ulosoton suojaosuudesta

miten on jos lapsi on äidillä ja itse maksan elareita mutta tapaan ja hoidan myös lasta niin saanko pitää pelkän yksinelävän suojaosuuden vai voidaanko suojaosuuteen lisätä yksi elätettävä?
3511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei lisätä..sulla ei ole huollettavia vaikka hoitasit lasias joka päivä. Heidän pitää asua sun luona ennen kuin näitä hyväksytään vähennyksiin.

Äänestä

Minkälainen sopimus teillä on elatusavusta? Voitko mahdollisesti vähentää siitä sen osuuden joka vastaa sitä kun pidät lasta luonasi?

Esim.
Elatusapu 150 €/kk eli 5 €/päivä.
Lapsi luonasi kaksi viikonloppua/kk pe-illlasta su-iltaan eli 4 päivää = elatusapua 20 € vähemmän/kk.


Petri Nurminen
http://vvv.valtakunta.info

Äänestä
  • Ei voi, elatussopimuksessa tai -päätöksessä on määrätty tapaamisoikeudet ja kiinteä elatusapusumma per kuukausi, johon tehdään mahdolliset indeksikorotukset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


elätettävä kirjoitti:

miten on jos lapsi on äidillä ja itse maksan elareita mutta tapaan ja hoidan myös lasta niin saanko pitää pelkän yksinelävän suojaosuuden vai voidaanko suojaosuuteen lisätä yksi elätettävä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu