Onko kadonnut palstalta kokonaan?
Mitä kuuluu Mykyselle?
Minä vaan
331002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Esimerkiksi Tässä ja nyt,marliisi 54,lpolku ym.,,,kaikkia en muista mutta on tuntuma että useampikin on pitkään ollut pois
palstalta,?
Uusia syöpäpotilaita tulee palstalle - parantuneet tai ainakin hoidoista " selvinneet " poistuvat.
On tullut paljon uusia kirjoittajia kaikki tuskin tietää keitä palstalla aikaisemmin on ollut.
Pääasiahan on että keskustelijoita riittää palsta ei kuihdu vaikka pari e n t i s t ä vakkaria on lopettanut....
Olisikin huono asia jos aina vaan samat ihmiset keskenään jutustelisivat. Minäkin poistun sitten kun syövät ovat parantuneet (tai sitten syövät eivät parane ja minä poistun) .
Olinko kuulevinani hieman ironiaa lopputekstissäsi :-))) ?
jos poistuu niin 3000 (?) sairastuu vuosittain jo rintasyöpään ja ehkä joku heistä löytää tämänkin
erittäin mielenkiintoisen vertaistuki palstan.:-)
Mietin vain tätä: uusi,juuri syöpädiagnoosin saanut etsii netistä syöpäkeskustelu palstaa
ja alkaa lukemaan näitä keskusteluja
Huh- huh..,mitä mahtaa ajatella,että tälläistako?:-)).
Siksipä minä en juurikaan osallistu näihin eipäs-juupas-keskusteluihin kun en ymmärrä mitä niillä oikein halutaan saada aikaiseksi. Missähän on suvaitsevaisuus ja lähimmäisten ymmärtäminen silloinkin kun heidän mielipiteensä ovat erilaisia kuin omat mielipiteet ? Tietysti vaikea sairaus saa ihmisen käyttäytymään myös agressiivisesti, se on ihan ymmärrettävää. Mutta pitäisi yrittää muistaa että jos minulla on vaikeaa niin samoin on monen muun laita.
oma mielipide ja jos toisella on erilainen näkemys asiasta - jaa , sitä ei näköjään suvaita.
Ihmisiähän me syöpään sairastuneetin olemme - emme yhtään sen parempia kuin terveetkään..:-)))
Kyllä me vähän parempia olemme. Meillä on jotain mitä terveillä ei ole, meillä on syöpä (tai minulla kaksi).
Ei pitäisi laskea leikkiä näin vakavalla sairaudella mutta olen huomannut että me syöpäläiset olemme oma veljeskuntamme jotka (enimmäkseen) ymmärrämme toisiamme ja joita terveet eivät ymmärrä.
palstalla on terveitä ja siitä nämä erimielisyydet johtuu
Välillä kun luen kirjoituksia käy sellainen mielessä
että onko kaikki edes sairastaneet syöpää:-))
kirjoituksia:
päivästä päivään yhdet ja samat vaihtoivat kuulumisia
Me " sivulliset" emme päässeet mukaan niihin seurapiireihin jotka pyöri.
Minulla oli syöpä viime kesänä ja tuskastuin usein niihin sen aikaisiin säätiedotuksiin,kaunis päivä tänään,huomenna sataa,
Nyt palstalta on tämä väki poistunut ja suunta on selkeästi asiapitoisempi.
En kaipaa yhtään jotain mustikan kypsymis ilmoituksia,hohoijaaa ja koirien kanssa metsään menijöitä.
Keskustelut on asiaan;eli syöpään liittyviä.piste.
mieltä edellisen kirjoittajan kanssa
Onko nykyinen keskustelu mielestäsi parempaa kuin
se ' viime kesäinen ' ???:-).
tämän palstan tarkoitus on nimenomaan vaihtaa kuulumisia, puhua iloista ja suruista, ei pelkästään syövästä. Useat syöpäläiset kun haluavat puhua muustakin kuin sairaudestaan. Syöpään itseensä keskittyvä keskustelu on toisella palstalla. En oikein ymmärrä että tätä palstaa arvostellaan sisällöstä johon tämä on nimenomaan tarkoitettu. Miksi se vakavampi syöpäpalsta ei sitten kelpaa teille ?
Ja kun rohkeni arvostella tuota mustikan kypsymistä, niin hirveäta haukut ja häirikköä huudettiin. Lapsellista oli meno, nyt on tullut muutos parempaan.
ja usea todella kypsyi noihin täällä sataa ja mansikat maistuu, mennään metsään.
