Minkälaisia kokemuksia Jukka-talosta teillä on? Olen aikeissa rakentaa Sointu 132-4 mallin. Ovatko olleet hyviä vai ei?
Jukka-talo?
jukkailija
176505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mulla on kekemusta ja huonoa.elementeissä runko on jotain 5mm kovalevyä jossa on rimat kyljissä kiinni.täys pommi koko rakenne.vitun "titaani runko"en koskaan ikinä milloinkaan sekaannu enää jukka taloon!!!PS.ei muuten sitte kannata tapiseerata kun ne repee ja menee nurkista ruttuun,talo elää kuin vanha puimalato!!!
että näin.
Tee mikä muu talo hyvänsä missä on kunnon runko,joka ei elä.
Tuo äskeinen ei kyllä pidä paikkaansa. Kokemusta on kahden talon verran eikä moittimista ole itse Jukka-talosta. Jos tapetit repeilee ja talo heiluu niin se johtuu ennemminkin huonosta perustuksesta kuin talopaketista. Talo on lämmin ja tiivis, malli saatiin oman mielen mukasesti, yhteistyö tehtaalle pelasi hyvin. Suosittelen!
Talo on kyllä kantavalla laatalla,rautaa ja betoonia on kun pommisuojas eli ei johdu perustuksista,mitä mieltä oot jos pohja on 140m2 ja siinä betoonia 50m3 ei se taida pettää.
mitäs sanot niistä titaani jutuista rima ja joku kovalevy runkona???HALOO!
Ei meijän taloja ainakaan oo rimoista tehty. Ainoa mitä rimaksi voi sanoa on saunan nurkkien lista, se on melkosen ohutta tavaraa. Siis löylyhuoneessa sisällä. Liimapalkkia siellä elementissä on ja puuta. Ja villoja, kovalevyä, kyprokkia ja tuulensuojakangasta. Ja mitäs vielä? Ja väliseinissä kans, paitsi ei tietenkään tuulensuojaa, kun sisällä ei tuule. Ootkos tehny elementtejä tai nähny niitten tekoa? Ja mitäs sinulla on siellä hirveän betonimassan alla? Kestääkö se tommoset betonit ja vielä talon sen pääll? Ei kai se betoni petä mutta se maaperustus, se voi vähän keikkua jos on huonosti tiivistetty. Tuliko tampattua kunnolla? Siis ei se elementeistä johu jos talo ratkeilee, kyllä se johtuu siitä, miten se talo on rakennettu. Ja se taas on kiinni niistä ketkä sen on rakentanu.
Omasta ja kaikkien mielestä joilta olen kysynyt (pystyttäjät, mestarit, naapurit) Jukka-talo on hyvä. Rakenteet erittäin hyvät, puutavara laadukasta ja elementit moitteettomia. Jukasta saa hyvän ja lämpimän talon joka kestää. Palvelu ainakin meille on ollut erinomaista.
Titaniittirakenteita on käytetty kymmeniä vuosia ongelmitta Jukka-taloissa. Se on paljon parempi kuin massiivipuu : ei vääntyile eikä halkeile ja on kevyempi.
Jokainen koskaan rakennettu elementtitalo elää hiukan ensimmäisen vuoden aikana, riippumatta talomerkistä. Silloin voi tapetti mennä rikki nurkista. Jos se tämän jälkeen tekee noin on se talo rakennettu väärin tai perustukset on tehty väärin, yksiselitteisesti näin. Jukan elementit takuuvarmasti kestävät ja ne nimenomaan elävät paljon vähemmän sen ensimmäisen vuodenkin aikana kuin ns. massiivipuurakenteet.
Suurin suurelementin mitta on 12 metriä. Se kertoo elementin laadusta. 12 metrinen palikka nostetaan nosturilla paikalleen ja elementti ei ole siitä moksiskaan. Ei onnistu kovin monella muulla.
Kerrotpa tossa itse juuri mikä on ongelma nimi : kantava laatta. Sulla on tehty päin ... sen laatan laitto, sulla liikkuu se. Olisit tehnyt kunnon perustuksen ontelolaatalla rossipohjaisena niin ei liikkuisi. Sulla ei ole täyttöjä tiivistetty kunnolla, mitoitettu täyttömassoja oikein tai täytetty oikealla tavaralla. Ettet vaan käynyt tekemään taloa täyttämällä vaikka suositeltiin paalutusta?
Aikamoista tulla haukkumaan talopakettia jos perustukset on ryssitty. Joku voi vaikka tykätä kyttyrää jossain...
meillä mestari ja ne joilla kokemusta muista paketeista, Jukassa ja Kannuksessa vähiten ongelmia, talo jämäkkä. Lisäksi pystykset yhdeltä luukulta ja kaikki hoidetaan loppuun asti. Ollaan tosi tyytyväisiä.
Että olen rakentamassa nimenomaan Pohjois-Pohjanmaan eteläossaan, eli erityisesti tämän alueen Jukka-rakentajilta kaipaisin kommentteja
ja ne kokemukset ovat olleet pelkästään hyviä.
Talotehtaan toimitus meni niinkuin piti. Tehtaan oma sertifioitu pystytysporukka osasi hommansa. Valmista tuli aikataulussa ja just sellaisena kuin oli sovittu.
Jos matkan varrella jotain oli liian vähän, tehtaalta tuli täydennystä nopeasti.
Talo on jämäkkä ja rakenne energiatehokas.
Ehdottomasti parhaasta päästä talopaketteja, sen perusteella mitä olen muiden pakettien valmistumista seuraillut.
Valitettavasti ei vaan ole halpa, mutta miksi talon pitäisikään olla?
ainakin ihan perseestä.
Se on huomattu.
Pienikin auto kun menee kylätiellä ohi niin johan kuuluu ja hyvin.
Saati sitten kuorma-auto....
Jos otat, niin vaadi parempi eristys siihen.
Muutoin en ole huomannut sen pahempia juttuja.
äänieristykseltään kuin muutkin puurakenteiset talot. Eristevahvuudet eikä muut materiaalit ole mitenkään huonompia kuin muissakaan.
äänieristyskin, väliseinissä vähän huono, mutta se taas on niitten vika ketkä ne eristi, ei elementtien.
Me ollaan oltu varsin tyytyväisiä. Nyt parisen vuotta asuttu 134-4 ja oikein hyvillämme olemme. Tuossa on mun raksasivut jos kiinnostaa vilasta:
http://www.jarmoainasoja.net/taloprojekti/villainasoja.html
Omien kokemusten perusteella en kyllä enää valitsisi Jukka-taloa. Osaavat tässä firmassa kyllä mokailla niin paljon ettei sivullinen osaa edes kuvitella sellaista. Ja heidän mielestään syy on aina rakentajassa, jos heidän omin päin tekemänsä pikku muutokset eivät sovikkaan asiakkaan tarpeisiin. Onneksi on ollut omia rakennusmiehiä, jotka ovat saaneet hommat jotenkin kuntoon. Mutta jos haluat hyvän talon, niin teetä se hyvällä timpuriporukalla pitkästä.
Ei ole ollut mitään ongelmaa ei toimitussisältöjen kuin toimitusten suhteen. Jos jotain puuttui tai meni rikki niin heti sai tehtaalta. Että siinä mielessä, jos samoilla seuduilla asut, hyödyt suunnattomasti siitä, että tehdas lähellä. Saattavat jopa käydä heittään jotain, jos jotain uupuu.
Laatuun oltu myös täysin tyytyväisiä. En näe mitään syytä, miksi et voisi valita Jukkaa.
Mulle ulkonäkö ratkaisee siksi Jukkatalo. Paras hinta-laatusuhde myös.
Myyjien kanssa olkaa tarkkoja. Puhuvat jopa vastaavalle pahaa jne.
Ikkunat tarjotaan kalliin mittaisina jne. kaikki ratkaisut katsotaan oman katteen mukaan.
Ottakaa riipoumaton vastaava. Tekevät tarjouksia yhdessä jne. olevinaan hoitavat asiakkaan asioita hyvin.