Miten onnistuu muutaman lemmikkivuohen ylläpito, jos ei ole omaa maata kuin kohtuullisen aitauksen verran? Onko heinää ja rehua helppo ostaa maatiloilta, vai onko niillä yleensä ylimääräistä? Entä millainen talvisuoja olisi helppo ja halpa tehdä ja olisi vuohille riittävä?
Vuohia lemmikiksi?
maaton
2680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hei maaton!
Omassa naapurissani on ollut vuohia lähes koko pienen ikäni ajan. Siispä osaan vastata ainakin noin suunnilleen kysymyksiisi :)
Vuohihan tulee toimeen melko niukallakin ravinnolla. Aitauksessa ei tule kauaa kasvamaan heinää nimeksikään pian, sillä vuohet syövät laitumen melko tarkkaan. Laitumen monipuolisuus on tärkeää. Vuohet ovat uteliaita ja huumorintajuisia eläimiä. Olisi suurta plussaa jos aitauksessa olisi kiviä hyppimistä varten. Sen lisäksi kivillä pomppiminen kuluttaa sorkkia eikä niitä tarvitse vuolla yhtä usein. Heinää saa usein kihtuuhintaan maatiloilta. Jotkut suosivat pyöröpaaleja ja jotkut syöttävät paaleista.
Vuohille riittää tuulen ja veden pitävä suoja. Tarkempia vaatimuksia löydät maa-ja metsätalousministeriön sivuilta kohdasta vuohien pidolle asetettavat eläinsuojeluvaatimukset tms. Parempi on kuitenkin tehdä ennemmin suuri kun liian pieni talli :)
Naapurissani pukit ja pässit asustavat vanhassa hirsistä tehdyssä lampolassa. Siellä ei ole lämmitystä sillä eläimet lämmittävät toinen toisiaan. Otuksilla on vapaa pääsy ulos ympäri vuoden eli se on pihatto-talli. Se on varmaankin eläinystävällisin tapa tehdä vuohille suoja. Hyvin eristettyyn talliin ei tarvita edes lämmitystä. Oveen kannattaa laittaa muoviliuskat joita näkee joskus myös hevosten pihatossa. Liuskat estävät tuulta ja vähän myös ötököitä.
Vuohet pitävät ihmisten seurasta ja ne voi opettaa kilistä asti kulkemaan mukana jopa ilman hihnaa. Niiden kanssa on mukava tehdä metsälenkkejä. Metsästä voi noukkia puiden oksia kuivumaan syksyn ajaksi. Ne solmitaan nippuihi ja ripustetaan ylösalaisin kuivumaan. Kun kerput ovat kuivia, ne voi latoa pinoihin odottamaan talvea. Silloin niitä voi tarjota vaikka herkkupaloiksi. Kerppuihin kelpaa lähes mitkä vaan oksat. Kun liikut vuohien kanssa, kannattaa katsoa mitkä niille kelpaa parhaiten ja noukkia ne sitten "kerpustumaan".
Siinä oli jotain mitä nyt äkkiä tuli mieleen, vastailen mieluusti lisääkin.
Kannattaa muuten rekisteröityä Vuohifoorumiin osoitteessa http://vuohet.net/foorumi/index.php
Siellä on paljon asiantuntejaa porukkaa joilta voi myös kysellä kaikenlaista.
Jottei unohtuisi. Jos et laita sinne lämmitystä että ilma pysyy takulla plussan puolella vaati huomattavasti työtä hilata sinne vettä joka pysyy sulana. Jäätyneen veden tarjoilu kun on eläinsuojelurikos