Uudet ihmiset ja uudet keskustelut.
parempaan; enää ei kukaan riitele ja ilkeile toisilleen
kaikki tukevat toisiaan ja niin edelleen...:-)
puhaltavat palstalla
Tässä ja nyt ja muumi on entistä elämää keskenään keskusteluineen
Ihan aikuisen oikeesti: palsta on nyt asia pitoisempi kuin ennen;-)))
Palstan taso on noussut huomattavasti, kiitos uusien tuulien. Kuulumisia voi vaihtaa myös aikuiseen tyyliin.
tehdä asiapitoista,vaan se on erillään syöpäpalstasta juuri sen vuoksi,että täällä me voimme pitää höpinää yllä,ilman,että vakavaa syöpäkeskustelua käyvät eivät häiriintyisi.Kaikki ne metsään menot,mustikan kypsymiset ja muut arkipäivän asia ovat tämän palstan suola.Ne asiakeskustelut eivät välttämättä kuulu tänne höpinäpalstalle!
kohtahan ne mustikatkin kypsyvät taas ja vallan hyvä
olisi kuulla milloin sinne mustikkametsään kantsii lähteä:-)))))
Minun mielestäni edellisen kesän mustikka ym.kirjoittelut oli elämänmyönteisiä ja hauskoja verraten nykyiseen riitelyyn vähän kaikesta....:)
eläkään arkielämää? Miten ihminen pysyy hengissä syöpänsä kanssa jos elää vain syövälle? Itselleni elämä on "elämää syövän kanssa". Siihen liittyy hengittäminen, syöminen, ulkoilu, kaikki tavalliset askareet jne...... Miten syöpä poistaa elämisen?
Ei suinkaan tarvitse heittäytyä lapseksi ja kirjoittaa lasten tyyliin, tää menee kauppaan. Siis jokainen saa kirjoittaa, myös me aikuisemmat.
se aikuisen tyyli? Elän jo elämän ehtoopuolta. Siitä huolimatta elän mieluummin tavallista elämää kun jatkuvaa syövän seulomista. Totta, käyn jopa kaupassa.
Jokainen tietää,mitä tarkoitetaan aikuisen tyylillä,se ei ole tyyliin,mistä kirjoitin aiemmin.
Mulla ei ole todettua syöpää ollut vielä koskaan, enkä ole sellaista väittänytkään. Kerran olen pelännyt kolme viikkoa sairastavani levinnyttä munasarjasyöpää kun kolme eri lääkäriä näki ultra-äänella pyörövarjoja ko alueella, mutta kas kummaa, sitä ei sitten ollutkaan kun leikkuupöydälle päästiin. Olen ollut muissa yhteyksissä syöpää sairastavien kanssa tekemisissä, myös terminaalivaiheessa olevien.
eipäs-juupas ole sitä keskustelemista. Ihmisillä on erilaisia mielipiteitä asioista ja siitähän se keskustelu syntyy. Tosin ihan kiva välillä puhua noista Iran ongelmistakin ;-). Tai noita iloisia Kägösen juttuja.Tai Elisaman kevennyksiä tai muita vedätyksiä ;-). Jos täällä joku alkaa toisia haukkua ja kirjoitella agressiivisesti, voi olla jonkun syöpäpotilaan tapa reagida omaan sairauteensa ja pahaan oloonsa, Eikö ole hyvä että hänellekin tämä foorumi on avoin ja hän edes joytain vastinetta saa? Suvaitsevaisuutta pyytäisin.
... tänne keikki?. Miksi käyttää energiaa siihen että kuka kirjoittaa mistäkin aiheesta. Jokainenhan voi valita ne aiheet jotka kiinnostaa ja ohittaa muut. To jatkuva kitinä palstalla toisten kirjoittajien kirjoittamista aiheista vosi minun milestäni loppua.
vapaa foorumi,ja eikö ole parempi jotta joku kirjoittaa,ennen kuin palsta täysin hiljenee?
... kun tätä ketjua luen, jotta missäs täällä ylipäätään sitä syöpäkeskustelua on ollut? Paremminkin vakaviakin aiheita syövän lieveilmiöistä (siis syöpäpotilaan suruja)on kiivaastikin käsitelty joissain ketjuissa. Jos kerran niin kiivaasti halutaan rajata syöpä pois keskuteluista, miksi ylipäätään tällaisen syöpänimikkeen alla on tällainen palsta. Onhan tuolla noita sättejä ja muita pelkästään huuhaata olevia. Minusta tämä palsta on ihan mukava näin, on asiaa ja asian vierestäkin. Hauska sekoitus, jos vaan tämä jatkuva kinaaminen sallituista aiheista jäisi pois.
Sulla on sitä näkökulmaa vaikka lasit rikki ovatkin :-).
kirjoittelemaan,ja ellei kiinnosta lukea jättää väliin.
Nykyinen sekoitus on hyvä. Kyllä täällä saa vaihtaa kuulumisia ja mielipiteitä, ilman että pitää taantua lapsen tasolle tyyliin. Ehkä jos ei ole saanut olla lapsi riittävän kauan, vakava sairaus "taannuttaa" lapsen tasolle.
Pulinat pois, kansa on puhunut.
palstan otsakkeessa on sitten mainittu syöpäpotilaiden surut, pitäisikö se poistaa, kuka siitä päättää, ylläpiotko.Pitäiskikö siitä tehdä oikein aloite ja jos niin kenen?
ja kertoa iloistaan ja suruistaan.Toki välillä keskustelu on vakavaakin,mutta tämä on oikeastaan sellainen syöpäläisten piristyspalsta,jossa ei ole unohdettu sitä tukemistakaan!
... sitten palstan nimen muuttamisesta syöpäpotilaiden piristyspalstaksi, niin silloin sellaiset, jotka kuvittelevat täällä voitavan keskustella myös suruista, jäävät pois ja osaavat valita muut palstat. Miksi se lukee palstan tarkoituksessa jos se ei kerran se ole. Johtuukohan nuo ainaiset kähinät tästä väärinymmärryksestä?