuumeilemaan omasta nyytistä jo kun peruskoulu loppui. Päätin kuitenkin, että hankin ensin ammatin ja sitten saavat lapset tulla heti kun ovat tullakseen. Tahdoin pystyä tarjoamaan lapsilleni oman kodin ja jonkinlaisen toimeen tulon. Ammattikoulu ei jaksanut kiinnostaa. 3 vuotta tuntui ikuisuudelta. Itse ammatti kiinnosti, mutta se opiskelu... Vauvakuume oli valtava, siis todella valtava!!!
Koulut kuitenkin kävin, ja sain vakituisen työpaikan heti valmistuttuani. Kun koulu loppui toukokuussa, niin vauvan "teko" alkoi välittömästi. Ihana esikoinen ilmoitti tulostaan kuitenkin vasta seuraavan vuoden heinäkuussa (kiitos hormooni-hoitojen). Nyt meillä on ihana pieni 3,5kk vanha neito!! Itse olen nyt 21v. Toisesta jo kovasti kuumeilen, ja toivonkin pian pääseväni "vakituisesti" tälle palstalle. ;)
Tämä tapa hoitaa koulut on ollut MINULLE se kaiken paras ja oikea. Nyt voin olla huoletta kotona, koska tuloja on edes jonkin verran, ja vakituinen työ odottaa, johon voin palata kun itsestäni siltä tuntuu. Itse en nyt enää jaksaisi tsempata kouluun, kun on tuo pikkainen! Mutta olen sitä mieltä, että jokaisen tulee tehdä niinkuin oma sydän sanoo. Toiselle toinen tapa on oikea ja toiselle toinen. Näin jälkikäteen olen todella iloinen ja onnellinen, että hankin ammatin ennen perhettä! =)
Mutta sitten voi olla toisinkin päin. Minulla on saman ikäinen ystävä jolla on 8kk vanha tyttö. Hän lähtee nyt syksyllä kouluun ja on siitä todella innoissaan, ja onnellinen, että "teki" esikoisensa silloin kun se tuntui oikealta.

Eli, kuuntele sydäntäsi. Elämä on elämistä varten!! =) Tosin, olethan sinäkin nuori, joten tulet aika varmasti niitä lapsia saamaan myöhemminkin, mutta toisaalta, jos koulu ei nyt innosta, ja kuume on oikeasti valtaisa, niin mikä estää?? Voithan sinne kouluun mennä vaikka kakkosen jälkeen.. Puhu asiasta miehesi kanssa, ja suunnitelkaa asiaa joka kantilta!! =) Onnea kuitenkin päätösten tekoon!! ;) Ja mukavaa alkavaa kesää!!!! =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma....86 kirjoitti:

Hei tää on nyt varmaan vähän väärä paikka kirjoittaa mutta haluaisin kysyä onko ketään muuta/muita jotka ovat aloittaneet nuorena tekemään lapsia?Itselläni on kauhee vauva kuume vaikka toinen on 1v.Ja ajattelin että olisin mennyt nyt syksyllä kouluun kun se koulutus vielä puuttuu mutta hormoonit hyrrää ja musta tämä ajan kohta olis tosi sopiva jos nuoremmalle leikki kaverin aikoo tehdä vielä.Onko muut käyny kouluja samalla kun on lapsia tehnyt vai onko se koulu vain sit jäänyt?Kiitos jo valmiiksi vastauksista =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu