Ensimmäinen dieseltalvi edessä. Webasto taitaa olla lähes välttämätön SDi:hin keskisuomen talvessa, kun lohkolämmitintä en voi käyttää. Mutta miten on sen virrankulutus? Olen kuullut, että kovilla pakkasilla saattaisi akku jopa tyhjentyä Webastoa käytettäessä? Miten on? Mihin hintaan olette muuten saaneet webastoja? Vai kannattaisko valita eberi? Muitakin kommentteja lämmittimistä, kiitos.
Webaston virrankulutus
Cordoba SDi
173979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Olen kuullut sellaisen nyrkkisäännön webaston/eberin virrankulutuksesta, että autolla pitää ajaa sama aika kun eberi on päällä, jotta akku latautuu lähtövaraukseensa. Jos eberi päällä 30min aamulla, työmatkasi olisi hyvä kestää n.30min.
Kannattaako webastoa edes hankkia jos virrankulutus tuota luokkaa? Voiko käytännössä edes käyttää?
Niin unohtui tuo tärkeä seikka, että nimenomaan se auton oma lämmityslaite (siis sisätilan puhallin) sitä virtaa haukkaa suurimman siivun.
Nyrkkisääntö lämppärin puhallusnopeuteen on puoliteho, eli asteikolla 0 - 4 laita kakkoselle ja lämpösäätö täysille, niin sisätilat lämpiää sopivasti.
En muista puheltimien tehoja, mutta jos laskisi vaikka 240W mukaan (oletan puolitehoksi, saattaa olla paljon enemmänkin), niin tämä pelkkä puhallin ottaisi 240/12 = 20A, eli puolessa tunnissa 10Ah, mikä on 1/8 akun kapasiteetista.
Kyllä kannattaa hankkia. Ei se virrankulutus ole ongelma. Harvoin tarvii käyttää 15min kauempaa.
Ja voihan sillä pelkän moottorin lämmittää jos pelkää puhaltimen syövän akun varauksen.
Eberin virrankulutus on manuaalin mukaan n. 4 ampeeria, käynnistyksessä n. 10 ampeeria. Virrankulutukseen tosin vaikuttaa myös se, käyttääkö auton lämmityslaitteen puhallinta sisätilojen lämmitykseen, ymmärtääkseni lämppärin puhallin vie enemmän virtaa kuin pelkkä Eberi. Nyrkkisääntönä tosiaan on, että autolla pitäisi ajaa yhtä pitkään kuin lämmitintä on käytetty.
Isompia eroja Webaston tai Eberin välillä ei taida olla, maahantuoja/jälleenmyyjä tosin jostain syystä tuntuu suosittelevan Eberiä. Itse maksoin keväällä bensa-Eberistä (diesel hieman kalliimpi?) minikellolla 1150 euroa asennettuna.
Tampereella saa diesel-Eberin asennettuna hintaan 1260 euroa ilman kelloa.
Mutta onko volkkarilla todella tuo esilämmitysmahdollisuus vakiona ? Mersussa se on muistaakseni lisävaruste eikä edes toimi jos pakkasta on yli 20 astetta. Kun eihän sen suurempia pakkasia keskieuroopassa kai voi ollakaan. Fahrenheit asteikon nollapistehän (n. -18 astetta Celsiusta) on valittu juuri sillä perusteella !
Eikös tuo esilämmitysmahdollisuus riipu nimenomaan lämmittimen ominaisuuksista, eikä automerkistä?
Ed. autossani Focuksessa tilanne on se (ainakin vm.-99), että kaikkiin dieseleihin kuuluu vakiona Eberi, joka toimii ajonaikana tarpeen mukaan pakkasen määrästä riippuen, automaattisesti. Lisähintaan on saatavilla Eberin kelloajastin (joka minullakin oli). Sillä voit ajastaa eberin tohottelemaan max 1h ennen lähtöä (30min riittää yleensä). Ajastin kytkee myös auton oman puhaltimen päälle lämmittämään sisätilat.
PA-lämppäreihin saa myös kännykkäohjauksen, mikä olisikin ihan ehdoton varuste!
Esim eberin hydronicissa se on mun käsittääkseni lisävaruste.Se pakkasraja taas on auton valmistajasta kiinni.
Saat lämppäreihin lisävarusteena akkulaturin! Webasto lämmittää auton ja lataa akun!
Kysy liikeestä!
Siis tarkoitatko todella, että polttoaineella toimiva lisälämmitin, joka tarvitsee toimiakseen akusta sähköä, myös toimii akkulaturina. Onko siellä joku lämpösähkögeneraattori ?
Sen kyllä tiedän että sähkötolpasta tulevalla sähköllä voi lämmittää moottorin ja sisätilan ja saa niihin pienen (yleensä n. 4 A) akkulaturinkin.
Juu saa noihin latureita. En tiedä onko kuinka uusi keksintö, mutta ilmeisen näppärä ainakin ja arvatenkin aika tyyris.
Appiukko otti uuteen autoonsa heti lisälaturin Webaston kaveriksi. En tiedä sen tekniikkaa tarkkaan, mutta kai se naftalla käyvä webasto pyörittää laturia = sähkögeneraattoria, joka varaa akun.
Nyt alkaa vaikuttaa mielenkiintoiselta. Onko siellä Webaston palokaasuilla toimiva turbiini joka pyörittää laturia, tai sitten lämpösähkögeneraattori?
Toivottavasti vastaus ei ole, että akusta otettu sähkö pyörittää generaattoria ja se taas lataa akkua ;=) Noiden laitteiden hyötysuhdehan on tähän asti ollut aina alle yhden.
Ei tuollaista kyllä ole olemassa. Akkulaturi löytyy kyllä esim Defan valikoimista mutta se liittyy lohkolämppäriin ja käyttää siis sähkötolpan sähköjä lataukseen. Webasto ei millään keinolla tuota sähköä!
joku sellainenkin, joka oikeasti tietää mistä puhuu. Hyvä, Hyvä !!
Olen koettanut tänne kirjoitella ihan järkipohjalta näitä juttuja. Itselläni on 40 vuoden kokemus sähköalalta josta tosin 10 vuotta erilaisia oppilaitoksia. Niinpä hämmästyttää kuinka ihmeellisiä asioita täälläkin pyöritellään täysinä totuuksina. Mutta jos joku pystyy minulle kertomaan mistä (esim. netistä) löytyy todellista tietoa polttoinekäyttöisestä ajoneuvonlämmittimestä joka vielä lataa akkuakin, eikä suinkaan pura sitä, niin kertokaa ihmeessä.
Sen kyllä tiedän, että kun ostaa polttomoottorigeneraattorin niin siitä saa 230 V vaihtosähköä ja joissain on 12 V tasasähkölähtökin akun lataukseen, mutta niistä ei käsittääkseni täällä ollut puhetta.
-teknologialla voisi kuvitella homman toimivan noin pienessä mittakaavassa.
Vaatisi aika lailla tutkimustyötä varmaan, että homma saataisiin toimimaan webaston/eberin rinnalla halutulla tavalla.
Juu jos sellaisia olis ni kyl oisin mäkin varmaan muutaman sellasen asentanu=) Raskaankaluston puolella on noi webastot vähän kovemmassa käytössä ku siellä hytissä asutaan. Ette usko sitä akunvaihtorumbaa ensimmäisten tosipakkasten jälkee... =)