tamponin käyttö !

Olen käyttänyt yleensä siteitä kuukautisten aikana, mutta nyt kokeilen tampooneja. Miten syvälle sen pitää mennä ja koska se on liian syvällä ??
tarvitsisin apua !
71895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos sinulla on ei-asettimellinen tampooni, se pitää työntää niin syvälle kuin sen etusormella saat. Varmista, että naru jää ulkopuolelle. Jos tuntuu vihlontaa, on tampooni todennäköisesti liian syvällä ja ottaa kiinni kohdunsuuhun. Liian alas jäädessään tampooni tuntuu myös.

Jos sinulla on asettimellinen tampooni, sen saa ohjeiden mukaisesti automaattisesti oikealle paikalle.

Äänestä

kuukuppi!!!

Äänestä
  • Just tollasten kusipäiden takia kupin käyttäjiä pidetään ihan vitun ärsyttävinä akkoina, jotka ei osaa muuta tehdä ku mainostaa sitä helvetin kuppiaan. Kannattais tajuta, että mainostus kääntyy itseään vastaan, kun ei yhtään tajua missä tilanteessa on sopivaa puhua kupista ja missä ei.

    Äänestä

  • feleo kirjoitti:

    Just tollasten kusipäiden takia kupin käyttäjiä pidetään ihan vitun ärsyttävinä akkoina, jotka ei osaa muuta tehdä ku mainostaa sitä helvetin kuppiaan. Kannattais tajuta, että mainostus kääntyy itseään vastaan, kun ei yhtään tajua missä tilanteessa on sopivaa puhua kupista ja missä ei.

    ...ja itse kuukupin käyttäjänä ärsyynnyn kuukuppia mainostavista viesteistä, jotka ovat selkeästi niille kuulumattomissa keskusteluissa. Toisaalta jos joku on itse löytänyt kuukupin, ja on siihen tyytyväinen, niin eihän se silloin ole hänelle mikään henkilökohtainen menetys, jos joku toinen ärsyyntyy, eikä edes kokeile kuppia...

    Edellinen kuukuppiviesti on aivan varmasti jonkun kuukupin vastustajan provo, jolla hän yrittää ärsyttää kanssaihmisiään. (Miksi muuten kukaan vastustaa kuukuppia? Kun sitä ei itse ole pakko käyttää, niin eihän siitä voi olla haittaa, jos joku muu kokee sen hyväksi vaihtoehdoksi. En minäkääkään vastusta siteitä, vaikken sellaisia enää itse missään nimessä käyttäisi.)

    Aloittajalle vinkiksi, että tampoonia ei oikeastaan voi työntää liian syvälle, eikä ole syytä huolehtia, että liian syvällä olevasta tampoonista olisi esimerkiksi jotain terveydellistä haittaa. Eli työnnä niin syvälle kuin se suosiolla menee. Jos se on liian syvällä tai ei tarpeeksi syvällä, niin se tuntuu pahalta. Oikeassa kohdassa oleva tampooni ei tunnu juuri miltään. Kokeilemalla se selviää parhaiten!

    Äänestä

  • feleo kirjoitti:

    Just tollasten kusipäiden takia kupin käyttäjiä pidetään ihan vitun ärsyttävinä akkoina, jotka ei osaa muuta tehdä ku mainostaa sitä helvetin kuppiaan. Kannattais tajuta, että mainostus kääntyy itseään vastaan, kun ei yhtään tajua missä tilanteessa on sopivaa puhua kupista ja missä ei.

    juu ei sovi kaikille kuppi ei...itselläni on tosin käyttänyt vain muutaman kerran...turha ostos ollut rahat meni ihan hukkaan. En saa sitä koskaan kunnolla paikoilleen tulee ohivuotoja ja poisottaessa tekee niin kipeää että meinaa taju mennä...onhan se tietty yksilöllistä mutta itse olen kokeut tamponien olevan paras ja luotettavin kuukautisten aikaan.

    Äänestä

Help!ollaan menossa kylpylään ja no kalenterini näyttää uhkaavasti sitä suurinpiirtein aikaa kun kuukautisten pitäisi alkaa.(minulla on ollut kuukautiset vasta muutaman kerran joten ne eivät ole vielä säännölliset) enkä ole vielä tamppoonia käyttänyt, mutta pelottaa että sitten uidessani perässäni lilluu semmoinen punainen vana jos kuukautiset sitten alkavatkin kesken päivää.mutta voiko tamppoonin laittaa ihan varmuudeksi, vai tuleeko siitä ongelmallista touhua... ??

Äänestä
  • Siis laittaisit tampoonin ennen vuodon alkua ns. "varmuuden vuoksi"? Kyllä siitä voi ongelmia tulla. Tampoonia ei pitäisi koskaan mennä kuiviltaan laittamaan ja niiden käyttö kannattaakin ajoittaa vain runsaimman vuodon aikaan, mikäli kyseessä on aloittelija. Kuiva tampooni on äärimmäisen vaikea ensinäkin asettaa kuivaan emättimeen ja kun emätin on kuiva, tampooni imee sieltä viimeisenkin kosteuden ja tarrautuu limakalvoihin kiinni. Tampoonin poisottaminen tämän jälkeen voi tuntua yhtä hyvältä kuin naaman kuoriminen raastinraudalla.

    Kun sinulla on kuitenkin muutaman kerran ollut kuukautiset, niin olet varmaankin huomannut, että yleensä vuoto alkaa hyvin niukkana ja vähäisenä. Veri ei ala samantien suihkuta kuin letkusta ampumalla. Vaikka kuukautiset siis alkaisivatkin altaassa ollessasi, on vuoto hyvin todennäköisesti niin niukkaa alussa, ette sitä näe kukaan. Mitään vanaa ei siis tarvitse pelätä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mimmu kirjoitti:

Olen käyttänyt yleensä siteitä kuukautisten aikana, mutta nyt kokeilen tampooneja. Miten syvälle sen pitää mennä ja koska se on liian syvällä ??
tarvitsisin apua !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu