Baltsik

leppänen

Hei

Olen piakkoin lähdössä Baltsikiin. Olen käväissyt siellä takavuosina muutaman kerran (viim.2002), mm. Maria-kuningattaren puutarhassa ja kävellyt keskustassa, mutta olisin kysellyt, onko palstalla joku, joka olisi siellä majoittunut nyt lähiaikoina. Jotain mukavaa vinkkiä esim. hyvistä ruokapaikoista,vaate- tai kenkäliikkesitä tms. pääseekö sieltä kätevästi bussilla Varnaan, entä Kaliakran niemelle? Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

1

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäkuussa

      Oltiin Balchikíssa 2 viikkoa ihan äskettäin. Hotellina oli Helios, mikä oli ihan ok hotelli. Lähellä rantaa ja siisti. Ranta ei ollut siisti, alussa oli tosi paskanen, mutta siivosivathan nuo sen sitten jotenkin.
      Itse kylä on kiva, rauhallinen. Ei paljon shoppailumahdollisuuksia mutta kyllä jotakin löytää. Ja paljonkin halvemmalla kuin esim. Kultahietikolta ja Albenasta. Bussit kulkee, me käytettiin taksia, maksamaan ei tullut paljoakaan.
      Luonnon- tai eläintensuojelusta siellä ei tiedetä mitään, tai ei ainakaan välitetä. En missään ole nähnyt niin paljon sairaita eläimiä kuin siellä. Ja aasejaan/hevosiaan ne pieksävät surutta...ja mereen heitetään kaikki mahdollinen...mutta jospa joskus nämäkin asiat ovat paremmin.
      Matka kaiken kaikkiaan oli oikein onnistunut, Maria-kuningattaren puutarha ja "mökki" oikein kivat, samoin siellä oleva viinitupa, jossa oli todella vanhoja viinipulloja viineineen, ja viiniä maistattamassa on kiva Anna-niminen nuorinainen, kannattaa käydä.

      Ruokapaikkana Irish rover oli hyvä, niin ruuiltaan kuin hinnoiltaankin. Ei ole ihan rannassa, mutta keskuskadun reunalla. Ja siellä soitetaan hyvää musiikkia! Mutta onhan siellä rannalla paljon muitakin kivoja paikkoja. Ainoa miinus niissä oli, että siellä soi musiikki todella lujaalla.
      Mutta kyllä Balchik on käymisen arvoinen paikka, sinne vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3432
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2023
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1931
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1319
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      85
      1299
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      935
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      933
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe