DSG vaihteistosta

Koeajoin 103kw farkku Golfin, jossa oli tämä paljon kehuttu DSG vaihteisto.
Vaihteiston toiminta olikin kyllä ihan ok, mutta liikkeelle lähtiessä siinä esiintyi pientä viivettä ja tuntui, että kierroksia pitää nostaa aikalailla, että liikkeellelähtö tapahtuisi mukavan ripeästi. Sama asia, jos jarrutuksen jälkeen alkaa taas vedättämään, niin pieni vedoton hetki siinä tuntui. Muilla ajamillani automaateilla ei tälläistä ole esiintynyt ainakaan näin paljon.

Onko muilla samoja tuntemuksia ja esiintyykö tätä kaikissa ko autiossa, vai oliko koeajamassani autossa kenties pientä vikaa? Ostoa harkitaan.
91746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tottakai se toimii eritavalla koska se ei ole perinteinen automaatti. Kuulostaa siltä että sen DSG:n käyttöön pitää vielä totutella ja sen toimintaan tottua.

Äänestä

Ihan normaalilta kuulostaa. Tottumiskysymys. Joku jossain väitti, että jarrupolkimen painamisen voimakkuudella on vaikutusta liikkeellelähtöön. Empä tiedä??

Äänestä

Taitaapa olla niin, että noissa kaasupoljin vaikuttaa vielä suoraan moottorin kierroksiin. On selvää, että vaihteisto tulee aina silloin vähän jäljessä kun vaihteisto reagoi vasta nouseviin kierroksiin.

Traktoreissa käytetään jo systeemiä, jossa kaasupoljin on kokonaan irti moottorin kierroksista ja sillä normaaliajossa kerrotaan vain ohjelmistolle millä nopeudella halutaan liikkua. Systeemi päättää itse käytettävän vaihteen ja kierrokset. Järjestely säästää selvästi polttoainetta kun moottori on helpompi sovittaa toimimaan mahdollisimman suuren osan ajasta pienimmän kulutuksen alueella. Kaikki nykäykset jäävät myös pois ja osien kestoikä kasvaa.


Ennustan, ettei mene kovin kauaa kun tuo tuodaan henkilöautoihinkin, mutta markkinoiden vanhoillisuus on kyllä esteenä (traktoripuolella ei ole samaa ongelmaa sillä polttoaineen säästö on siellä todella merkittävä ja lisäksi nykyisten kymmenien vaihdeyhdistelmien käyttö on perinteisissä vaihteistoissa kovin hankalaa).

Äänestä
  • Ai, volkkareissa on yhä kaasuvaijeri? Muissa merkeissä on jo vuosikaudet käytetty "fly by wire" kaasupoljinta = ei mekaanista yhteyttä.

    Äänestä

  • edelleen? kirjoitti:

    Ai, volkkareissa on yhä kaasuvaijeri? Muissa merkeissä on jo vuosikaudet käytetty "fly by wire" kaasupoljinta = ei mekaanista yhteyttä.

    Missä muissa merkeissä? Joissakin japsiautoissa kaasuvaijeria on käytetty vielä tällä vuosituhannellakin.

    Volkkareissa ei ole ollut kaasuvaijeria yli 10 vuoteen. Kyllä se kaasupoljin on pelkkä toivomuspoljin, moottorinohjaus huolehtii lopusta.

    Äänestä

  • edelleen? kirjoitti:

    Ai, volkkareissa on yhä kaasuvaijeri? Muissa merkeissä on jo vuosikaudet käytetty "fly by wire" kaasupoljinta = ei mekaanista yhteyttä.

    Jos jäi epäselväksi, niin sähköinenkin kaasupoljin vaikuttaa suoraan moottorin kierroksiin.

    Kuvaamassani järjestelmässä esim. jos halutaan kiihdyttää alamäessä hiukan, laskevat moottorin kierrokset ja vaihteisto vaihtaa suuremmalle.

    Periaatteessa, mikäli vaihteita olisi erittäin paljon (kuten traktoreissa), niin moottorin kierrokset saattaisivat ajossa pysyä usein lähes vakioina ja vain vaihteet muuttuisivat.

    Perinteisessä systeemissä moottorin kierrokset nousevat kiihdyttäessä myös alamäessä, eikä vaihteisto siis ilmeisesti edes noissa tuplakytkimellisissäkään ole liitetty moottorinohjauslogiikkaan.

    Äänestä

moottorista.

En oo ajnut 90kw mallia DSG:llä joten en tiedä sitten onko siinä sama homma.

Itsellä on myös tuo 103kw TSI 6-vaihteinen DSG-variant ja täytyy sanoa että lähes täydellinen vaihteisto tuo on... Mutta se on ominaisuus (en tiedä kaksoisahtamisen vai DSG:n) että kun tuolla autolla lähtee liikkeelle niin ekoilla metreillä tuntuu siltä että eihän tää kule minnekään ja niinkuin olisi joku tosi iso vaihde päällä, mutta sitten kun on liikkeellä ja ajellut valoista pois jo jonkin matkaa ja vauhti kasvaa niin huomaa että tehoa ja vääntöä on ja meno on jouhevaa. Mutta liikkeellelähdöissä tuntuu kuin lähtisi kuin mummo lumesta. Siis jos ajelee D-asennolla. Muutenkin DSG:llä D-asennolla on tosinaan vähän turhan suuret vaihteet kaupungissa käytössä. Taloudellisuuteen se tosin tähtää ja kyllä se jaksaa vetää niillä isoilla vaihteillakin mutta alussa meno tuntuu kaupunkiajossa raskaalta ihan alimmilla nopeuksilla ja liikkeelle lähdöissä. S asennolla taas pääsee ripeästi liikkeelle ja tykittämään mutta se vaihtaa toisaalta turhan hitaasti isoille vaihteille jolloin kone turhaan huutaa. Eli tuosta laatikosta puuttuu ns semmoinen D ja S vaihteen välimuoto. D asennolla olen huomannut myös sen että jos lähtee d-asennolla ohi ripeäämin esim vaihtaessa kaistaa niin terävllä kaaupolkimen käytöllä saa helposti nykivän liikkeen aikaiseksi.

Usein kun auton käynnistää ja lähtee liikkeelle kuuluu moottoritilasta noin 1000 kieroksen jälkeen sellainen ääni kuin jokin laite lähtisi päälle. Ilmeisesti kompura käynnistyy. Kyllä mulla ainakin on ollut kaikissa Golfeissani vuosimallista 2000:tta lähttien sähköinen kaasupoljin ja se on kaikissa VW:n malleissa.

Äänestä
  • ilmiötä tarkoitin. Täytyy sanoa, että minua se kyllä henk.koht hieman häiritsi, mutta kysymyshän onkin siitä, että tottuuko siihen, vai alkaako häiritsemään vielä enemmän. Muuten oli kyllä mainio vaihteisto ja auto kokonaisuudessaan ihan ok.

    Äänestä

  • Jospa hitaus kuitenkin johtuu pakokaasunkierrätysjärjestelmästä. Tavallisissakin on liikkeellelähdössä hitautta, koska systeemissä vielä kiertää pakokaasua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dddsssggg kirjoitti:

Koeajoin 103kw farkku Golfin, jossa oli tämä paljon kehuttu DSG vaihteisto.
Vaihteiston toiminta olikin kyllä ihan ok, mutta liikkeelle lähtiessä siinä esiintyi pientä viivettä ja tuntui, että kierroksia pitää nostaa aikalailla, että liikkeellelähtö tapahtuisi mukavan ripeästi. Sama asia, jos jarrutuksen jälkeen alkaa taas vedättämään, niin pieni vedoton hetki siinä tuntui. Muilla ajamillani automaateilla ei tälläistä ole esiintynyt ainakaan näin paljon.

Onko muilla samoja tuntemuksia ja esiintyykö tätä kaikissa ko autiossa, vai oliko koeajamassani autossa kenties pientä vikaa? Ostoa harkitaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu