Maan myynti venäläisille

Malli EU:sta

Tämmöinen uutinen löytyi Ylen sivuilta.Otetaanpa suomalaiset mallia flanderista:

Belgialaiskaupunki tylynä ranskankielisille
Julkaistu 25.06.2008, klo 15.22
Belgialainen Vilvorden kaupunki on vienyt Belgiaa jakavan kieliriidan yhä pidemmälle ilmoittamalla, että vastaisuudessa vain hollantia taitavat saavat ostaa kaupungista asuntoja.
Muuallakin Belgian hollanninkielisessä osassa Flanderissa on kielivaatimuksia kiinteistöjen ostajille. Yleensä kuitenkin riittää, että he vakuuttavat olevansa halukkaita oppimaan hollantia.
Vilvorden sen sijaan vaatii jo hankittua hollannintaitoa sekä ostajalta että tämän puolisolta. Taito on myös osoitettava, joko koulutodistuksella tai läpäistyllä kielikokeella.
Vilvordenin pormestarin Marc Aschin mukaan päätös on tarkoitettu kannustukseksi, ei rangaistukseksi. Ranskankieliset näkevät asian kuitenkin toisin ja vaativat Flanderin hallitusta pitämään huolta siitä, että Vilvorden palaa lainmukaiseen ruotuun.

Flanderia syytetään ranskankielisten syrjinnästä

Hollannin asukkaista 60 prosenttia on hollanninkielisiä, ja muut puhuvat pääasiassa ranskaa. Flanderi, maan pohjoinen hollanninkielinen puolikas, on selvästi varakkaampi kuin ranskankielisten eteläinen Vallonia.
Tukiaisten maksamiseen kyllästyneellä Flanderilla on suuria haluja taloudellisen autonomian laajentamiseen tai jopa itsenäisyyteen.
EU on usein moittinut Flanderia ranskankielisten syrjinnästä, muun muassa siitä, että kaupunginvaltuustojen kokouksia käydään paikoin vain hollanniksi ranskankielisistä asukkaista piittaamatta.
Vilvorden asuntokaupoista EU:lle ei ole tullut valituksia, mutta viime kuussa Zaventemin kaupunki joutui luopumaan vastaavista rajoituksista kaupungin maiden myynnissä.
Myös YK:n rasismin vastainen komissio on kovistellut Flanderia asumisen rajoittamisesta kielitaidon perusteella.

4

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nbthntr

      paitsi että niillä on enemmän rahaa kuin suomalaisilla kateellisilla nylkyttäjillä!

      • suomi ollu venäjä

        ennen,venäläiset haluu maansa takaisin!


      • sinua kun
        suomi ollu venäjä kirjoitti:

        ennen,venäläiset haluu maansa takaisin!

        sinulla on niin vähän rahaa, eikä se suursuomi -hanke toteutunut.


      • kloop
        sinua kun kirjoitti:

        sinulla on niin vähän rahaa, eikä se suursuomi -hanke toteutunut.

        vaan venäläisille maata ihan niin paljon kuin jaksetaan. Mut sen kyllä pitäsi olla vastavuoroista; eipä ole ulkomaalaisilla paljon mahdollisuuksia ostaa kiinteistöjä, maata jne. Venäjältä.

        Venäjä on toiminut aina näin - odottaa muilta myönnytyksiä ja helpotuksia, mutta ei itse tee myönnytyksiä suutaan tai toiseen. Ottamassa osataan kyllä olla, mutta antaa ei osata/haluta.

        Sama homma taitaa käydä tulevassa venäläisten viisumivapaudessakin. Koskaan ennen ei ole rys... venäläisten visan saanti ollut näin helppoa kuin nykyisin; menepä ite Venäjälle ja hanki viisumi. Sitten odottelet sitä hyvässä lykyssä viikkotolkulla, jopa kuukausia. Hakemuksen liitteeksi tarvitset pinon paperia (mm. sen iänikuisen KUTSUN, jota esim. Suomi ei ole vaatinut enää vuosiin). Ja kun sitä visaa ei ajoissa kuulu, työmatka lähenee, ja alat kysellä sen perään: maksa lisää, saat sitten pikana!!

        Rys... venäläinen on venäläinen, vaikka voissa paistais. Tämä sanonta ei muutu ikinä miksikään muuksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7121
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      116
      6198
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      18
      3481
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe