Kysymykseni tulikin jo otsikossa, nimenomaan Berliinistä siis kyse.
Vastaukset 10
- adenauer
itseasiassa Berliinin juomavedessä on vähemmän bakteereja kuin pullotetuissa vesissä.Eriasia on tietenkin jos talossa on sodanjälkeiset ruosteiset putket,saattaapi tulla jonkinasteinen makuhaitta.
Itselläni on aina jääkaapissa kylmää kraanavettä, ollut jo 15-vuoden ajan ja sitä kyllä juoskentelen jokapäivä samalla ihmetellen ja ihaillen ihmisten sisua ja voimavaroja kantaa pullotettua vettä kaupasta....että eikun vaan vettä lasiin... - Friedrichshainer Trinker
No täällä asuvana voin sanoa, että voi juoda. Tosin pitää välillä vähemmän käytön jälkeen laskea vettä niin että on raikasta. Pullovettä tosin on jääkaapissa.
- Friedrichshainer Trinker
Lisäys edelliseen vastaukseen: Täkäläisellä vesihuoltolaitoksella (http://www.bwb.de/content/language1/html/index.php) on useissa tapahtumissa oma vesijakelupiste, jossa saa vettä ilmaiseksi juodakseen.
- eräs toimistopäällikkö
Hanavesi on täysin juomakelpoista Pohjoismaissa ja Keski-Euroopassa. Itä-Euroopassa ja Välimerenmaissa suositellaan pullotettua vettä, mutta siinäkin on alueellisia eroja.
Saksassa siis täysin ok. Maku saattaa olla hieman eri kuin Suomessa, sillä kraanavedessä on jossain paikoissa raudan tai kalkin makua enemmän kuin Suomessa vesijohtovedessä, mutta se ei tee siitä huonoa. - vettä kraanasta, vaan
kotona (Berliinissä) on aina mineraalivettä. Välillä on lehdissä, että vesijohtovedessä on bakteereita,saksal. mieheni ei ikinä ole juonut kraanavettä, vaikka kyllä väittää, että VOISI juoda.
- Saksan asuja
Päivitystä aiheeseen. Asuessani Berliinissä, sain vesijohtovedestä ihan sika törkeän mahataudin. Kun muutin Gelsenkircheniin ja maistoin vesijohtovettä, se oli ihan hyvää eikä maha mennyt sekaisin. Eli veden laadussa on alueellisia eroja.
- Saksan asuja
Päivitystä aiheeseen. Asuessani Berliinissä, sain vesijohtovedestä ihan sika törkeän mahataudin. Kun muutin Gelsenkircheniin ja maistoin vesijohtovettä, se oli ihan hyvää eikä maha mennyt sekaisin. Eli veden laadussa on alueellisia eroja.
- yyykkksss
Ollaan juotu kahdella Berliinin reissulla, ei mitään oireita. Ja kaikkialla muuallakin Euroopassa (myös Puola ja Baltian maat). Ennen aina raahattiin kaupasta...ihan turhaan.
- tiipo
Join viimeisimmällä reissullani vesijohtovettä, ja se oli ihan juotavaa. Vähän kalkkisen makuista näin suomalaisittain ajatellen, mutta kyllä sitä joi, enkä sairastunut. Joka kadunkulmalla on kyllä kioskeja, joista saa erilaisia makuvesiä ja muita, jos haluaa pullovettä ostaa.
- vettä
Voi juoda. Toki ihan talokohtaisia eroja voi olla. Putket voivat olla heikossa kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871638
- 851382
- 1041068
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..15895Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40793Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.113661Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597