Jos kuvaan kadulla aurinkoisena päivänä eli käytän sunny16 sääntöjä. miten lasken täytesalaman tehon joka avaisi varjon.
Esmes. kuvaan ihmistä kirkkaan taivaan tai vaalean aurinkoisen seinän ollessa taustana?
Esmes. kuvaan ihmistä kirkkaan taivaan tai vaalean aurinkoisen seinän ollessa taustana?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Parhaiten tarkoitukseen soveltuu salama, jossa on oma mittakenno ja mahdollisuus valita eri käyttöaukoista. Jos kuvaat aukolla 16 , kuten oletan, niin säädä salaman automatiikka toimimaan aukolla 8 tai 11, jolloin salama ei valota liikaa. Idea kirkastunee parin koekuvan jälkeen. Tietennii siulla on keskussuljinkamera, jotta voit operoida ajalla vapaasti vallitsevan valon mukaan?
Tietennii voit käyttää myös erillistä salamamittaria ja portaattomasti säädettävää manuaalisalamaa. Mittaat vain kohteeseen tulevan salaman tehon ja pudotat sitä kunnes ollaan alle vallitsevan valon käyttöaukkosi. Ellei tavotteena ole WeeGeemäinen ( tuntenet?) ylivalotus salamalla.
Pikkusen näissä vastailuasioissa helepottas, jos tietäs mimmosen kaluston kanssa ollaan kadulla. Hasselbladin vai NikonP5000 toimii pikkusen eri lailla vaikka lopputulos on hieno molemmilla. Kun opettelee ja osaa.
matka (metreissä) x aukko on yhtä kuin salaman teho eli ohjeluku. ISO 100 vertailukelpoisena laskentaperusteena. Räikeän jyrkässä valossa auttaa jos avaa valkoisen läpikuultavan sateenvarjon pehmentämään valotusta.